کد خبر : 44963 / /
/

هشدار نارنجی هواشناسی برای این استان ها | از سفرهای غیر ضروری اجتناب کنید !

سازمان هواشناسی نسبت به تشدید بارش باران در ۱۰ استان، کاهش محسوس دما در ۲۰ استان و افزایش ارتفاع موج تا ۴ متر در دریای خزر هشدار داد.

هشدار نارنجی هواشناسی برای این استان ها | از سفرهای غیر ضروری اجتناب کنید !

سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی رنگ اعلام کرد: بارش باران، وقوع رعدوبرق، در برخی مناطق احتمال تگرگ، وزش باد شدید موقت فردا (۱۹ مهرماه) در آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، مازندران و گلستان و پنج‌شنبه (۲۰ مهرماه) در گیلان، مازندران، گلستان، شرق اردبیل و شمال زنجان، قزوین، البرز، تهران و سمنان پیش‌بینی می‌شود.

در این شرایط جوی اختلال در سفرهای بین شهری، سیلابی شدن مسیل‌ها، طغیان رودخانه‌ها، آبگرفتگی معابر، وزش باد شدید موقت، صاعقه، احتمال سقوط سنگ از ارتفاعات در نواحی کوهستانی، خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها، تابلوهای تبلیغاتی، شکستن درختان کهنسال و اختلال در ناوگان حمل نقل هوایی و ریلی دور از انتظار نیست.

سازمان هواشناسی نسبت به اجتناب از سفرهای غیر ضروری، پرهیز از تردد و اتراق در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها، عدم فعالیت‌های کوه‌نوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاکسازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها توصیه می‌کند.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ آورده است: وقوع رگبار باران، رعدوبرق، وزش باد شدید موقت در مناطق مستعد خیزش گردوخاک و کاهش محسوس دما سه‌شنبه (۱۸ مهرماه) در آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، مازندران، کردستان، همدان، نیمه شمالی مرکزی، لرستان، کرمانشاه، ایلام و ارتفاعات در زنجان، قزوین، البرز و تهران و چهارشنبه (۱۹ مهرماه) در آذربایجان غربی، کردستان، لرستان، ایلام، کرمانشاه، زنجان، قزوین، غرب اصفهان، خراسان شمالی و دامنه و ارتفاعات البرز، تهران و سمنان دور از انتظار نیست.

حاکمیت این شرایط جوی پنج‌شنبه (۲۰ مهرماه) در اردبیل، آذربایجان شرقی، خراسان شمالی، نیمه شمالی خراسان رضوی، کرمانشاه، کردستان، همدان، لرستان، شمال ایلام، مرکزی، قم، نیمه شمالی اصفهان، تهران، سمنان، البرز، قزوین و زنجان و جمعه (۲۱ مهرماه) در شرق خراسان رضوی، سمنان و ارتفاعات و دامنه مازندران، غرب گلستان، زنجان، قزوین، البرز و تهران دور از انتظار نیست.

سازمان هواشناسی احتمال لغزندگی جاده‌ها، احتمال آبگرفتگی معابر، احتمال جاری شدن روان‌آب، احتمال بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌ها، وزش باد شدید موقتی، احتمال خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها و تابلوهای تبلیغاتی و احتمال شکستن درختان کهنسال را پیش بینی می‌کند.

خودداری از برپا کردن چادرهای مسافرتی در بستر و حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در عبور از حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در فعالیت‌های کوه‌نوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها، اجتناب از پارک خودرو در کنار درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه‌کاره نیز در دستور کار قرار بگیرد.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ آورده است: از بعدازظهر چهارشنبه تا صبح جمعه (۱۹ تا ۲۱ مهرماه) افزایش سرعت وزش باد در سواحل ۲۰ تا ۳۰ نات و دور از سواحل حداکثر ۳۴ نات و افزایش ارتفاع امواج در سواحل ۲ تا ۳.۵ متر و دور از سواحل تا ۴ متر استان‌های گیلان و مازندران و گلستان در دریای خزر پیش‌بینی می‌شود.

در این شرایط جوی غرق شدن شناگران، پاره شدن تورهای صیادی و آسیب به قفس‌های پرورش ماهی، اختلال در ترددهای دریایی شناورهای سبک و فعالیت‌های تفریحی، ایجاد اختلال در فعالیت‌های فراساحل و تردد کشتی‌ها دور از انتظار نیست بنابراین نسبت به ممنوعیت و محدودیت فعالیت‌های تفریحی و شنا و شیلاتی و تردد شناورهای سبک و تفریحی، اتخاذ محدودیت و تمهیدات لازم جهت تردد ایمن شناورها و کشتی‌های تجاری و فعالیت‌های فراساحل توصیه می‌شود./رکنا

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.