کد خبر : 42999 / /
/

مرگ تلخ دو کودک در بوستان زیتون تهران | جزییات جدید از حادثه وحشتناک

شهردار منطقه ۲۱ در خصوص حادثه مرگ دو کودک در بوستان زیتون این منطقه توضیحاتی ارائه کرد و گفت: ما پیگیر مخازن دفنی هستیم و نباید مخازن «رو باز» آبی داشته باشیم.

مرگ تلخ دو کودک در بوستان زیتون تهران | جزییات جدید از حادثه وحشتناک

محمدرضا پوریافر صبح امروز با حضور در صحن علنی شورای شهر تهران در مورد حادثه مرگ ۲ کودک در حوضچه ای در بوستان زیتون واقع در منطقه ۲۱ با بیان اینکه  بوستان زیتون در وردآورد و در سال ۱۳۹۵ افتتاح شده و مخزن موجود در آن ۲۰ در ۲۰ متر وسعت دارد و عمق آن چهار متر است که نیمی از آن آب داشته است، گفت: ۲ خانواده از قشر کارگر که یکی از آنها صاحب فرزند دو قلو و دیگری صاحب یک فرزند بوده در این بوستان حضور داشتند و این سه کودک در بوستان مشغول بازی بودند که توپ آنها وارد محوطه می شود و تمام تلاش خود را انجام می دهند تا توپ خود را بردارند.

وی گفت:  کودک اول برای برداشتن توپ به سمت فنس رفته و کودک دوم نیز از فنس می پرد و دچار حادثه می شوند و کودک سوم به خانواده خبر می دهد و با حضور اهالی و حاضران در بوستان با آتش نشانی تماس گرفته می شود و پس از حضور آتش نشانان و بریدن فنس ها، کودکان از آب خارج می شوند و بعد از انتقال به بیمارستان؛ متاسفانه یکی از کودکان با وجود اندک علائم حیاتی در ابتدای امر، اما جان خود را از دست می دهد.

وی گفت: بررسی ها نشان داد که ارتفاع فنس دور این مخزن ۲.۵ متر است و  پیمانکار طبق پیمان سال ۱۴۰۲ و مفاد این پیمان مسئولیت نگهداری از بوستان و مخزن موجود در آن را دارد و طبق تبصره چهار ماده سه این پیمان، هرگونه مسئولیت حوادث در این بوستان بر عهده پیمانکار است و هیچ گونه مسئولیتی بر عهده کارفرما نیست.

وی با بیان اینکه براساس تعهد پیمانکار، هرگونه خسارت جانی و مالی متوجه پیمانکار خواهد بود و کارفرما هیچ گونه مسئولیتی نخواهد داشت افزود:  رعایت اصول ایمنی و نصب تابلوهای راهنما بر عهده پیمانکار خواهد بود و پاسخگویی حقوقی در مراجع قضایی نیز بر عهده پیمانکار است.

وی با بیان اینکه بر اساس بررسی ها به این نتیجه رسیدیم که باید اقدامات جدی در حوزه HSE شکل بگیرد تا پایان فصل تابستان وضعیت بوستان ها مطلوب شود. ما به صورت هفتگی جلسه برگزار کردیم و موارد عدم انطباق صورت گرفت اما باید جدیت در مبحث بودجه  HSE  به صورت عملیاتی وارد شویم،گفت: ما پیگیر مخازن دفنی هستیم و نباید مخازن «رو باز آبی» داشته باشیم.

پوریافر با اشاره به اینکه در ۲۹ خرداد ماه بازدید از بوستان زیتون شکل گرفت، گفت: در هفت تیر ماه و ۲۶ مرداد ماه نیز بازرسی‌های HSE از این بوستان صورت گرفته و هیچگونه عدم انطباقی در این بوستان دیده نشده است اما دقت داشته باشید که مخزن موجود با فنس پوشیده شده بود و پس از بازدیدهای نیروهای آتش نشانی پس از حادثه، هیچ گزارشی از مشکل در فنس به ما نرسیده است. فنس ها کاملاً ایمن و محکم است و بر اساس تصاویری که بازرس HSE  در بررسی ها ثبت کرده، مشکلی وجود نداشته است و تیم دادستانی، تیم آتش نشانی و HSE سازمان مدیریت بحران در حال بررسی موضوع هستند و طبق نظرات کارشناسی با خاطیان در این زمینه برخورد جدی خواهد شد./ ایسنا

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.