کد خبر : 458 / /
/

مسکن مهر/خانه ارزان/قیمت خانه

​ اظهارات جدید معاون بنیاد مسکن از تغییر شرایط متقاضیان برای خانه‌دار شدن در طرح مسکن ملی حکایت دارد، از نبود زمین تا افزایش ۷۸ درصدی قیمت پایه ساخت.

مسکن ملی در سال های اخیر با افزایش قیمت رو به رو بوده است.مسکن ملی ساخته شد تا افراد کم درآمد جامعه امکان خانه دار شدن برایشان محیا شود.مسکن ملی به منظور کاهش قیمت خانه ساخته شد.مسکن ملی از زمان احمدی نژاد ساخته شده است و حالا سوال است که دولت جدید برای ساخت مسکن ملی چه برنامه ای دارد. مسکن ملی  با طرح جدید وام مکسن امکان خانه دار شدن را راحت تر کرده است.

پژوه‌های مسکن ملی که تنها شش درصد پیشرفت فیزیکی داشته‌اند ۷۸ درصد افزایش قیمت داشته‌اند و برای بیش از ۱۰ هزار نفر دیگر نیز هیچ اقدام اجرایی نشده، چرا که برای حدود شش هزار نفر هنوز زمین تامین نشده است.

در طرح مسکن ملی قرار بود تا پایان دولت دوازهم ۴۰۰ هزار واحد خانه به مردم تحویل داده شود، اما پس از گذشت حدود دو سال تعداد کمی واحد تحویل داده شده و طرح مسکن ملی به دولت سیزدهم واگذار شده است.

حالا افرادی که با وعده مسکن ارزان ثبت‌نام کردند و در دوره شیوع ویروس کرونا به امید خانه‌دار شدن بارها مجبور شدند به بانک و کافی نت مراجعه کنند باید هزینه بیشتری را بپردازند یا منتظر تامین زمین باشند، خانه‌هایی که به گفته مسئولان تنها شش درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

افزایش قیمت مسکن ملی برای متقاضیان

مسکن ملی

جواد حق شناس، معاون عمرانی بنیاد مسکن به تازگی گفته که قیمت پایه پروژه‌های طرح ملی مسکن ۷۸ درصد افزایش قیمت داشته‌اند. یعنی به مبلغ ۲٫۷ میلیون تومان به عنوان قیمت پایه بعلاوه تعدیل سه ماه دوم سال ۱۴۰۰ نیز اضافه می‌شود.

اما او گفته که این قیمت نهایی نیست پس از تکمیل پروژه‌ها و با اعمال قیمت تعدیلی اعلام می‌شود. یعنی متقاضیان مسکن ملی باید منتظر افزایش قیمت‌های بعدی باشند.

نائب رئیس کانون سراسری انبوه سازان کشور در خصوص «قیمت پایه ساخت مسکن» به تجارت‌نیوز گفت: قیمت پایه ساخت مسکن شامل زمین نمی‌شود، چرا که زمین دولتی و با اجاره ۹۹ ساله است. قیمت پایه ساخت شامل قیمت مصالح ساختمانی است که در چند ماه اخیر قیمت سیمان و فولاد افزایش یافت.

به گفته ایرج رهبر، با این بالا رفتن قیمت‌ها، مصالح دیگر نیز افزایش قیمت می‌یابد و دستمزد‌ها بالا می‌رود. تمام این افزایش نرخ‌ها موجب افزایش قیمت پایه ساخت می‌شود. دلایل کند پیش رفتن طرح‌های دولتی یکی عدم تامین اعتبار و تاخیر در پرداخت پول از سوی مردم است، دیگری کمبود مصالح ساختمانی است که مردم با کمبود سیمان در ماه‌های گذشته مواجه بودند.

علاوه بر این مسئله، معاون عمرانی بنیاد مسکن از مشکل دیگری نام برده، به گفته حق شناس نمی‌توان برای ۱۰ هزار و ۲۵۰ اقدام اجرایی انجام داد چرا که به طور مثال برای شش هزار نفر زمین قطعی نشده است.

معاون مسکن شهری بنیاد مسکن گفت: قیمت پایه مسکن ملی ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان بوده اما ممکن است قیمت‌ها تغییر کند.

جوادحق شناس معاون مسکن شهری بنیاد مسکن در نشست خبری امروز خود در پاسخ به سوالی در خصوص قیمت تعیین شده مسکن ملی گفت: قیمت پایه مسکن ملی ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان بوده، اما طبق اعلام سازمان برنامه و بودجه شاخص تعدیل قیمت ها را تعیین می‌کند که بر این اساس قیمت‌ها ممکن است تغییر کند.

او ادامه داد: طبق اعلام سازمان برنامه و بودجه تعدیل و تورم بخش ساختمان که از ابتدای سال تا کنون در نظر گرفته شده، حدود ۷۸ درصد تا ۸۰ درصد بوده است. با در نظر گرفتن این ۷۸ درصد ممکن است قیمت پایه مسکن ملی به حدود ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان برسد.

حق شناس بیان کرد: ۱۶ هزار و ۱۳۸ واحد مسکن ملی توسط بنیاد مسکن در شهر‌های زیر ۱۰۰ هزار نفر در حال ساخت است که ۶.۳ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

مسکن ملی متری 5 میلیون می شود

مسکن ملی

دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان گفت: بی‌برنامگی سال‌های گذشته در بخش مسکن، شرایط سرمایه‌گذاری را سخت کرده است و ساخت مسکن با هزینه‌های قبلی ممکن نیست.

فرشید پورحاجت اظهار کرد: در سه سال اخیر، خیلی تلاش کردیم شرایط را به نحوی فراهم کنیم تا بخش خصوصی در کنار دولت به دنبال حل مشکلات مسکن و ساختمان باشد.

وی ادامه داد: اما با وجود تلاش‌های فراوان، شوربختانه موفق نبودیم. شاید یکی از دلایل این عدم موفقیت به نگاه وزارت راه و شهرسازی و عدم تمایل و رغبت وزارت راه و شهرسازی در جذب سرمایه‌های بخش خصوصی بود.

وی تصریح کرد: عمر دولت روحانی به پایان رسید و رفتند. به نظرم مهم‌ترین اقدام وزیر راه و شهرسازی دولت سیزدهم این است که اعتماد سازی برای خصوصی در شرایط سخت حاکم بر اقتصاد مسکن کشور.

وی تاکید کرد: بی‌برنامگی سال‌های گذشته در بخش مسکن، شرایط سرمایه‌گذاری را بسیار بسیار سخت کرده است. اولین اولویت وزیر جدید اعتمادسازی خواهد بود.

دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان گفت: با توجه تجربه گذشته در حوزه وزارت، بخش عمرانی کشور و ارتباط خوب با بخش خصوصی از سوی وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی، شرایط بهتری برای بخش مسکن کشور رقم خواهد خورد. بخشی از مشکلات مسکن به قوانین دست و پا گیر مربوط است که باید در جهت بهبود کسب و کار رفع شود.

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.
آخرین اخبار