کد خبر : 5402 / /
/

مشخص کردن دلیل احساس درد در قفسه سینه تنها به عهده پزشک است زیرا با توجه به این که درد در کدام قسمت مانند راست، چپ، وسط و ... سینه اتفاق می افتد می تواند نشانه هایی از بیماری های قلبی، معده، کرونا، فعالیت های فیزیکی و ... باشد

بیماری های زیادی در طول زندگی، جسم انسان را تهدید می کنند که با علائم و نشانه هایی در بدن ظاهر می شوند. این علائم  ممکن است بین بیماری ها مشترک باشد بنابراین فرد برای آگاهی از دلیل بروز این علائم باید توسط پزشکان معاینه گردد.

علائم درد در قفسه سینه و تپش قلب مواردی هستند که در بین برخی از بیماری ها مشترکند، اما در بین مردم این علائم تنها به بیماری های قلبی مربوط می شود که این چنین نیست و می تواند نشانه هایی از دیگر بیماری ها باشد. با ما همراه باشید تا انواع درد در قفسه سینه و تپش قلب را بررسی کنیم.

Untitled

دلایل احساس درد در قفسه سینه

مشخص کردن دلیل احساس درد در قفسه سینه تنها به عهده پزشک است زیرا با توجه به این که درد در کدام قسمت مانند راست، چپ، وسط و ... سینه اتفاق می افتد می تواند نشانه هایی از بیماری های قلبی، معده، کرونا، فعالیت های فیزیکی و ... باشد.

این درد در برخی از موارد خطر ساز می شود و اگر ادامه دار بود، توصیه می کنیم به پزشک و اورژانس مراجعه نمایید. به درد در قفسه سینه بسیار توجه کنید تا به مشکلات بعد از آن دچار نشوید.

انواع درد قفسه سینه و تپش قلب : چون اضطراب و استرس، انجام کارهای سنگین، بیماری های ریوی، کرونا، حمله قلبی و ... رخ بدهد که این موارد نشان می دهد، تنها یک پزشک می تواند علت دقیق درد را تشخیص دهد و آن را درمان کند.

درمان درد قفسه سینه و راه های پیشگیری آن چیست؟

درمان درد قفسه سینه با توجه به اینکه کدام ناحیه از قفسه سینه احساس درد می کنید متفاوت است. به عنوان مثال درمان درد قفسه سینه سمت راست متفاوت از درمان قفسه سینه سمت چپ می باشد.

درمان درد در ناحیه قفسه سینه را تنها پزشک معالج شما می داند. تا زمانی که شما توسط پزشک معاینه نشوید نمی توان دلیل این درد را متوجه شد. پزشک ضمن معاینه شما، ممکن است برای شما آزمایش هایی تجویز کند که با انجام آزمایشات است که می تواند مشکل یا مشکلات شما را تشخیص داده و برای شما دارو تجویز کند.

درد در قفسه سینه و مراجعه به متخصص قلب و عروق

یکی از دلایل ایجاد درد در قفسه سینه بیماری های قلبی است که باید سریعا توسط متخصص قلب و عروق مورد بررسی قرار بگیرد زیرا قلب حساس ترین عضو بدن است که لحظه ای بی توجهی به سلامت آن، عواقب جبران ناپذیری را برای فرد به همراه دارد.

توصیه ما این است که در قدم اول اگر این درد ادامه دار بود، به متخصص قلب و عروق مراجعه نمایید تا بررسی های اولیه را انجام دهد زیرا قلب حساس تر از دیگر عضوهای بدن می باشد.

اگر علائم دیگری چون موارد زیر را همراه با درد در قفسه سینه داشتید، حتما باید توسط پزشک قلب ویزیت شوید:

 • تنگی نفس و دشوار شدن انجام آن
 • احساس درد در گردن و ایجاد حسی شبیه به خرد شدن و فشار زیاد بر روی سر و گردن
 • از دست دادن حس در دست و پا ها
 • عرق سرد
 • دردهایی که پس از چند دقیقه فروکش می کنند، اما پس از مدتی دوباره اوج می گیرند.
 • ضعف و بی حالی
 • ایجاد مشکل در بلع غذا
 • استفراغ
 • حالت تهوع
 • تپش قلب
 • درد در جناغ سینه که با نفس کشیدن بیشتر می شود.

Untitled

وجود این علائم نشانه هایی از بیماری قلبی است که تشخیص دقیق آن تنها توسط متخصص قلب و عروق انجام می گیرد زیرا دارای علم و دانش کافی در این زمینه است و سال ها به مطالعه و بررسی روش های درمانی برای قلب پرداخته است.

تپش قلب چیست؟

گاهی برای شما پیش امده است که در ضربان قلب خود را نامنظم احساس کنید و یا اینکه نسبت به حالت عادی خود تندتر یا کندتر می زند. البته افرادی که تپش قلب را تجربه کرده اند، حالت ها و احساسات مختلفی را برای این عارضه بیان کرده اند. به طور کلی موارد زیر از نشانه های تپش قلب در افراد است:

 1. بالا رفتن ریتم یا همان ضربان قلب
 2. حس کردن فشار وارد بر قفسه سینه
 3. فشار و حس تپش در ناحیه گردن

تپش قلب می تواند به دلایل متعددی رخ دهد که در قسمت بعد برخی از دلایل تپش قلب بررسی شده است.

علل به وجود آمدن تپش قلب

تپش قلب بر اثر موارد مختلفی روی می دهد که برخی از مهم ترین دلایل آن عبارتند از:

بیماری ها و نارسایی های قلبی

اگر عملکرد قلب دچار اختلال شود، بیماری های قلبی به سراغ افراد می آیند که بی توجهی به آن ها، قلب را که دلیل اصلی زنده ماندن است، تهدید می کند.

البته تپش قلب همواره نشان از بیماری های قلبی ندارد، پس به خود استرس وارد نکنید و در مواقعی که تپش قلب برای شما چندین بار بدون دلیل خاصی تکرار شد، متخصص قلب و عروق باید شما را معاینه کند.

 

Untitled

استرس و هیجان

اگر استرس یا هیجان داشته باشید، احتمال زیاد با علائم تپش قلب رو به رو خواهید شد که جای هیچ گونه نگرانی نیست و کاملا طبیعی می باشد.

تیروئید پر کار

این بیماری نیز سبب ایجاد تپش قلب در افراد می گردد. افزایش غیر متعادل تیروکسین در بدن می تواند ریتم قلب را افزایش دهد.

موارد متعدد دیگری چون سرماخوردگی، ورزش، فعالیت های فیزیکی سنگین، مصرف مواد نیرو زا و ... همگی بر ضربان قلب و افزایش ریتم آن اثر می گذارند که سبب احساس ثپش قلب در فرد می شوند.

درمان تپش قلب توسط متخصص قلب و عروق

اگر تپش قلب به دلیل فعالیت های فیزیکی، سرماخوردگی یا هر دلیل دیگری که در قسمت قبل ذکر شد، به وجود بیاید می توان با داروهای گیاهی و دمنوش های آرام بخش ضربان قلب خود را به حالت نرمال بازگرداند.

اما اگر تپش قلب با علائم دیگری ظاهر شد، نیاز به مراجعه به متخصص قلب و عروق است چراکه متاسفانه سن بیماری های قلبی به دلیل عدم تحرک، رژیم غذایی نامناسب، مصرف دخانیات و ... بسیار کاهش پیدا کرده است و باید از همان سنین جوانی، عملکرد قلب توسط متخصصین بررسی شود.

اگر تپش قلب با علائم زیر همراه شود، تنها راه درمان آن مراجعه به پزشک قلب و عروق است:

 • غش کردن و بیهوش شدن
 • تنگی نفس
 • احساس درد در قفسه سینه
 • ضعف و بی حالی
 • عرق سرد

در صورت مشاهده این علائم می توانید به صورت آنلاین یا حضوری توسط متخصص قلب و عروق ویزیت شوید و سلامت قلب خود را بررسی نمایید.

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.
آخرین اخبار