کد خبر : 46704 / /
/

گوجه فرنگی کمیاب شد | گوجه کیلویی 35000 هزار تومان شد!

​گوجه‌فرنگی به دلیل بارندگی در استان‌های خوزستان و بوشهر در میادین میوه و تره‌بار و در میوه‌فروشی‌ها کم‌یاب شده است، با این حال صادرات آن همچنان برقرار است و گفته شده در هفته‌های آینده تعادل به بازار داخلی هم برمی‌گردد.

گوجه فرنگی کمیاب شد | گوجه کیلویی 35000 هزار تومان شد!

​گوجه‌فرنگی به دلیل بارندگی در استان‌های خوزستان و بوشهر در میادین میوه و تره‌بار و در میوه‌فروشی‌ها کم‌یاب شده است، با این حال صادرات آن همچنان برقرار است و گفته شده در هفته‌های آینده تعادل به بازار داخلی هم برمی‌گردد.

در روزهای اخیر گوجه پیدا نمی‌شود، اگر هم پیدا شود قیمت آن خیلی گران است. در میادین میوه و تره‌بار که عرضه آن متوقف شده و در مغازه‌های میوه‌فروشی هم دست‌کم 50 هزار تومان قیمت خورده است.

ایوب فصاحت، مدیرعامل سازمان مدیریت میادین میوه و تره‌بار شهرداری تهران درباره توزیع نشدن این کالای پرمصرف در میادین گفت: تره‌بار وظیفه تنظیم بازار را بر عهده دارد، بنابراین وقتی عرضه کالایی کاهش پیدا می‌کند نمی‌تواند آن را با قیمت بالاتر از نرخ مصوب بفروشد زیرا تجربه نشان داده اگر در شرایط کمبود عرضه کالا با قیمت بالاتر از نرخ مصوب در میادین میوه و تره‌بار توزیع شود، بهای آن در مغازه‌ها سر به فلک می‌کشد.

فصاحت تصریح کرد: کمبود کنونی گوجه برآمده از کاهش تولید آن به دلیل بارندگی‌های جنوب است.

وی همچنین گفت: در این شرایط وزارت جهاد کشاورزی که مدیریت تولید را بر عهده دارد باید پاسخگو باشد، سازمان مدیریت میادین میوه و تره‌بار توزیع‌کننده است.

گوجه را نمی‌توان انبار کرد

حسین اصغری، مدیرکل دفتر سبزی‌ها و گیاهان جالیزی وزارت جهاد کشاورزی درباره کم و کیف تولید گوجه فرنگی در این روزها گفت: وزارت جهاد برای پاییز سال جاری 4800 هکتار زمین را به کاشت گوجه فرنگی اختصاص داده و تولید 215 هزار تن از این محصول را در دستور کار قرار داده است. از این 215 هزار تن حدود 130 هزار تن مربوط به تولید آذر ماه است.

وی افزود: امکان انبار کردن گوجه وجود ندارد و نمی‌توان این محصول را مانند پیاز و سیب زمینی در تابستان تولید و انبار و در فصول سرد عرضه کرد، گوجه باید به طور مستقیم از مزرعه به بازار بیاید.

اصغری ادامه داد: گوجه در پاییز در استان‌های بوشهر و خوزستان تولید می‌شود. در استان بوشهر در مناطق تنگ ارم و دیرودشتی و در استان خوزستان در منطقه بهبهان تولید می‌شود. بارندگی‌های اخیر در این مناطق امکان برداشت را به دلیل خیس بودن زمین از بین برده و حمل آن را توسط ماشین‌های سنگین غیرممکن کرده است. گوجه بر روی بوته هست و به محض اینکه زمین کمی خشک شود امکان برداشت آن فراهم می‌آید.

صادرات با وجود کمبود داخلی ادامه دارد

در شرایطی که تعادل بازار گوجه فرنگی داخل کشور به دلیل اختلالی که در تولید به وجود آمده بر هم ریخته اما عرضه آن در بازارهای فرامرزی برخلاف بازارهای درون‌مرزی برقرار است. اصغری حجم صادرات گوجه فرنگی از ایران را از ابتدای سال 1402 تا پایان ماه مهر 387 هزار تن و ارزش آن را 176 میلیون دلار اعلام کرد.

مصطفی دارایی‌نژاد، رئیس اتحادیه بارفروشان میوه و تره‌بار تهران نیز تداوم صادرات گوجه فرنگی را تایید کرد و توضیح داد: صادرات انواع گوجه فرنگی گلخانه‌ای و غیرگلخانه‌ای به مقاصد عراق، پاکستان، امارات، کویت، ارمنستان و روسیه همچنان ادامه دارد و با وجود کمبود داخل جریان صادرات همچنان برقرار است.

وی افزود: با این حال کمبود عرضه گوجه فرنگی تا 15 روز آینده حل می‌شود و تا آن زمان قیمت 10 هزار تومان افت خواهد کرد.

دارایی‌نژاد تصریح کرد: قیمت‌های کنونی به هیچ وجه قابل‌قبول نیست. در حال حاضر هر کیلو گوجه 25000 تومان سر زمین به صورت عمده معامله می‌شود. دیشب در میدان میوه و تره‌بار گوجه فرنگی با قیمت‌های 27000 تا 35000 هزار تومان و گوجه گلخانه‌ای تا 45000 تومان به صورت عمده فروخته شد. همچنین گوجه صادراتی در گلخانه کیلویی 37000 تومان معامله می‌شود.

منبع : ایلنا

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.