کد خبر : 47805 / /
/

تصمیم دولت برای کاهش مدت سربازی | کدام سربازان غایب یا فراری معاف می شوند؟

ابوترابی گفت: در حال حاضر مصوبه مجلس درباره سربازی به شورای نگهبان ارسال شده است و مشخص نیست که مورد تایید شورای نگهبان قرار می‌گیرد و به قانون تبدیل می‌شود.

تصمیم دولت برای کاهش مدت سربازی | کدام سربازان غایب یا فراری معاف می شوند؟

ابوالفضل ابوترابی عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی ددرباره مصوبه مجلس در جریان بررسی برنامه هفتم توسعه درباره کاهش مدت سربازی به 12 ماه، گفت:در حال حاضر مصوبه مجلس درباره سربازی به شورای نگهبان ارسال شده است و مشخص نیست که مورد تایید شورای نگهبان قرار می‌گیرد و به قانون تبدیل می‌شود؟

وی در همین‌باره افزود: آنچه وظیفه مجلس و نمایندگان بود در برنامه هفتم توسعه کل کشور تصویب کردیم که سربازی از 2 سال به میانگین 12 ماه کاهش یابد.

عضو کمیسیون شوراهای مجلس درباره مناطق عملیاتی سربازی ، گفت: در حال حاضر 4 منطقه سربازی یعنی عملیاتی، مناطق خوش آب و هوا، مرزی و مناطق پرخطر عملیاتی وجود دارد که باید میانگین سربازی در این 4 منطقه 12 ماه شود.

ابوترابی اظهار کرد: به طور مثال فردی که در منطقه خوش آب و هوا خدمت می کند 15 ماه و فردی که در منطقه عملیاتی به سر می برد، 7 ماه خدمت کند تا میانگین 12 ماه شود.

نماینده نجف آباد در مجلس اظهار کرد: خرید سربازی هم مطرح نیست و منتفی است.

ابوترابی با بیان اینکه  3 میلیون سرباز غایب و فراری در کشور داریم ، گفت: بیشترین پرونده ها در دادگاه های نظامی مربوط به سربازان فراری است که در این مصوبه مجلس برای رفع این مسئله نیز قرار شد سربازان غایب و فراری و افرادی که به سن سربازی رسیده‌اند (مانند افرادی که تا این سن مشغول به تحصیل بوده اند) و دارای دو فرزند هستند، از سربازی معاف شوند.

به گزارش تسنیم، طبق مصوبه مجلس ، ستادکل نیروهای مسلح به منظور تحکیم دفاع از استقلال، تمامیت ارضی کشور، استفاده از ظرفیت‌های ملی و ایجاد انگیزه لازم برای جوانان در انجام خدمت وظیفه و رشد تعالی و توانمند سازی و افزایش مهارت های آنها در طول سالهای اجرای برنامه هفتم توسعه نسبت به کاهش خدمت سربازی به میانگین 12 ماه و جایگزینی سایر عضویتها، تعیین تکلیف مشمولان غایب و دانشجویان مشغول به تحصیل در دانشگاههای معتبر خارج از کشور که به تأیید وزارتخانه های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت و درمان و آموزش پزشکی و شورای عالی آموزش حوزه های علمیه می‌رسد اقدام نماید.

تبصره 1– در راستای سیاست کلان ابلاغی افزایش جمعیت، مشمولان غایب و غیر غایب بالای 30 سال و دارای 2 فرزند یا بیشتر از خدمت وظیفه عمومی معاف می باشند.

تبصره 2- ادامه تحصیل دانش آموزان مقطع دیپلم و بالاتر و طلاب حوزه های علمیه در خارج از کشور مطابق قانون خدمت وظیفه عمومی مجاز می باشد و دستورالعمل صدور معافیت تحصیلی آن توسط ستاد کل با همکاری وزارتخانه های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت و درمان و آموزش پزشکی تهیه و اجرایی می گردد.

تسنیم

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.