کد خبر : 43091 / /
/

مالک و مستاجر هردو بخوانند | دریافت کد رهگیری برای اجاره ضروری است؟

تابستان، فصل جا به جایی و نقل و انتقال خانه است و به همین دلیل در این ایام بنگاه های املاک و مستغلات روزهای پرکاری را پشت سر می‌گذارند. در این بین دریافت و یا عدم دریافت کدرهگیری اجاره نامه برای برخی شهروندان جای سوال دارد که آیا ضرورتی برای این کار وجود دارد یا خیر؟

مالک و مستاجر هردو بخوانند | دریافت کد رهگیری برای اجاره ضروری است؟

 دکترصفر شعبانی، کارشناس ویژه معاونت پیشگیری از جرم دادگستری استان تهران می‌گوید: مسئله دریافت کد رهگیری در اصل به دلیل وجود اسناد عادی مطرح شده، چرا که در سال‌های دورتر، هیچ اطلاعاتی از اسناد عادی در سامانه‌های دولتی ثبت نمی‌شود و این مسئله ممکن است در پاره ای موارد دردسرساز باشد.

به گفته وی همین مسئله باعث شده تا اهمیت دریافت کد رهگیری در اینگونه معاملات مطرح شود تا اطلاعات اسناد عادی در اختیار سازمان‌های دولتی نیز باشد. بنابراین دریافت کد رهگیری برای اسناد عادی که در آژانس‌های املاک تنظیم می‌شود اهمیت دارد و فقط برای اجاره‌نامه‌های رسمی(ثبت در دفترخانه) ضرورتی برای دریافت کد رهگیری وجود ندارد.»

دکترشعبانی این نکته را هم متذکر می‌شود که از نظر قانون برای تنظیم اجاره‌نامه با کد رهگیری نباید هیچ گونه هزینه‌ی اضافه از موجر و مستاجر دریافت شود. اما متاسفانه برخی از مشاورین املاک از ناآگاهی مردم سوءاستفاده کرده و برای گرفتن کد رهگیری از آن‌ها هزینه دریافت می‌کنند. بنابراین اگر مشاور املاکی برای دریافت کد رهگیری از شهروندان درخواست پول اضافه کرد، نباید بپذیرند. چرا که این کار قانونی نیست.

کارشناس ویژه معاونت پیشگیری از جرم دادگستری استان تهران این نکته را هم یادآوری می‌کند که تا چند سال قبل موجرها تمایلی برای دریافت کد رهگیری نداشتند و مستاجر نیز در برخی مواقع بر خلاف موجر تمایل به دریافت کد رهگیری داشتند. دلیل موجرها برای بی‌تمایلی نسبت به دریافت کد رهگیری این بود که زیر بار پرداخت مالیات براجاره نروند، اما دلیل مستاجرها هم برای درخواست دریافت کد رهگیری، پیگیری راحت‌تر مشکلات احتمالی آتی بود.

اما از اواسط تابستان ۹۹ و با اعلام مصوبه دولت در خصوص دریافت مالیات از خانه‌های خالی، این وضعیت در حال تغییر است. بعد از اعلام این مصوبه، شرایط تغییر کرد. به این معنی که اگر مالک کد رهگیری دریافت کند، مالیات بر اجاره شامل حال او می‌شود، اگر هم کد رهگیری دریافت نکند، مشمول پرداخت مالیات بر خانه‌های خالی! در نتیجه به مرور تمایل مالک برای دریافت کد رهگیری برای اجاره نامه بیش‌تر از قبل می‌شود./ همشهری آنلاین

 

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.
آخرین اخبار