کد خبر : 42498 / /
/

برای رفتن به سفر اربعین وام بگیرید | شرایط وام ۱۰ میلیون تومانی اربعین

امسال برای اولین بار دولت اقدام به اعطای وام سفر اربعین کرده است، اگر چه این کار قابل تقدیر است اما ظاهر امر نشان می دهد وضعیت پرداخت این وام عادلانه نیست.

برای رفتن به سفر اربعین وام بگیرید | شرایط وام ۱۰ میلیون تومانی اربعین

امسال برای اولین بار دولت اقدام به اعطای وام سفر اربعین کرده است، اگر چه این کار قابل تقدیر است اما ظاهر امر نشان می دهد وضعیت پرداخت این وام عادلانه نیست.

هنوز چند هفته‌ای به شروع سفرهای اربعین باقی است. امسال برآوردها حاکی از آن است که برای سفر زمینی اربعین باید حداقل بین ۷ تا ۸ میلیون تومان کنار گذاشت. به همین دلیل دولت سعی داشته است علاوه بر تأمین ارز با نرخ پایین‌تر از طریق دادن تسهیلات سفر کسانی را که مشتاق زیارت عتبات هستند را به عراق راهی کند.

همیشه نحوه اعطای ارز اربعین یکی از مشکلات در دولت‌های مختلف بوده است هنوز به خاطر داریم که در همین چندسال قبل دولت چگونه ارز را در خاک عراق به مردم ایران تحویل می‌داد اما دولت سیزدهم تصمیم گرفته است با دادن وام ۱۰ میلیون تومانی به هر زائر شرایطی را فراهم کند تا زوار بیشتری برای زیارت اربعین راهی عراق شوند.

شرایط گرفتن وام ۱۰ میلیون تومانی چیست؟

طبق گفته مدیران بانکی که این وام را می‌پردازند برای پرداخت این وام باید مبلغ ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان را در حساب بلوکه کنید تا بتوانید ۱۰ میلیون تومان وام بگیرید، نکته مثبت این طرح اما نیاز نداشتن به ضامن بوده و فرد تنها با خواباندن ۲ و نیم میلیون تومان در حساب این وام را دریافت می‌کند.

نکته منفی اما سود بالای وام است که برخی معتقدند این سود برای سفر زیارتی اربعین مناسب نبوده و نوعی ربا است، اما شورای فقهی بانک مرکزی معتقد است این وام مشکل شرعی ندارد.

حسین میثمی، سخنگوی شورای فقهی بانک مرکزی درباره برخی مسائل و ابهامات مطرح شده پیرامون چگونگی پرداخت تسهیلات اربعین ۱۴۰۲ اظهار کرد: شبکه بانکی در تأمین مالی سفر اربعین وارد شده که اقدامی ارزشمند و قابل توجه است و باید مورد تقدیر قرار گیرد. برخی مسائل و ابهاماتی مطرح کردند درباره اینکه این تسهیلات قرض است، یعنی بانک‌ها ۱۰ میلیون تومان به متقاضیان قرض می‌دهند به شرط اینکه ۲.۵ میلیون تومان قرض اتفاق بیفتد و اگر قرض به شرط قرض باشد با شبهه ربا همراه است. اما اساساً چنین چیزی نیست و این تسهیلات در قالب حقوقی مرابحه پرداخت می‌شود که جزو عقودی است که در بانکداری بدون ربا مورد تأیید است و در فقه اسلامی نیز مورد تأیید قرار گرفته است. لذا اساساً شبهه قرض به شرط قرض و ربا وجود ندارد، چون عقد پایه مورد استفاده مرابحه است.

پرداخت دینار به جای دلار

یکی از نکات مثبت امسال ارائه ارز اربعین به دینار است درصورتیکه در سال‌های گذشته این ارز به صورت دلار تخصیص پیدا می‌کرد در سال‌های گذشته بعد از دریافت دلار از بانک‌های عامل دغدغه اصلی زائری که این ارز را دریافت کرده بود تبدیل به دینار و تفاوت نرخ‌های دینار در بازار آزاد بود که برخی از مردم متحمل ضرر می‌شدند. اما امسال مبلغ ۲۰۰ هزار دینار را به هر زائر پرداخت کرده و این مبلغ کفاف مسافرت به عراق در ایام اربعین را می‌دهد.

هم اکنون براساس گفته مسئولان سازمان هواپیمایی بلیت رفت و برگشت هواپیما از مبدا تهران به نجف در ایام اربعین ۸ میلیون تومان است و همچنین قیمت بلیت اتوبوس از تهران به پایانه مرزی مهران ۶۸۰ هزار تومان در نظر گرفته شده است براین اساس اگر یک نفر بخواهد چند روزی را در عراق بگذراند باید انتخاب کند که با چه وسیله‌ای به عراق عزیمت کند اگر هواپیما است که حداقل ۸ میلیون تومان و اگر با اتوبوس سفر می‌کند حداقل باید یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان را کنار بگذارند.

هزینه رفت از مرز مهران تا نجف حدود ۱۰ تا ۱۱ هزار دینار و هزینه نجف تا کربلا بین ۵ تا ۶ هزار دینار است. همچنین نرخ هتل‌های عراق از ۱۰ دلار به بالا است هرچند معمولاً زوار فقط هزینه حمل ونقل را می‌پردازند و در ایام اربعین نیازی به استفاده از هتل در عراق نیست.

منبع: مهر

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.