کد خبر : 52474 / /
/

مهم‌ترین نکات ایمنی حین شارژ گوشی های هوشمند | چکار کنیم باتری گوشی خراب نشود ؟

به‌طور کلی شارژ کردن یک گوشی موبایل فرآیند نسبتا ساده‌ای به نظر می‌رسد. با این وجود رعایت نکات ایمنی حین شارژ گوشی های هوشمند باعث خواهد شد که خطراتی مانند آتش گرفتن یا انفجار دستگاه حین شارژ به حداقل برسند.

مهم‌ترین نکات ایمنی حین شارژ گوشی های هوشمند | چکار کنیم باتری گوشی خراب نشود ؟

رعایت نکات ایمنی می‌تواند ضمن ارائه حداکثر سرعت شارژ در گوشی های موبایل، احتمال بروز سوانح ناشی از داغ کردن گوشی را نیز به حداقل برساند. در ادامه به مرور برخی از این نکات خواهیم پرداخت. امروزه تقریبا نمی‌توان حوزه‌ای از کارهای روزمره جامعه را پیدا کرد که گوشی‌های هوشمند به‌نوعی در آن نفوذ نکرده باشند! این دستگاه‌ها به پای ثابت فعالیت روزانه افراد مختلف در سرتاسر دنیا تبدیل شده و کاربری گسترده‌ای پیدا کرده‌اند. علیرغم این اهمیت گوشی‌های موبایل، یکی از مواردی که چندان مورد توجه کاربران قرار نمی‌گیرد، ایمنی و نکات مربوط به آن‌ها حین شارژ کردن این دستگاه‌هاست.‌

به‌طور کلی شارژ کردن یک گوشی موبایل فرآیند نسبتا ساده‌ای به نظر می‌رسد. با این وجود رعایت نکات ایمنی حین شارژ گوشی های هوشمند باعث خواهد شد که خطراتی مانند آتش گرفتن یا انفجار دستگاه حین شارژ به حداقل برسند. نخستین گام برای ارتقای ایمنی حین شارژ شناسایی عادت‌های غلط انجام این کار و ترک آن‌هاست. سپس در گام‌های بعدی نیز می‌توان با رعایت برخی دیگر از نکات مرتبط با فرآیند شارژ مانع از بروز سوانحی شد که هر از چند گاهی خبر رخ دادن آن‌ها در اینترنت منتشر می‌شود.

مهم‌ترین نکات ایمنی حین شارژ گوشی های هوشمند

احتمالا با برخی نکاتی که در ادامه پیرامون روش‌های ارتقا ایمنی حین شارژ گوشی‌های موبایل معرفی خواهیم کرد از پیش آشنا هستید. با این وجود توصیه می‌کنیم حتی در این صورت نیز ادامه متن را به‌طور کامل مطالعه فرمایید تا با جزئیات بیشتر در جریان این نکات قرار بگیرید.

از آداپتور و کابل مناسب استفاده کنید

یکی از اصلی‌ترین نکات ایمنی که هنگام شارژ گوشی موبایل خود باید رعایت کنید استفاده از شارژر و کابل شارژ مناسب است. توصیه می‌کنیم همواره از کابل و شارژری که همراه با گوشی به دستتان رسیده استفاده کنید یا برای خرید آن‌ها به فروشگاه‌های معتبر مراجعه کرده و محصولی از برندهای شناخته‌شده خریداری کنید.

دقت کنید که استفاده از کابل و آداپتورهای بی‌کیفیت و غیراصلی ممکن است باعث آسیب رسیدن به گوشی و بروز سوانحی مثل آتش‌سوزی شود؛ چراکه این اکسسوری‌ها عموما فاقد استانداردهای امنیتی لازم برای عرضه به بازار بوده و بعضی حتی اجازه عرضه به بازار به‌طور رسمی را نیز ندارند!

از شارژ بیش از حد دستگاه بپرهیزید

شارژ بیش از حد گوشی های موبایل می‌تواند باعث تولید حرارت بیش از اندازه در گوشی شما شده و ضمن آسیب رساندن احتمالی به باتری باعث بروز حادثه هم شود. به همین جهت به کاربران توصیه می‌شود که گوشی خود را پس از رسیدن شارژ باتری به صد درصد از شارژر خارج کنند. در این خصوص البته برخی برندها این قابلیت را در محصولاتشان تعبیه می‌کنند تا پس از شارژ شدن کامل باتری، ورود جریان برق به دستگاه قطع شود. در صورتی که گوشی شما جزو این برندهاست؛ قابلیت گفته شده را فعال کنید.

گوشی خود را خنک نگه دارید

دیگر نکته ایمنی مهمی که حین شارژ گوشی خود باید مورد توجه قرار دهید، خنک نگه داشتن آن است. حرارت بزرگترین دشمن باتری گوشی‌های موبایل است. حرارت بیش از اندازه می‌تواند عمر باتری را کاهش دهد یا باعث باد کردن و حتی انفجار آن شود.

برای خنک نگه داشتن گوشی موبایل خود حین شارژ از قرار دادن آن روی سطوحی مثل مبل یا تحتخواب که باعث محبوس شدن حرارت می‌شوند خودداری کنید. در عوض سعی کنید گوشی خود را در حال شارژ شدن روی سطوح صاف و سختی قرار دهید که امکان تبادل حرارت با محیط را داشته باشد.

هرگز گوشی را زیر پتو یا بالشت قرار ندهید

قرار دادن گوشی در حال شارژ زیر بالشت یکی از بزرگترین اشتباهاتی است که بسیاری کاربران، خصوصا زمان شارژ کردن شبانه گوشی انجام می‌دهند. این کار مانع از دفع حرارت گوشی موبایل شده و در نتیجه باعث داغ شدن یا آتش‌سوزی دستگاه خواهد شد. بنابراین ضروری است که زمان شارژ کردن گوشی موبایل خود توجه ویژه‌ای به تهویه آن داشته باشید و هرگز آن را زیر سطوح دیگر قرار ندهید.

حین رعد و برق گوشی خود را از شارژ بکشید

کشیدن گوشی از شارژ حین بروز رعد و برق یکی دیگر از نکات ایمنی حین شارژ به شمار می‌رود که شاید افراد کمی به آن توجه داشته باشند. دقت کنید که در شرایط خاص، صاعقه ممکن است از طریق شبکه انتقال برق به پریز انتقال پیدا کرده و به‌طور ناخواسته وارد گوشی شما شوند.

این ورود ناگهانی جریان شدید برق به باتری گوشی موبایل شما در وهله اول آسیبی جدی به آن وارد خواهد کرد و ممکن است باعث بروز حوادث جبران ناپذیر و غرقابل پیش‌بینی شود. به همین جهت حتما زمان رعد و برق گوشی‌تان را از برق خارج کنید.

با دست خیس خود گوشی را لمس نکنید

حتما در جریان هستید که آب دارای املاح رسانای جریان برق به شمار می‌رود. بنابراین اگر دستتان خیس است به هیچ وجه گوشی موبایل خود را لمس نکنید! رطوبت دست شما ممکن است آسیب رساندن به درگاه شارژ گوشی و بروز برق گرفتگی در شما شود. بنابراین اگر قصد دارید حین شارژ با گوشی موبایلتان کار کنید، حتما پیش از انجام این کار دستتان را خشک کنید.

کابل شارژ و آداپتور را به‌طور دوره‌ای بررسی کنید

چک کردن دائمی کابل و آداپتور شارژ گوشی موبایل نیز از جمله نکات ایمنی است که حتما باید رعایت کنید. حین چک کردن این موارد دنبال آسیب‌هایی چون ساییدگی، سوختگی یا بریدگی کابل بگردید و در صورت مشاهده هریک، فورا ایرادات را برطرف کرده یا کابل و آداپتور را تعویض کنید. علاوه بر موارد گفته شده، بیرون زدن سیم‌ها از درون غلاف و اتصالات شل نیز از دیگر ایراداتی هستند که باید فورا در صدد برطرف کردنشان باشید.

از شارژ سریع گوشی در دماهای بیش از اندازه بالا یا پایین بپرهیزید

شارژ سریع فناوری فوق‌العاده‌ای‌ست که امکان شارژ کردن گوشی‌های موبایل در زمانی بسیار کوتاه‌تر از قبل را به کاربران می‌دهد. با این وجود باید توجه کنید که شارژ سریع باعث تولید حرارت بیشتری شده که ممکن است به گوشی موبایل شما آسیب بزند. این مساله زمانی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند که شارژ سریع را در محیط‌هایی با دماهای بیش از اندازه بالا انجام دهید.

در این شرایط احتمال آسیب دیدن باتری و آتش‌سوزی به‌طور قابل ملاحظه‌ای افزایش پیدا می‌کند.

استفاده از محافظ برای وصل کردن گوشی به برق

استفاده از محافظ به منظور محافظت از دستگاه‌های الکتریکی خود در برابر نوسانات جریان برق امری ضروری نه فقط برای گوشی موبایل، بلکه تمامی وسایل برقی منزل شماست. محافظ‌های الکتریکی باعث تنظیم ولتاژ شده و مانع از آسیب دیدن دستگاه‌های برقی حین تغییرات برق می‌شود. خرید یک محافظ باکیفیت سرمایه‌گذاری منطقی است که باعث جلوگیری از ضررهای مالی احتمالی ناشی از آسیب دیدن گوشی موبایل یا بروز سانحه خواهد شد.

از قرار دادن گوشی در معرض تابش مستقیم نور خورشید جلوگیری کنید

قرار دادن گوشی موبایل به‌طور مستقیم زیر نور خورشید باعث داغ کردن گوشی موبایل خواهد شد. حال اگر این داغ شدن گوشی را با افزایش حرارت ناشی از شارژ کردن گوشی جمع کنید متوجه خواهید شد که شارژ کردن گوشی زیر تابش نور خورشید تا چه حد می‌تواند به گوشی موبایل شما آسیب بزند! بنابراین یکی از نکات ایمنی مهم حین شارژ گوشی های هوشمند شارژ کردن دستگاه در محیط‌هایی دور از تابش آفتاب است.

از لمس کردن یا برخورد به کابل شارژ بپرهیزید

تماس مستقیم بیش از اندازه با کابل شارژ و سوکت آن اثرات منفی فراوانی روی بدن انسان خواهد داشت. بنابراین اگر قصد شارژ گوشی‌تان را دارید توصیه می‌کنیم از نشستن یا خوابیدن در کنار آن بپرهیزید تا تماس پوست بدنتان با آن را به حداقل برسانید.

برق‌گرفتگی‌های سبک و سنگین، مهم‌ترین نتایج لمس طولانی‌مدت کابل شارژ حین اتصال به برق به شمار می‌رود.

گوشی خود را تنها در محیطی با هوای در گردش شارژ کنید

همان‌طور که بارها در این متن تاکید شد، جریان داشتن هوا مهم‌ترین عاملی است که می‌تواند باعث جلوگیری از داغ کردن گوشی حین شارژ شدن و بروز اتفاقات ناشی از آن شود. بنابراین هرگز گوشی خود را در محیط‌های بسته که هوا را در خود نگه می‌دارند شارژ نکنید.

همین کار به‌ظاهر ساده می‌تواند تا حد زیادی آسیب‌های وارد شده به باتری گوشی موبایل و البته خطرات احتمالی مانند انفجار یا آتش‌سوزی را کاهش دهد. علاوه بر این، در صورت وجود تهویه در محیط همچنین می‌توانید عمر باتری گوشی موبایل خود را نیز افزایش دهید و از حداکثر سرعت شارژ ممکن نیز بهره ببرید.

جمع‌بندی؛ توصیه‌های ایمنی هنگام شارژ گوشی موبایل را جدی بگیرید!

با رعایت نکاتی که در این متن به آن‌ها اشاره شده می‌توانید ضمن برخورداری از حداکثر سرعت شارژ ممکن از آداپتور و کابل شارژ خود محافظت کرده و خطراتی که در اثر داغ کردن گوشی متوجهتان خواهد بود را به حداقل برسانید. از جمله نکات حائز اهمیت می‌توان به استفاده از کابل و شارژ اصلی یا باکیفیت، توجه به جریان داشتن هوا، از برق کشیدن دستگاه پس از شارژ شدن کامل، استفاده از محافظ و عدم شارژ دستگاه در محیط‌های بیش از حد سرد یا گرم اشاره کرد.

رعایت کردن این نکات می‌تواند خیال شما را از بابت شارژ مطمئن و ایمن گوشی موبایل راحت کند./گجت نیوز

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.