کد خبر : 5826 / /
/

اخبار روز| جمله طالبان| سلیمه مزاری اسیر طالبان

سلما مزاری از معدود مقامات دولتی که فرار نکرد‌ و سلاح به دست ایستاد اسیر طالبان شد

سلیمه از معدود مقامات دولتی بود که تا آخرین لحظات زیر بار حملات طالبان نرفت و خود برای دفاع از کشورش سلاح به دست گرفت.

سلما مزاری از معدود مقامات دولتی که فرار نکرد‌ و سلاح به دست ایستاد.وی متولد ایران، فارغ التحصیل دانشگاه خوارزمی، رشته جامعه شناسی است.

بیانیه جدید طالبان

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان اعلام کرد که جنگ افغانستان پایان یافته است و هیچ کشوری از خاک افغانستان مورد تهدید قرار نخواهد گرفت.

«محمد نعیم» سخنگوی دفتر سیاسی طالبان که این گروه خواستار زندگی در انزوا نیست و بزودی نوع و ماهیت دولت جدید افغانستان مشخص خواهد شد.

نعیم با تاکید بر اینکه این گروه خواستار روابط مسالمت‌آمیز با دیگر کشورها است، افزود: جنگ در کشور پایان یافته است.

وی ادامه داد: «ما به چیزی که در پی آن بودیم، یعنی آزادی کشور و استقلال مردم خود رسیدیم، ما به هیچکس اجازه نخواهیم داد که از خاک ما برای هدف قرار دادن کسی استفاده کند و ما نیز خواستار صدمه زدن به کسی نیستیم».

طالبان چندی قبل نیز با انتشار مطلبی در تشریح دلایل این گروه برای جنگ و نظام مطلوب آنها نوشت: دو هدف عمده مبارزه ما، استقلال افغانستان و حاکمیت نظام اسلامی در آن است.

همچنین دوماه قبل نیز، «ملاعبدالغنی برادر» معاون سیاسی رهبر طالبان و رئیس دفتر سیاسی این گروه در قطر با انتشار مطلبی با عنوان «چطور یک افغانستان باثبات، مستحکم و پیشرفته داشته باشیم» بر ایجاد یک نظام غیرمتمرکز «واقعی اسلامی» تاکید کرده بود.

ملا برادر گفته بود که اکنون که افغانستان در آستانه خروج همه نیروهای خارجی قرار دارد؛ پس از گرفتن استقلال، باید اینجا برای تحقق چنان نظامی دست به کار شویم که آرامش و رفاه ملت افغانستان در آن محقق باشد، و این زمانی ممکن است که این نظام مطابق با خواسته‌ها و آرمان‌های ملت مسلمان افغانستان شکل بگیرد.

وی تاکید کرد: نظام واقعی اسلامی بهترین وسیله برای حل تمام مشکلات افغان‌ها و یگانه خواستی است که تمام اقشار جامعه افغان برای تحقق آن یکصدا هستند و هیچگونه اختلافی بر آن ندارند. چنان نظام مقتدر اسلامی که هم افغانستان را از تهاجم و مداخله‌های خارجی‌ها نگه دارد و هم جهانیان را از آرامش افغانستان مطمئن بدارد.

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.
آخرین اخبار