کد خبر : 48908 / /
/

فوری؛ قیمت جدید گاز و برق اعلام شد | مراقب افزایش قیمت قبوض برق باشید!

نمایندگان مجلس در مصوبه‌ای تعرفه برق و گاز واحدهای مسکونی و تجاری را در سال آینده تعیین کردند.

فوری؛ قیمت جدید گاز و برق اعلام شد | مراقب افزایش قیمت قبوض برق باشید!

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی نوبت صبح امروز و در جریان بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه ۱۴۰۳، اجزای ۱ و ۲ بند (ص) تبصره هفت این لایحه را تصویب کردند.

۱- عوارض موضوع ماده (۵) قانون حمایت از صنعت برق کشور مصوب سال ۱۳۹۴ به میزان ۱۰ درصد مبلغ برق مصرفی در سقف ۸۹ هزار میلیارد ریال تعیین می‌شود؛ مشترکان برق روستایی و عشایری مجاز، از شمول حکم این جزء معافند.

۲- به استناد ماده (۱۲) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲) به هر یک از وزارتخانه‌های نفت و نیرو از طریق شرکتهای تابعه ذیربط اجازه داده می‌شود ماهانه از هر واحد مسکونی مشترکان گاز مبلغ ۴ هزار ریال، از هر واحد مسکونی مشترکان برق مبلغ ۳ هزار ریال و از هر یک از واحدهای تجاری مشترکان گاز و برق مبلغ ۳۰ هزار ریال أخذ و به عنوان منابع داخلی نزد خزانه داری کل کشور واریز کنند.

وزارتخانه‌های نفت و نیرو مکلفند گزارش مبالغ پرداختی شرکتهای بیمه‌ای از محل منابع این جزء را از شرکتهای مذکور، أخذ نمایند. شرکتهای بیمه‌گر با هماهنگی وزارتخانه‌های نفت و نیرو مکلفند با صدور بیمه‌نامه، مشترکان را از حقوق خود مطلع و متناسب با مبلغ دریافتی شرکت بیمه مربوط، خسارات واردشده را جبران نمایند./ایسنا

مراقب افزایش قیمت قبوض برق باشید!

مدیرعامل توانیر با اشاره به این که الگوی ماهیانه مصرف برق در زمستان نسبت به دوره گرم سال متفاوت است، خواستار دقت هموطنان در استفاده از وسایل برقی گرمایشی شد.

 به نقل از ایسنا، مصطفی رجبی مشهدی با بیان این که الگوی مصرف برق ماهانه ۳۰۰ کیلووات ساعت در ماه‌های گرم است که این رقم در زمستان به ۲۰۰ کیلووات ساعت  کاهش می‌یابد، تصریح کرد: با توجه به اینکه تعرفه برق برای مصارف بیش از الگو به صورت پلکانی و غیر یارانه ای افزایش می‌یابد و قبوض افزایش پیدا می‌کند، استفاده از وسایل گرمازای برقی مانند هیترها، اسپیلیت‌های ایستاده و...  باعث افزایش شدید مصرف برق می‌شود.

رجبی مشهدی گفت: استفاده از وسایل گرمازای برقی در فصل زمستان باعث افزایش مصرف برق و در نتیجه بالا رفتن قبوض برق مشترکان را به دنبال خواهد داشت.

مدیرعامل توانیر با توجه‌ به برودت هوا و افزایش مصرف گاز و برق، در اکثر نقاط کشور از هم‌وطنان درخواست کرد با رعایت چند نکته ساده و کاربردی از جمله تنظیم دمای وسایل گرمایشی منزل بین ۱۸ تا ۲۱ درجه سانتی‌گراد و عایق‌بندی در و پنجره‌های منازل خود به تأمین گاز و برق پایدار کمک کنند.

به گزارش ایسنا، به طور کلی افزایش میزان مصرف برق هیتر برقی به دو عامل میزان ساعات روشن بودن و توان دستگاه بستگی دارد. بنابراین هر چه این دو عدد بالاتر باشند؛ مصرف برق نیز بیشتر است.

همچنین در صورت استفاده کولرهای گازی و اسپیلیت‌ها در حالت گرمایش به روش هیت پمپ (کمپرسور)، مصرف برق این نوع وسایل از حالت سرمایش آن نیز بیشتر خواهد بود./ایسنا

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.