کد خبر : 38461 / /
/

چگونگی شرایط دریافت وام ۲۰۰ میلیونی فرزند سوم + مدارک لازم و اقساط وام

نمایندگان مجلس در جریان بررسی لایحه بودجهامسال، شرایط دریافت وام ۲۰۰ میلیونی فرزند سوم را تعیین کردند.

 چگونگی شرایط دریافت وام ۲۰۰ میلیونی فرزند سوم + مدارک لازم و اقساط وام

اخیرا آیین‌نامه وام ۲۰۰ میلیونی فرزند سوم به بانک‌ها ابلاغ شد. نمایندگان مجلس در جریان بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۲ و به دنبال حمایت از قانون جوانی جمعیت، شرایط دریافت وام مسکن فرزند سوم را تعیین کردند.

اما آیا متقاضیان می‌توانند از این وام برای رهن خانه استفاده کنند؟ یا فقط امکان استفاده از این وام برای ساخت مسکن فراهم شده است؟ شرایط دریافت وام ۲۰۰ میلیون تومانی فرزند سوم چیست؟

مبلغ وام مسکن فرزند سوم، ۲۰۰ میلیون تومان است. ضمن آنکه همه افرادی که دارای فرزند سوم هستند، مشمول دریافت آن نمی‌شوند. این وام پیش از این در بودجه سال گذشته آمده بود اما به متقاضیان ارائه نمی‌شد، اما حالا افراد می‌توانند برای آن اقدام کنند.

شرایط دریافت وام ۲۰۰ میلیونی فرزند سوم

به طور کلی افرادی که صاحب مسکن نباشند، می‌توانند از وام ۲۰۰ میلیونی فرزند سوم استفاده کنند. بنا بر آیین‌نامه وام مسکن فرزند سوم در سال ۱۴۰۲، فاقدین مسکن یعنی کسانی که خود یا افراد تحت تکفل آنها از تاریخ ۱‌/۱‌/۱۳۸۴ فاقد واحد مسکونی یا زمین مسکونی هستند. ضمن اینکه از امکانات دولتی و غیردولتی برای تامین مسکن نیز تاکنون استفاده نکرده باشند.

متقاضیان وام ۲۰۰ میلیونی فرزند سوم باید شرط دوم یعنی تاریخ اعلامی تولد فرزند سوم را داشته باشند. به عبارتی بستگی دارد که فرزند سوم متولد چه تاریخی باشد.

بنا بر آیین‌نامه اجرایی تسهیلات فرزند سوم، خانوارهایی که از سال ۱۳۹۹ به بعد، صاحب فرزند سوم یا بیشتر شدند {یا می‌شوند} می‌توانند متقاضی این وام باشند. در غیر این صورت باید قید وام فرزند سوم را بزنند، حتی اگر فاقد مسکن باشند.

جزئیات تسهیلات مسکن فرزند سوم

تسهیلات قرض‌الحسنه ودیعه، ساخت یا خرید مسکن همانطور که گفته شد، ۲۰۰ میلیون تومان تعیین شده است. این وام از محل سپرده‌های پس‌انداز و جاری قرض‌الحسنه پرداخت می‌شود.

بازپرداخت این وام ۲۰ ساله و کارمزد آن چهار درصد تعیین شده است. ضمن اینکه بانک‌ها پس از اعتبارسنجی متقاضیان، در صورت کافی نبودن اعتبار آنها، برای تامین ضامن می‌توانند از حساب یارانه‌ یا سهام عدالت متقاضیان یا بستگان درجه یک آنها برای پرداخت وام اقدام کنند.

ضمن اینکه متقاضیان وام ۲۰۰ میلیون تومانی فرزند سوم می‌توانند با سفته یا ضمانت یک فرد نیز این وام را دریافت کنند.

مدارک لازم برای دریافت وام مسکن فرزند سوم

متقاضیانی تسهیلات ودیعه باید قرارداد اجاره با کد رهگیری آن را و متقاضیان تسهیلات خرید باید مبایعه‌نامه با کد رهگیری در آن را داشته باشند.

اما برای دریافت تسهیلات ساخت مسکن، ارائه پروانه ساخت معتبر الزامی است و افراد باید اسناد مبین مالکیت خود را ارائه دهند. اگر هم صاحب ملک نیستند، باید قرارداد مشارکت در ساخت را اراده دهند.

در صورتی که اعتبارسنجی متقاضیان وام ۲۰۰ میلیون تومانی فرزند سوم و مدارک مورد لازم تائید شود، کل مبلغ وام در یک مرحله به او پرداخت می‌شود.

اقساط وام ۲۰۰ میلیونی فرزند سوم

آنطور که روزنامه تعادل گزارش داده است، اقساط وام مسکن فرزند سوم حدود یک میلیون تومان برآورد می‌شود. بنا بر این گزارش، متقاضیان وام ۲۰۰ میلیون تومانی فرزند سوم می‌توانند تکلیف دوره بازپرداخت را خودشان تعیین کنند. یعنی در دوره کوتاه‌تر آن را بازپرداخت کنند. البته انتخاب این گزینه هم یعنی ماهانه باید مبلغ بیشتری پرداخت کنند.

در ادامه این گزارش آمده که محاسبه اقساط وام مسکن فرزند سوم نشان می‌دهد، متقاضی باید در مدت این ۲۰ سال باید ماهانه ۹۰۹ هزار و ۹۱ تومان به بانک برگرداند. البته رقم اقساط در ماه‌های ابتدایی هر سال یعنی ماه‌های اول و سیزدهم و بیست و پنجم و ماه ۲۲۹ با سایر ماه‌ها متفاوت است.

بنا بر محاسبه این گزارش، متقاضیان در ماه اول باید هشت میلیون تومان قسط پرداخت کنند. همچنین متقاضیان وام مسکن فررزند سوم در ماه‌های سیزدهم باید هفت میلیون و ۶۰۰ هزار تومان و در ماه بیست و پنجم باید هفت میلیون و ۲۰۰ هزار تومان قسط پرداخت کنند.

به عبارتی محاسبه اقساط حدود یک میلیون تومانی برای این وام به معنای آن نیست که افراد بتوانند در کل دوره بازپرداخت با یارانه اقساط وام را پرداخت کنند. زیرا که برخی ماه‌ها اقساط آن تا حدود هفت میلیون تومان هم می‌رسد.

به طور کلی بررسی آیین‌نامه تسهیلات وام فرزند سوم و بررسی بازار مسکن نشان می‌دهد، مبلغ دریافتی چندان کمکی به صاحب‌خانه شدن افراد نمی‌کند.

وام فرزندآوری سال ۱۴۰۲

گفتنی است سال گذشته نیز به دنبال سیاست افزایش جمعیت در کشور نیز مبلغ وام فرزندآوری از سوی مجلس تعیین شد. وام‌های فرزندآوری بدون الزام سپرده‌گذاری و با ۶ ماه دروه تنفس برای پرداخت اقساط ارائه می‌شود.

بر این اساس، وام فرزندآوری برای فرزند اول ۳۰ میلیون تومان، فرزند دوم ۶۰ میلیون تومان فرزند سوم نیز ۹۰ میلیون تومان است. همچنین به ازای فرزند چهارم ۱۲۰ میلیون تومان و به ازای فرزند پنجم و بیشتر نیز ۱۵۰ میلیون تومان وام پرداخت می‌شود.

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.