کد خبر : 42421 / /
/

امسال پاییز هم هوا گرم است | توضیحات مهم رییس سازمان هواشناسی

با توجه به روند تولید گاز‌های گلخانه‌ای در دنیا و عدم تلاش مشخص کشور‌ها برای کاهش این گاز‌ها می‌توانیم انتظار افزایش دما در پاییز را داشته باشیم، اما میزان این افزایش کاملا به عملکرد کشور‌ها بستگی دارد.

امسال پاییز هم هوا گرم است | توضیحات مهم رییس سازمان هواشناسی

رییس سازمان هواشناسی کشور با تاکید بر تداوم افزایش دما طی فصل‌های آینده اظهار کرد: برای فصل پاییز بارش‌های نرمال و حتی بیش از حد نرمال پیش‌بینی می‌شود و با توجه به روند تولید گاز‌های گلخانه‌ای در دنیا می‌توانیم انتظار افزایش دما نسبت به حد نرمال را داشته باشیم.

 
سحر تاجبخش در گفتگو با ایسنا درباره وضعیت دما طی پاییز با توجه به پیش‌بینی میانگین بارش‌های نرمال و بیش از نرمال در کشور اظهار کرد: با توجه به روند تولید گاز‌های گلخانه‌ای در دنیا و عدم تلاش مشخص کشور‌ها برای کاهش این گاز‌ها می‌توانیم انتظار افزایش دما را داشته باشیم، اما میزان این افزایش کاملا به عملکرد کشور‌ها بستگی دارد.
 
وی ادامه داد: روند افزایش دما طی یک سال گذشته نیز رخ داد، اما به دلیل گرمای طبیعی در فصل تابستان این گرما بیشتر احساس شد. نکته قابل توجه این است که افزایش دما همچنان در فصل‌های دیگر نیز تا حدود یک درجه سلسیوس برای غالب نقاط کشور مورد انتظار است.
 
رئیس سازمان هواشناسی کشور درباره بارش‌های پاییزی اظهارکرد: بر اساس نقشه‌ها و داده‌های هواشناسی، بارش‌های نرمال و در برخی نقاط بیش از حد نرمال برای کشور پیش‌بینی می‌شود که تاحدودی می‌تواند دمای هوا را به‌صورت موقت تعدیل کند، اما در روند جهانی چندان نمی‌تواند تاثیرگذار باشد چرا که این افزایش دما مربوط به تمام فصول است.
 
وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود درباره آخرین وضعیت راه‌اندازی سامانه هشدار سیل اظهار کرد: بخش سخت افزاری این سامانه مربوط تجهیزات هواشناسی است که به تکمیل شبکه دیده‌بانی به‌ویژه در حوزه رادار‌های هواشناسی و ایستگاه‌های باران‌سنج مربوط می‌شود که بخشی از آن‌ها از طریق استان‌ها خریداری می‌شود و ما نیز زیرساخت‌ها و تجهیزات فنی را از محل اعتبارات کلی سازمان تامین می‌کنیم.
 
تاجبخش در پایان تصریح کرد: اسناد مناقصه بخش دوم برای ۳۰۰۰ نقطه آماده است تا بتوانیم آن را راه‌اندازی کنیم، اما بازه زمانی اجرا کمی طولانی و زمان‌بر است و ممکن است حدود یک سال زمان نیاز داشته باشد./هواشناسی
copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.