کد خبر : 43429 / /
/

آدم‌های همیشه شاکی | 3 عادت مخرب افراد همیشه ناراضی | چطور بر این عادت غلبه کنید؟

یکی از مضرترین عادت‌های روزانه این است که مدام خودتان را با دیگران و زندگی آن‌ها مقایسه کنید. وقتی ماشین، خانه، شغل، کفش، پول، روابط شخصی، روابط اجتماعی و ... را با دیگران مقایسه می‌کنید، درنهایت فقط اعتماد‌ به‌نفس خود را نابود می‌کنید و باعث احساسات منفی زیادی در خود می‌شوید.

 آدم‌های همیشه شاکی | 3 عادت مخرب افراد همیشه ناراضی | چطور بر این عادت غلبه کنید؟

 گاهی اوقات شرایط زندگی باعث می‌شود احساس خوشبختی نکنید، ولی بخشی از این نارضایتی به ‌دلیل تفکر خودتان است. درواقع، اغلب اوقات، تفکر، رفتار و عادت‌ها نقش خیلی مهمی در این مسئله ایفا می‌کنند. در این مطلب با 3 عادت مخرب افراد همیشه ناراضی آشنا می‌شوید که می‌تواند باعث نارضایتی شدید شما و اطرافیان‌تان شود.

1 کمال‌گرایی

حتما همه‌ چیز باید عالی باشد تا خوشبخت شوید؟ باید رفتارتان عالی باشد و نتایج عالی بگیرید تا خوشبخت شوید؟ در این صورت خوشبختی تقریبا غیرممکن است. این که از خودتان انتظاراتی داشته باشید که از هیچ انسانی برنمی‌آید درنهایت، اعتماد ‌به‌نفس شما را کم می‌کند. حس می‌کنید به اندازه کافی خوب نیستید، حتی اگر نتایج خوب یا عالی زیادی گرفته باشید؛ فقط هرازگاهی که کارها عالی پیش می‌رود. در بقیه مواقع هر کاری می‌کنید و هرکه هستید، کافی نیست!

   چطور بر این عادت غلبه کنید؟

دو راهکار  به شما کمک می‌کند تا از کمال‌گرایی خلاص شوید و رضایت‌مندتر باشید:

1بدانید اگر به دنبال کمال مطلق باشید، شکست می‌خورید. این یکی از مهم‌ترین دلایل رهاکردن کمال‌گرایی است. اگر افکار کمال‌گرایانه به ذهن‌تان خطور کرد، این دلیل را برای خودتان تکرار کنید. فیلم‌های زیاد، موسیقی و مشاهده‌ دنیا باعث می‌شود به‌آسانی در رویای کمال‌گرایی غرق شوید. این رویا خیلی خوشایند به‌نظر می‌رسد و در طلب آن هستید ولی این ایده در زندگی واقعی خیلی عملی نیست و باعث درد و رنج زیادی برای شما و اطرافیان‌تان می‌شود. این مسئله به ضرر شماست. گاهی اوقات باعث می‌شود رابطه‌، شغل و پروژه‌های خود را از دست بدهید؛ فقط به این علت که انتظارات واقعی از آن‌ها ندارید. همیشه این حقیقت ساده را به خود یادآوری کنید.

2هیچ‌کس تنها نیست. اطرافیان، کتاب‌هایی که می‌خوانید، فیلم‌هایی که می‌بینید و موسیقی که گوش می‌دهید تاثیر زیادی بر احساسات و افکارتان دارند. حالا اگر اجازه بدهید این صداهای منفی بر شما تاثیر بگذارند، خوشحال‌بودن سخت‌تر هم می‌شود. صداهایی که مدام از ناخوشی‌های زندگی می‌گویند خطرناک هستند و شما را پر از ترس و محدودیت می‌کنند.

2در گذشته و آینده غرق‌بودن

خیلی دردناک است که بیشتر زمان خود را در گذشته ‌بگذرانید یا خاطرات قدیمی و دردناک را یادآوری ‌کنید. یا به یاد دعواها، فرصت‌های ازدست‌رفته و چیزهایی از این دست بیفتید. از طرف دیگر، فکر زیاد درباره‌ آینده هم ترسناک است. گاهی تصور می‌کنید ممکن است چه مشکلاتی سر کار پیش بیایند یا در رابطه‌ خود با چه چالش‌هایی مواجه ‌شوید یا چه مشکلاتی برای سلامتی شما پیش بیاید. در تمام این موارد دچار کابوس‌های ترسناکی می‌شوید که دوباره‌ و دوباره در ذهن‌تان تکرار می‌شوند. وقتی در حال حاضر زندگی نمی‌کنید، تجربه‌های شگفت‌انگیز زیادی را از دست می‌دهید.

   چطور بر این عادت غلبه کنید؟

فکر نکردن درباره گذشته یا آینده تقریبا ناممکن است. البته، حتما باید برای فردا و سال آینده‌ خود برنامه داشته باشید یا از گذشته‌ خود درس بگیرید. ولی زیاد فکر کردن به این مسائل کمک چندانی نمی‌کند. من همیشه تلاش می‌کنم در حال حاضر زندگی کنم. همین الان این‌جا هستم، کاملا روی کلماتی که می‌نویسم تمرکز کرده‌ام، بعدها می‌خواهم ناهار بپزم و آن را بخورم و بعد ورزش کنم هنگام انجام همه‌ این کار‌ها دقیقا روی همان کار متمرکز هستم. هر کاری که می‌کنید، تلاش کنید حواس‌تان را روی کار متمرکز نگه دارید و غرق در گذشته و آینده نشوید.

3مقایسه خود و زندگی‌تان با دیگران

یکی از مضرترین عادت‌های روزانه این است که مدام خودتان را با دیگران و زندگی آن‌ها مقایسه کنید. وقتی ماشین، خانه، شغل، کفش، پول، روابط شخصی، روابط اجتماعی و ... را با دیگران مقایسه می‌کنید، درنهایت فقط اعتماد‌ به‌نفس خود را نابود می‌کنید و باعث احساسات منفی زیادی در خود می‌شوید.

    چطور بر این عادت غلبه کنید؟

به‌جای مقایسه خودتان با دیگران، عادت کنید خودتان را با خودتان مقایسه کنید. ببینید چقدر رشد کرده‌اید. چه چیزهایی را به‌دست آورده‌اید. چقدر به سمت اهداف خود پیش رفته‌اید. این عادت باعث می‌شود شکرگزار باشید. قدر خودتان را بدانید و با خودتان مهربان باشید. چون می‌بینید چقدر پیشرفت کرده‌اید، بر چه موانعی غلبه کرده‌اید و چه کارهای خوبی انجام داده‌اید. فراموش نکنید در هر شرایطی دیدن جنبه‌های منفی و تمرکز بر جزئیات برای‌تان به جز نارضایتی هیچ چیز ندارد. در این صورت اطرافیان را هم ناراحت می‌کنید./ خراسان

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.