کد خبر : 5406 / /
/

دستگیری کلاهبردار حوزه رمزارز

کلاهبردار بزرگ حوزه رمزارز در پایتخت دستگیر شد

تاکنون بیش از 50مالباخته شناسایی شده اند.

رئیس پلیس فتای پایتخت از کشف پرونده و دستگیری مجرم سایبری خبر داد که با ایجاد یک سایت احراز هویت حساب های کاربری ارزهای دیجیتال در یک صرافی خارجی، از شهروندان کلاهبرداری کرده بود. به گزارش پلیس فتا، سرهنگ   معظمی گودرزی افزود: با مراجعه یکی از شهروندان به این پلیس مبنی بر کلاهبرداری با عنوان احراز هویت حساب کاربری ارزهای دیجیتال، موضوع در دستور کار پلیس فتای پایتخت قرار گرفت. وی ادامه داد: شاکی در اظهارات خود اعلام کرد باتوجه به این که حساب کاربری ام که در آن معادل ۳۰ میلیارد ریال ارز دیجیتال داشتم دچار مشکل شده بود، در فضای مجازی جست و جو کردم و با یک سایت که در زمینه مشاوره در خصوص رمزارزهای مختلف و حل مشکلات ورود به پروفایل و احراز هویت کاربران ایرانی در صرافی های خارجی فعالیت داشت، آشنا شدم. رئیس پلیس فتای تهران گفت: شاکی در ادامه توضیح داد با توجه به این که سایت مدنظر نماد اعتماد الکترونیک را نیز داشت، بدون اطمینان از اصالت نماد و هویت مدیران آن، برای رفع مشکل حساب کاربری خود همه مشخصات و مدارک هویتی خود را به همراه ایمیل، نام کاربری و رمز عبور برایشان فرستادم و مبلغی را نیز برای کارمزد واریز کردم اما بعد از گذشت دو روز از طرف این سایت با بنده تماس گرفتند و اذعان کردند امکان احراز هویت حساب کاربری بنده وجود ندارد. گودرزی به نقل از شاکی افزود: در نهایت با بررسی بیشتر متوجه شدم نام کاربری و رمز عبور بنده تغییر کرده و همه ارزهای دیجیتال داخل آن حساب کاربری سرقت شده است. وی ادامه داد: با پی‌جویی سرنخ‌های دیجیتال مجرمانه و استفاده از روش‌های نوین کشف جرایم سایبری و با استفاده از روش های پنهان‌ساز هویتی، ضمن احراز هویت واقعی متهم و شیوه و شگرد مجرمانه وی، تیم عملیاتی این پلیس پس از تشریفات قضایی مجرم را در محل اختفای خود در یکی از محله های شمالی تهران   دستگیر و به همراه تجهیزات هوشمند به پلیس فتا منتقل کرد. این مقام سایبری با اشاره به این که تاکنون بیش از ۵۰ مالباخته شناسایی شده اند و تحقیقات همچنان برای شناسایی همه شاکیان و کشف زوایای پنهان پرونده ادامه دارد، اظهار کرد: متهم پس از انتقال به پلیس فتا و مواجهه با ادله دیجیتال جمع آوری شده توسط پلیس به جرم خود اقرار کرد و گفت: یک سایت احراز هویت حساب‌های کاربری ارز دیجیتال یک صرافی معتبر خارجی ایجاد کردم و با درج نماد جعلی اعتماد الکترونیک برای جلب اعتماد مراجعه کنندگان، اطلاعات محرمانه و مدارک هویتی افراد را دریافت و پس از سرقت همه ارزهای دیجیتال موجود در حساب‌های کاربری آن ها، اکانت‌شان را نیز از دسترس خارج می‌کردم. 

گودرزی با تاکید بر استفاده از یک ایمیل منحصر به فرد و گذرواژه‌ای قوی برای کیف پول و حساب‌های کاربری ارزهای دیجیتال گفت: بیشتر مشکلات کاربران تنها به دلیل ناآشنا بودن افراد با این موضوع و در نتیجه رعایت نکردن نکات امنیتی مربوط به آن است. در صورت بی‌توجهی به تنظیمات امنیتی کیف پول‌ها و درست نگهداری نکردن رمزهای خصوصی و عمومی خود و ... افراد با خطرات امنیتی جدی مواجه می‌شوند و احتمال این که سرمایه‌های خود را از دست بدهند، وجود دارد. وی به شهروندان توصیه کرد: به هیچ عنوان به هویت‌ها در فضای مجازی اعتماد نکنند و اطلاعات محرمانه خود از جمله اطلاعات هویتی، ایمیل، نام کاربری و رمز عبور حساب‌های کاربری دیجیتال و ... را به هیچ عنوان در اختیار افراد ناشناس قرار ندهند.

 

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.