کد خبر : 48735 / /
/

وام ۴۰۰ میلیونی برای یارانه بگیران | نحوه دریافت وام ارزان دولتی

در این مطلب به بررسی جزییات وام ۴۰۰ میلیونی خرید مسکن پرداخته ایم که در ادامه میخوانید.

وام ۴۰۰ میلیونی برای یارانه بگیران | نحوه دریافت وام ارزان دولتی

به گزارش سلام نو، نماینده مردم «آباده، بوانات، خرم بید و سرچهان» در مجلس شورای اسلامی افزود: همچنین کمیسیون اجازه داد که شرکت‌های دولتی تا سقف ۱۳ همت اوراق مالی اسلامی با تضمین بازپرداخت و اصل آن منتشر کنند.

زارع تاکید کرد: همچنین کمیسیون به شهرداری اجازه داد بابت حمل و نقل زیرساخت‌های شهری نوسازی ناوگان و مدیریت پسماند ۱۲ همت اوراق مشارکت با تضمین خودشان منتشر کنند.این نماینده مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: همچنین کمیسیون مصوب کرد حقوق گمرکی ماشین آلات و تجهیزات مواد اولیه و واسطه‌ای تولید در سال آینده به دو درصد کاهش یابد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی ادامه داد: همچنین پیرو مصوبه کمیسیون تلفیق حقوق گمرکی و مالیات ارزش افزوده واردات کالاهای اساسی، دارو، ملزومات مصرفی، نهاده‌های دامی و شیر خشک به یک درصد کاهش پیدا می‌کند.

این نماینده مجلس تاکید کرد: کمیسیون در جریان بررسی تبصره ۱۵ لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ مصوب کرد که افزایش حقوق کارمندان در سال آینده ۲۰ درصد باشد. همچنین کمیسیون کف حقوق شاغلین را ۱۰ و بازنشستگان را ۹ میلیون تومان پیش بینی کرد.

زارع تاکید کرد: همچنین به موجب مصوبه کمیسیون تلفیق حقوق تا سقف ۱۲ میلیون تومان از پرداخت مالیات معاف شد.سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ با اشاره به سقف معافیت مالیاتی تا ۱۲ میلیون تومان، تاکید کرد: مازاد بر سقف ۱۲ میلیون تومان تا ۱۶.۵ میلیون تومان ، ۱۰ درصد، مازاد بر ۱۶.۵ میلیون تومان تا ۲۷ میلیون تومان ، ۱۵ درصد و مازاد بر ۲۷ میلیون تومان تا ۴۰ میلیون تومان،۲۰ درصد و نسبت به مازاد حقوق ۴۰ میلیون تومان به بالا، ۳۰ درصد اعمال خواهد شد.

زارع بیان کرد: همچنین کمیسیون تلفیق، پاداش پایان خدمت بازنشستگی برای سال آینده را ۵۵۰ میلیون تومان در نظر گرفت. همچنین سقف حقوق خالص پرداختی تا ۷۰ میلیون تومان خواهد بود.این نماینده مجلس شورای اسلامی ادامه داد: همچنین کمیسیون در جریان بررسی تبصره ۸ لایحه بودجه حدود ۷۰۰ همت منابع برای هدفمندی یارانه‌ها جهت پرداخت یارانه نقدی و معیشتی جبران قدرت خرید خانوار ناشی از افزایش قیمت‌ها یارانه دارو و نان پیش بینی کرد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: همچنین کمیسیون در جریان بررسی تبصره ۴ لایحه بودجه سهم صندوق توسعه ملی از محل فروش نفت را از ۴۰ درصد به ۴۵ رساند. همچنین ۳ درصد از محل فروش نفت به مناطق محروم و نفت خیز اختصاص یافت. ۱۴ و نیم درصد از محل فروش نفت نیز به وزارت نفت جهت سرمایه‌گذاری در این حوزه تخصیص پیدا خواهد کرد.

زارع با اشاره به مصوبات کمیسیون تلفیق در جریان بررسی تبصره ۱۳ لایحه بودجه گفت: کمیسیون در این بخش مصوب کرد که تسهیلات قرض الحسنه ازدواج برای زوج‌های زیر ۲۵ سال و زوجه زیر ۲۳ سال در سال آینده ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال باشد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی گفت:همچنین کمیسیون مصوب کرد که تسهیلات قرض الحسنه ودیعه یا خرید مسکن برای خانواده‌های فاقد مسکنی که از ابتدای سال ۹۹ به بعد صاحب فرزند سوم و یا بیشتر می‌شوند به میزان ۳ میلیارد ریال باشد.زارع بیان کرد: همچنین کمیسیون مصوب کرد تسهیلات قرض الحسنه هر یک از زوج‌هایی که تاریخ ازدواج آنها بعد از ۱۴۰۱.۱.۱ است مبلغ ۳ میلیارد ریال و با دوره بازپرداخت ۱۰ ساله باشد. همچنین کمیسیون در جریان بررسی تبصره ۱۳ لایحه بودجه مصوب کرد که برای فرزندانی که از سال ۱۴۰۲ به بعد به دنیا آمده اند تسهیلات قرض الحسنه به ازای فرزند اول ۴۰۰ میلیون ریال به ازای فرزند دوم ۸۰۰ میلیون ریال به ازای فرزند سوم یک میلیارد و دویست میلیون ریال و به ازای فرزند چهارم یک میلیارد و پانصد میلیون ریال تسهیلات قرض الحسنه فرزندآوری دریافت کنند.زارع تاکید کرد: همچنین کمیسیون مصوب کرد بانک مرکزی مکلف است تا به افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی خانواده شهدا و رزمندگان معاصر با معرفی نهادهای مربوطه مبنی بر قرار داشتن این افراد در سه دهک اول درآمدی وام قرض الحسنه مسکن محرومین به مبلغ ۴ میلیارد ریال اعطا کند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره مصوبات الحاقی به بودجه سال آینده بیان کرد: کمیسیون در یک بند الحاقی به بودجه، مصوب کرد؛ به منظور نگهداشت و انگیزش کارکنان وزارت کشور سازمان‌های تابعه و وابسته و استانداری های سراسر کشور، فوق العاده خاص یک و نیم برابر مجموع حق شغل و شاغل و مشمول کسور بازنشستگی در احکام ایشان برقرار می‌شود. به موجب این مصوبه حقوق کارکنان وزارت کشور افزایش پیدا خواهد کرد.

زارع بیان کرد: همچنین کمیسیون در جریان بررسی تبصره ۲ لایحه بودجه مصوب کرد به منظور حمایت از تولید و اشتغال پایدار تکمیل طرح‌های تولیدی احیای واحدهای راکد کمک به اشتغال کسب و کارهای خرد و خانگی با اولویت مناطق محروم مبلغ ۳۱۰ هزار میلیارد ریال توسط خزانه به صورت حداقل ماهانه یک دوازدهم پرداخت و حساب و به حساب ملی پیشرفت و عدالت واریز شود.

وی تاکید کرد: به موجب مصوبه مذکور به هر استان هزار میلیارد تومان منابع تخصیص خواهد یافت. همچنین ۱۲۵ هزار میلیارد تومان هم از منابع قرض الحسنه بانکها در این بخش بخش مصوب شد که ۵۰ هزار میلیارد تومان از آن برای استانداری ها، ۳۵ هزار میلیارد تومان کمیته امداد امام خمینی (ره)، ۱۵هزار میلیارد تومان بهزیستی ، ۱۰ همت بنیاد شهید، ۵ همت صندوق نوآوری و شکوفایی ، ۵ همت بنیاد برکت ، ۵ همت هم برای بسیج اختصاص پیدا خواهد کرد.زارع بیان کرد: همچنین کمیسیون مصوب که از ۱۷۰ همت از بدهی‌های دولت به تامین اجتماعی توسط دولت پرداخت شده و از این محل منابع اجرای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی پرداخت شود.

وی افزود: همچنین به موجب مصوبه کمیسیون تلفیق حقوق گمرکی کلیه ماشین آلات تجهیزات مواد اولیه و واسطه‌ای تولید به ۲ درصد کاهش پیدا کرد.

زارع بیان کرد: کمیسیون مصوب کرد حقوق گمرکی و مالیات ارزش افزوده واردات کالاهای اساسی دارو ملزومات مصرفی و نهاده‌های دامی شیر خشک به یک درصد کاهش پیدا کند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: کمیسیون در مصوبه دیگری دولت را مکلف کرد تا بدهی خود را به شرکت‌های پتروشیمی تولید کننده کود شیمیایی و اوره تسویه کند.

وی در بخش پرسش و پاسخ این نشست خبری با اشاره به مهترین ویژگی های بودجه سال آینده گفت: مهم‌ترین ویژگی بودجه سال آینده این است که کسری و نرخ تورم آن کمتر شده است.زارع در ادامه درباره وضعیت حامل های انرژی در بودجه سال آینده بیان کرد: دولت در لایحه بودجه قیمت حامل‌های انرژی را ثابت در نظر گرفته که کمیسیون تلفیق هم عینا آن را مصوب کرد و این بدین معناست که قیمت بنزین، گازوئیل و دیگر فرآورده‌های انرژی همچون سال ۱۴۰۲ خواهد بود و تغییری در نرخ قیمت حامل‌های انرژی در سال آینده نخواهیم داشت.سلام نو

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره افزایش حقوق سربازان در لایحه بودجه ،گفت: حقوق سربازان در قسمت دوم بودجه پیش بینی شده و مثل سال ۱۴۰۲ اعمال خواهد شد. در حال حاضر قسمت دوم بودجه به مجلس ارسال نشده است اما حقوق سربازان در لایحه دیده شده و دولت تغییرات آن را در کل منابع پیش بینی شده بودجه،تنظیم خواهد کرد و ما این موضوع را در قسمت دوم بودجه مورد بررسی قرار خواهیم داد.

زارع تاکید کرد: همچنین کمیسیون ۲۸ همت برای موضوع فرهنگ و توانمندی سازی زنان منابع پیش بینی کرد.

زارع در زمینه احکام بودجه‌ای در زمینه ایثارگران بیان کرد: به موجب مصوبه کمیسیون تلفیق کف حقوق والدین خانواده شهدا ۱۵ میلیون تومان مصوب شد.وی تاکید کرد: درباره تبدیل وضعیت فرزندان ایثارگران تاکنون پیشنهادی در کمیسیون مطرح نشده است و ما مصوبه ای در این بخش نداشتیم.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به افزایش حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری بیان کرد: کلیه مصوبات کمیسیون تلفیق درباره بازنشستگان و شاغلین یکی بوده است. برای بازنشستگان کشوری و لشکری ۷۰ هزار میلیارد تومان از محل افزایش مالیات بر ارزش افزوده منابع برای اجرای همسان سازی حقوق بازنشستگان در نظر گرفتیم که ۴۰ درصد نسبت به مابه التفاوت حقوق آنها با شاغلین هم سطح، پرداخت خواهد شد.

زارع با بیان اینکه با آیین‌نامه جدید پیشنهادات شخصی نمایندگان در تلفیق بررسی نمی‌شود،گفت: در کمیسیون تنها ما پیشنهادات کمیسیون‌های تخصصی را مورد بررسی قرار می‌دهیم. از این رو امشب بررسی بودجه در تلفیق به پایان می‌رسد و گزارش به هیات رئیسه داده خواهد شد.

وی بیان کرد: براساس پیش‌بینی هیات رئیسه، در هفته آینده ایرادات شورای نگهبان در برنامه هفتم بررسی شده و بعد از آن مجلس شورای اسلامی وارد بررسی بودجه شود.

زارع با بیان اینکه تا نیمه اول بهمن‌ماه بودجه در صحن علنی به تصویب خواهد رسید،گفت: بررسی بخش دوم بودجه به بعد از انتخابات موکول می‌شود چون ابتدا باید بخش اول به تصویب مجلس و تایید شورای نگهبان رسیده و بعد دولت لایحه بودجه در بخش دوم را به مجلس شورای اسلامی تقدیم کند.

 

 

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.