کد خبر : 48888 / /
/

نام گذاری جدید در تقویم رسمی کشور | نامگذاری دهم رجب به عنوان «روز پسر» ؟

به نظر شما آیا تقویم رسمی ما متناسب با نیازها و قله‌های افکار عمومی، نیازی به نامگذاری "روز پسر" دارد؟ اگر آری، آیا دهم رجب بهانه خوبی است؟ اگر نه، چه پیشنهادی دارید؟

نام گذاری جدید در تقویم رسمی کشور | نامگذاری دهم رجب به عنوان «روز پسر» ؟

مجید امامی دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور و رئیس کمیسیون نام‌گذاری تقویم، طی یادداشتی درباره نامگذاری روز دهم ماه رجب، سالروز میلاد امام جواد (ع) به عنوان روز پسر نوشت: دهم رجب سالروز میلاد سراسر خیر و برکت امام جواد (ع) که به ماه با برکت رجب، نوری دوچندان بخشیده است. امام رضا (ع) تا حدود چهل و هفت سالگی دارای فرزند نشده بود، نداشتن فرزند برای امام رضا(ع) بهانه‌ای برای واقفیه در جهت تشکیک و انکار امامت ایشان بود. اما این فشارها با تولد امام جواد (ع) خاتمه پیدا کرد و موضع امام و شیعیان که از این نظر در تنگنا بودند، تقویت شد.

او تصریح کرده است: ابو یحیای صنعانی روزی در محضر امام رضا (ع)، فرزندش ابو جعفر را که خردسال بود، آوردند. امام فرمود: «این مولودی است که برای شیعیان ما، با برکت‌تر از او زاده نشده است.» گویا امام، به مناسبت‌های مختلف، از فرزند ارجمند خود با این عنوان یاد می‌کرده و این موضوع در میان شیعیان و یاران امام رضا (ع) معروف بوده است و در منابع معتبر شیعی هم مستند شده است.

امامی با اشاره به شرایط ویژه دوران امام رضا (ع) یادآوری کرده است: آن حضرت در تعیین جانشین خود و معرفی امام بعدی، با مشکلاتی روبرو بوده که در عصر امامان قبلی، بی سابقه بوده است؛ زیرا از یک سو پس از شهادت امام کاظم(ع) «واقفیه» امامت ایشان را انکار کردند و از سوی دیگر امام رضا (ع) تا حدود چهل و هفت سالگی دارای فرزند نشده بود و چون احادیث رسیده از پیامبر (ص) حاکی از آن بود که امامان دوازده نفرند که 9 نفر آنان از نسل امام حسین (ع) خواهند بود، فقدان فرزند برای امام رضا (ع)، هم امامت خود آن حضرت، و هم تداوم امامت را مورد پرسش می‌کرد.

رئیس کمیسیون نام‌گذاری تقویم با اشاره به اینکه بیشتر از 15سال است که در تقویم رسمی جمهوری اسلامی که مشتمل بر گاه‌شمار شمسی، قمری و میلادی است، روز منتسب به میلاد حضرت فاطمه معصومه (س) به عنوان "روز دختر" نامگذاری شده، نوشت: هدف، تقویت فرهنگ تکریم دختران و افزایش منزلت ایشان در جامعه ایرانی بوده و هست و فرهنگ عمومی نیز با این رسمیت، تلائم و همخوانی داشته است.

او ادامه داد: بیش از 5 سال است که از سوی برخی فعالان فرهنگی، پیشنهاد نامگذاری دهم رجب، به نام "روز پسر" مطرح شده است.

دبیر شورای فرهنگ عمومی تصریح کرده است: در اینکه ترویج کرامت و محبت نسبت به این رکن خانواده متعالی، یعنی پسران لازم و پسندیده است شکی نیست و بعضاً پسران نوجوان هم گلایه‌هایی مبنی بر اینکه چرا زمان- رویدادی برای ما در تقویم آیینی کشور نیست، داشته‌اند که به ما در کمسیون تقویم کشور رسیده است.

امامی خاطرنشان کرده است: تصمیم‌گیری در این موضوع مخالفان و موافقان زیادی دارد و آیینه‌ای از پیچیدگی‌های سیاستگذاری فرهنگی مذهبی است که در جای خود، یک کارگاه عملی است؛ از آنچه هست و آنچه باید باشد.

در این یادداشت مختصر مجال تحقیق و نقد در ابزارهای حافظه فرهنگی و از میان آنها، طراحی زمان-رویداد‌ها و مکان رویدادها نیست، دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی برنامه پژوهشی مستقلی برای آسیب شناسی و فرصت شناسی این حوزه دارد لکن هدف، یک استمداد نظری از صاحبان رای و نظر در فرهنگ عمومی است.

امامی همچنین توضیح داده است: مخالفان مناسبتی چون میلاد امام جواد (ع) برای نامگذاری روز پسر (که هنوز مصوب نشده و اخبار جعلی زیادی هم در باب آن ساخته شده است) این نامگذاری را بی سبب، وهن و ناروا می‌دانند. ایشان تنها یکی از ابعاد شخصیتی امام جواد را، نقش ولادتش بر تداوم ذریه امام رضا می‌دانند، طبعاً امامت آن امام، فراتر از مفهوم نوجوانی و یا مقطع ولادت ایشان است و ایشان خود پدر یک خانواده هم بوده‌اند. در مقابل موافقان معتقدند هیچ یک از مناسبت‌های مذهبی و ملی چنین ارتکازی ایجاد نمی‌نماید و به دلایل تاریخی ابناءالرضا (امام جواد و فرزندانش ملقب به ابن الرضا بودند که همین امر، معنا و اهمیت پسر بودن برای پدر را تداعی می‌کند) اتفاقاً در سنین نوجوانی با شهادت پدر، به امامت رسیده‌اند (حتی حضرت حجت، امام زمان عج) همانطور که روز موسوم به میلاد حضرت علی اکبر (ع) روز جوان نامگذاری شده است.

رئیس کمیسیون نام‌گذاری تقویم یادآوری کرده است: این تداعی و امکان الگوسازی برای پسران نوجوان را انکار نکنیم. واقعیت این است که هر دو طرف ادله مبسوطی دارند و کار تصمیم‌گیر و سیاستگذار مشکل شده است. به ذهنم رسید چه خوب است که راهبرد اصیل و مهمی که از ابتدای دولت مردمی مبنی بر تصمیم‌سازی ترکیبی) داشته‌ایم را پیاده‌سازی نماییم و باز هم نظر و ادله موافقان و مخالفان را بشنویم. لذا از همه نخبگان و فعالان تقاضا می‌کنم در باز شدن این معما یاری کنند.

امامی توضیح داده است: بر اساس یک ممشا و منشا فکری و سلیقه‌ای حتی بسیاری مخالف نامگذاری تقویم خصوصاً مناسبت‌های قمری هستند، ضمن احترام به ایشان و تأکید بر سیاست متوازن شورای فرهنگ عمومی که اتفاقاً به مناسبت‌های ایران قبل و پس از اسلام و زمان-رویدادهای عرفی بر بستر گاه‌شمار شمسی، نگرشی توازن‌گرا دارد، این جمع سپاری اجتماعی را بهانه‌ای برای شنیدن ادله و مستندات ایشان هم می‌دانیم.

رئیس کمیسیون نام‌گذاری تقویم در پایان پاسخ این پرسش را از مردم و نخبگان جامعه جویا شده است: به نظر شما تقویم رسمی ما متناسب با نیازها و قله‌های افکار عمومی، نیازی به نامگذاری "روز پسر" دارد؟ اگر آری، آیا دهم رجب بهانه خوبی است؟ اگر نه، چه پیشنهادی دارید؟ با ما در پیام‌رسان بله یا ایتا با شماره +989233251588 به اشتراک بگذارید.

تسنیم

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.