کد خبر : 38588 / /
/

نحوه دریافت زمین و مسکن دولتی پس از تولد فرزند سوم + برای ثبت نام اینجا کلیک کنید

یکی از طرح هایی که برای افزایش فرزندآوری مطرح شد، طرح واگذاری زمین به خانواده هایی بود که دارای ۳ فرزند و بیشتر بودند.

نحوه دریافت زمین و مسکن دولتی پس از تولد فرزند سوم + برای ثبت نام اینجا کلیک کنید

یکی از طرح هایی که برای افزایش فرزندآوری مطرح شد، طرح واگذاری زمین به خانواده هایی بود که دارای ۳ فرزند و بیشتر بودند.

کاهش جمعیت و در نتیجه آن مواجه شدن با پیری جمعیت در یک کشور یکی از مسائل بسیار نگران کننده برای دولت و شرایط آن کشور می باشد. ایران نیز یکی از آن کشورهایی می باشد که با این مشکل روبه رو شده و نیاز به ایجاد مشوق های بسیاری در راستای فرزند آوری والدین می باشد.

بر اساس این نگرانی ها، در اجرای تکلیف مقرر در تبصره ۳ ماده ۴ قانون حمایت از خانواده و برای تشویق والدین برای فرزندآوری و تعدد فرزندان، هیئت وزیران اقدام به اجرایی کردن یکی از تبصره های ماده قانونی درباره اعطای زمین و مسکن به خانواده ها پس از تولد فرزند سوم و یا بیشتر را به تصویب رسانده است.

دریافت زمین و مسکن پس از تولد فرزند سوم نیازمند واجد شرایط بودن می باشد که این شرایط به طور کلی در نامه اجرایی دولت اشاره شده است. در این بخش به برخی از شرایط مهم درباره تخصیص زمین و مسکن پس از تولد فرزند سوم اشاره شده است. والدینی که بیش از سه فرزند داشته باشند می توانند نسبت به دریافت این تسهیلات اقدام نمایند.

اولین شرط برای دریافت زمین و مسکن اعطا شده از سوی دولت در این آیین نامه، داشتن حداقل سه فرزند می باشد که فرزند سوم می بایست بعد از تاریخ ۲۴ آبان ماه ۱۴۰۰ به دنیا آمده باشد.

فرزند سوم خانوار می بایست پس از تصویب قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت متولد شده باشد و دارای سابقه سکونت در شهری باشد که مورد تقاضا قرار گرفته شده است. این شرط بر اساس دستورالعمل وزارت راه و شهرسازی موضوع ماده ۱ آیین نامه اجرایی قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن تعیین گردیده است.

از دیگر شروطی که می توان برای دریافت زمین و مسکن پس از تولد فرزند سوم اقدام نمود این است که نرخ باروری شهرستان محل زادگاه پدر یا فرزند می بایست آماری بالای ۵/۲ را نداشته باشد. همچنین این آمار باید بر اساس سرشماری نفوس و مسکن و با اعلام مرکز آمار ایران انجام گرفته باشد. در غیر اینصورت آمار داده شده فاقد اعتبار خواهد بود.

نحوه دریافت زمین و مسکن پس از تولد فرزند سوم

واگذاری زمین و مسکن پس از تولد فرزند سوم از سوی دولت به دلیل ایجاد اشتیاق برای فرزند آوری، بسیاری از والدین را در وسوسه دریافت آن سوق می دهد. از این رو، متقاضیانی که قصد دریافت زمین و مسکن پس از تولد فرزند سوم و بیشتر را دارند می توانند با مراجعه به سایت اعلام شده از سوی وزارت راه و شهرسازی اقدامات لازم را به انجام برسانند.

در این بخش از مقاله می توان از نحوه ثبت نام و دریافت زمین و مسکن پس از تولد فرزند سوم و یا بیشتر در خانوار مطلع گردید و در صورت علاقه مندی به سایت مربوطه مراجعه کرده و مراحل دریافت زمین را با در نظر گرفتن اقساط و شرایط آن را طی نمود.

متقاضیان ثبت نام و دریافت تسهیلات زمین و مسکن در مرحله اول باید به سامانه طرح های حمایتی مسکن به نشانی saman.mrud.ir مراجعه کنند.

پس از مراجعه به این سایت در صفحه اول در بخش نوع سرپرستی با انتخاب گزینه “قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت” نسبت به ثبت نام اقدام نمایند.

لازم به ذکر است هم اکنون، متقاضیان قادر به مشاهده این عبارت در سایت نمی باشند و به محض باز شدن زمان ثبت نام این لینک باز شده و می توان در آن ثبت نام نمود.

پس از ثبت نام متقاضیان می توانند در صورت واجد شرایط بودن، سایر اقدامات لازم برای دریافت زمین و مسکن را به انجام رسانده و یا قوانین و مقررات مربوط به آنها صورت خواهد گرفت.

ابوالفضل غفاری اعلام کرد که اصلی ترین شروط اهدای زمین به خانواده ها، تاریخ تولد فرزند، جمعیت و میانگین باروری شهرها اعلام کرد. به عبارت دیگر این تسهیلات تنها در شهرهایی اجرا می شود که جمعیتی کمتر از ۵۰۰ هزار نفر دارند و میانگین باروری ۲.۵ نفر است.

وی خاطرنشان ساخت که اگر زمین کافی در شهرهای مزبور وجود نداشته باشد، زمین در شهر زادگاه پدر یا شهرهای مجاور واگذار می شود.

نحوه ثبت نام زمین برای فرزند سوم

نکته ی بسیار مهم این جاست که اگر خانواده ای در گذشته از تسهیلات زمین یا وام مسکن استفاده کرده باشند، نمی توانند این تسهیلات را دریافت کنند. اما در صورتی که تاریخ تولد فرزند سوم آن ها بعد از تاریخ مذکور در ماده ی ۳ این قانون باشد، استثناً مشکلی به وجود نمی آید و می توانند از تسهیلات مزبور استفاده کنند.

مبلغ تسهیلات مسکن ۵۰ درصد بالا می رود

وی در نهایت شماره تلفن ۸۸۷۷۶۷۴۰ را نیز اعلام کرد تا تمام کسانی که در مورد این قانون سوال یا ابهامی دارند، بتوانند به طور مستقیم با کارشناسان سازمان در تماس باشند. این شماره تماس مستقیما به دفتر واگذاری زمین و مسکن متصل است.

لازم به ذکر است قانون جوانی جمعیت، دستور رئیس جمهور است که در تاریخ ۲۴ آبان سال ۱۴۰۰ ابلاغ شد. البته ابلاغ آیین نامه ی اجرایی آن به ۴ مهر سال گذشته برمی گردد.

وزارت راه و شهرسازی نیز شیوه نامه ی اجرایی این قانون را در اسفند ماه سال ۱۴۰۱ به سازمان های مرتبط ابلاغ کرد.

قانون جوانی جمعیت در حالی پیگیری می شود که بخش زیادی از شهروندان شهرهای بزرگ، دچار مشکل مسکن هستند. افزایش تعداد فرزندان منوط به داشتن سرپناهی امن برای آن هاست. اما از آن جایی که قانون مزبور مربوط به شهرهای کم جمعیت می شود، عملا پایتخت نشیان یا ساکنین کلان شهرها، نمی توانند در اجرای این قانون، دست داشته باشند./

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.