کد خبر : 51198 / /
/

حقوق کارگران | افزایش حقوق کارگران | حقوق کارگران سال 1403

فرمول افزایش حقوق کارگران ۱۴۰۳ | کدام کارگران حق عائله مندی و حق اولاد می گیرند؟

در مذاکرات مزد ۱۴۰۳، برای اولین بار مقرر شد حق عائله‌مندی ۵۰۰ هزار تومانی به کارگران پرداخت شود. در آن‌سوی ماجرا با افزایش مزد روزانه، حق اولاد نیز افزایش پیدا کرد و به حدود ۷۱۶ هزار تومان رسید؛ اما این ارقام به چه کارگرانی پرداخت خواهد شد؟

فرمول افزایش حقوق کارگران ۱۴۰۳ | کدام کارگران حق عائله مندی و حق اولاد می گیرند؟

حقوق کارگران | موضوع تعیین حداقل حقوق کارگران برای سال ۱۴۰۳ با توجه به نزدیک شدن روزهای پایان سال حساسیت تشکل‌های کارگری را (باتوجه به تجربه تعیین مزد سال گذشته به میزانی کمتر از نرخ تورم) بیش از ادوار گذشته برانگیخته است.در هفته‌های اخیر پیشنهاد منطقه‌ای شدن حقوق کارگران به صورت جدی مطرح شده  است . این طرح در صورت اجرایی شدن می‌تواند حقوق کارگران در مناطق مختلف کشور را با تغییرات قابل ملاحظه‌ای مواجه کند.جدید ترین خبرها درباره افزایش حقوق کارگران را در خبر آزاد بخوانید

حقوق کارگران

پس از چندین جلسه چانه‌زنی برای تعیین حداقل مزد ۱۴۰۳، با تصویب شورای عالی کار، حداقل دستمزد کارگران در سال جاری ۳۵.۳ درصد بالاتر از سال ۱۴۰۲ تعیین شد و حداقل مزد ماهانه از ۵ میلیون و ۳۰۸ هزار تومان به ۷ میلیون و ۱۶۶ هزار تومان رسید. در آن‌سوی ماجرا، میزان افزایش دستمزد کارگران در سایر سطوح مزدی هم، ۲۲ درصد به‌اضافه رقم ثابت ماهانه ۶۹۰ هزار تومان تعیین شد.

در نتیجه مذاکرات مزدی، حق مسکن ۹۰۰ هزار تومان و حق سنوات ۲۱۰ هزار تومانی پرداختی به کارگران دارای یک سال سابقه کار (پایه سنواتی) بدون تغییر نسبت به سال قبل تعیین شد و برای اولین بار، پرداخت حق عائله‌مندی کارگران متأهل به میزان ۵۰۰ هزار تومان در ماه نیز به تصویب رسید. در این میان کمک‌هزینه اقلام مصرفی نیز با افزایش ۳۰۰ هزار تومانی به ۱.۴ میلیون تومان رسید.

به‌تبع افزایش ۳۵.۳ درصدی حداقل مزد، حق اولاد نیز که طبق قانون باید معادل دستمزد ۳ روز محاسبه شود، با افزایش ۳۵.۳ درصدی از ۵۳۰ هزار تومان به ۷۱۶ هزار تومان افزایش پیدا کرد.

نکته قابل‌توجه اینکه شرط پرداخت حق اولاد ۷۱۶ هزار تومانی به کارگران، داشتن حداقل ۷۲۰ روز سابقه بیمه پردازی است و این رقم به کارگران دارای کمتر از این مقدار سابقه، حتی در صورت داشتن بیشتر از یک فرزند پرداخت نخواهد شد.

پیش از این پرداخت حق اولاد فقط محدود به دو فرزند بود؛ اما در راستای تشویق به افزایش جمعیت، سقف تعداد اولاد برای دریافت این مزایا برداشته شده و کارگران به تعداد فرزندان تحت تکفل مشمول دریافت حق اولاد خواهند بود.

البته در مورد حق عائله‌مندی بحث متفاوت است و کارفرمایان مکلف شده‌اند مبلغ ۵۰۰ هزار تومان ماهانه را به همه کارگران متأهل اعم از زن یا مرد و با هر میزان سابقه پرداخت کنند؛ ازاین‌رو کارگران متأهل بدون سابقه کار نیز از ابتدای سال ۱۴۰۳ مشمول دریافت این رقم خواهند بود.

همشهری آنلاین

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.