کد خبر : 42518 / /
/

هشدار جدی هواشناسی | احتمال وقوع طوفان در کشور | این استان ها در وضعیت قرمز قرا گرفتند

شنبه هفته آینده سامانه جدید بارشی وارد کشور می‌شود و مناطقی از شمال غرب کشور هم بارش به شکل رگبار و رعد و برق همراه با وزش باد شدید موقتی را تجربه می‌کنند.

هشدار جدی هواشناسی | احتمال وقوع طوفان در کشور | این استان ها در وضعیت قرمز قرا گرفتند

سازمان هواشناسی اعلام کرد: تا روز جمعه در بیشتر مناطق کشور جو پایدار و آرام خواهد بود و شنبه هفته آینده سامانه جدید بارشی وارد کشور می‌شود.

سازمان هواشناسی کشور اعلام کرد: تا روز جمعه در بیشتر مناطق کشور جو پایدار و آرام خواهد بود.

شنبه هفته آینده سامانه جدید بارشی وارد کشور می‌شود و در مناطقی از شمال غرب کشور هم بارش به شکل رگبار و رعد و برق همراه با وزش باد شدید موقتی خواهد بود.

وزش باد شدید در مناطق شرق و شمال شرق کشور به ویژه در منطقه زابل رخ می‌دهد که در بعضی ساعات همراه با خیزش گرد و خاک است./ مهر

سازمان هواشناسی با صدور هشدار وقوع طوفان در نوار شرقی کشور و خسارت‌‌های ناشی از آن توصیه کرد مردم طی امروز تا شنبه آینده از ترددهای غیرضروری خودداری کنند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، پیش‌بینی کلی نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی نشان می‌دهد امروز در بیشتر مناطق کشور جو آرام و آسمان صاف است. در بعدازظهر در ارتفاعات سیستان و بلوچستان، ارتفاعات غرب و شرق هرمزگان و جنوب شرق فارس افزایش ابر و رگبار پراکنده پیش‌بینی شده است.

اواخر وقت جمعه در ارتفاعات واقع در آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی افزایش ابر، رگبار پراکنده، گاهی رعدوبرق و وزش باد روی می‌دهد.

شنبه در مناطقی از آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی،‌اردبیل، شمال کردستان،‌رنجان،‌غرب گیلان و ارتفاعات البرز مرکزی در مازندران افزایش ابر،‌ رگبار باران، رعدوبرق و وزش باد پیش‌بینی می‌شود.

یکشنبه آینده علاوه بر این مناطق در ارتفاعات البرز شرقی نیز بارش روی می‌دهد. طی 5 روز آینده در نوار شرقی کشور به‌ویژه در منطقه زابل وزش باد شدید گاهی همراه با گردوخاک پیش‌بینی می‌شود. طی 3 روز آینده شرق دریای عمان و مرکز و شرق خلیج‌فارس مواج است.

توصیف سامانه: تداوم گرادیان فشاری

زمان پایان: شنبه 1402/05/28

نوع مخاطره: وزش باد شدید، در نواحی مستعد خیزش گردوخاک

منطقه اثر:

چهارشنبه 1402/05/25: شمال سیستان و بلوچستان، شرق خراسان رضوی، شرق کرمان و نوار شرقی خراسان جنوبی.

پنجشنبه 1402/05/26: شمال سیستان و بلوچستان، شرق خراسان رضوی و نوار شرقی خراسان جنوبی.

جمعه 1402/05/27: شمال سیستان و بلوچستان، شرق خراسان رضوی و نوار شرقی خراسان جنوبی.

شنبه 1402/05/28: شمال سیستان و بلوچستان، شرق خراسان رضوی و نیمه شرقی خراسان جنوبی.

اثر مخاطره: در مناطق مستعد خیزش گردوخاک و احتمال طوفان گردوخاک، کاهش شعاع دید و کاهش کیفیت هوا، احتمال خسارت به تجهیزات شهری و برون شهری از جمله سقوط بنر، تابلوهای تبلیغاتی، داربست‌ها، تیرهای برق و سازه‌های موقت، احتمال سقوط اشیا از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال‌ها و درختان کهنسال.

توصیه: احتیاط و اجتناب از رفت وآمد های غیر ضروری برای افراد سالمند و بیمارهای تنفسی و قلبی، پرهیز از فعالیت‌های کویرنوردی، احتیاط در تردد جاده‌ای، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، احتیاط در فعالیت‌های عمرانی، احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه کاره و درختان کهن‌سال و محدودیت در فعالیت‌های کشاورزی.

  توصیف سامانه: افزایش سرعت وزش باد و افزایش ارتفاع امواج

زمان پایان: بعدازظهر جمعه 1402/05/27

نوع مخاطره: افزایش سرعت باد جنوب شرقی -شمال شرقی در محدوده سواحل استان هرمزگان (بویژه در دریای عمان و غرب تنگه هرمز) و بوشهر(بویژه در سواحل جنوبی) تا حداکثر 24 نات و افزایش ارتفاع موج حداکثر تا 1.5 متر (با تاکید بر روزهای چهارشنبه و پنجشنبه در ساعات ظهر تا اوایل شب).

منطقه اثر:

چهارشنبه 1402/05/25: منطقه ساحلی و دور از ساحل استان‌های هرمزگان و بوشهر.

پنجشنبه 1402/05/26: منطقه ساحلی و دور از ساحل استان‌های هرمزگان و بوشهر.

جمعه 1402/05/27: منطقه دور از ساحل استان هرمزگان.

اثر مخاطره: اختلال در ترددهای دریایی شناورهای سبک، احتمال پاره شدن تورهای صیادی وآسیب به قفس های پرورش ماهی، احتمال اختلال در تردد کشتی‌های تجاری.

توصیه: خودداری از تردد شناورهای سبک ، خودداری از فعالیت‌های تفریحی و شنا، تمهیدات لازم جهت تردد شناورهای مسافربری و تمهیدات لازم جهت تردد در کشتی‌های تجاری.

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.