کد خبر : 36202 / /
/

قیمت گوشت | قیمت گوشت گوسفندی | قیمت گوشت در بازار

دلیل گرانی گوشت قرمز | قیمت گوشت دو روز مانده به عید گران شد ؟

سازمان آمار ایران اعلام کرد: مقایسه عملکرد کشتارگاه‌های رسمی کشور در بهمن ۱۴۰۱ با ماه مشابه سال ۱۴۰۰ نشان‌دهنده کاهش ٢٤ درصدی مقدار عرضه گوشت قرمز در کشتارگاه‌های رسمی کشور است.

دلیل گرانی گوشت قرمز | قیمت گوشت دو روز مانده به عید گران شد ؟

سازمان آمار ایران اعلام کرد: مقایسه عملکرد کشتارگاه‌های رسمی کشور در بهمن ۱۴۰۱ با ماه مشابه سال ۱۴۰۰ نشان‌دهنده کاهش ٢٤ درصدی مقدار عرضه گوشت قرمز در کشتارگاه‌های رسمی کشور است.

سازمان آمار ایران اعلام کرد: بر اساس نتایج این طرح، وزن گوشت قرمز عرضه‌شده انواع دام‌های ذبح‌شده در کشتارگاه‌های رسمی کشور در بهمن 1401 جمعاً ٣٨٬٩٧٤ تن گزارش شده، که سهم گوشت گاو و گوساله بیش از سایر انواع دام بوده است.

بر اساس نتایج این آمارگیری، گوشت گاو و گوساله با 20563 تن، ٥٢٫٨ درصد از وزن کل گوشت قرمز عرضه‌شده را به خود اختصاص داده است. گوشت گوسفند و بره با 1٤٬٩٨٦ تن، بز و بزغاله با 2٬٥٥٤ تن، و سایر انواع دام با 8٧١ تن، به‌ترتیب ٣٨٫٤ درصد، ٦٫٦ درصد و  2.2 درصد از وزن کل گوشت قرمز عرضه شده را به خود اختصاص داده‌اند.

مقایسه عملکرد کشتارگاه‌های رسمی کشور در بهمن 1401 با ماه مشابه سال 1400 نشان‌دهنده کاهش ٢٤ درصدی مقدار عرضه گوشت قرمز در کشتارگاه‌های رسمی کشور است. مقدار عرضه گوشت در بهمن 1401 نسبت به ماه مشابه سال 1400 برای گوسفند و بره ٢٢ درصد، برای بز و بزغاله ١٣ درصد، برای گاو و گوساله ٢٧ درصد، گاومیش و بچه‌گاومیش 20 درصد و شتر و بچه‌شتر ٣ درصد کاهش داشته است.

همچنین نتایج حاصل از این طرح آمارگیری نشان می‌دهد که مقدار عرضه گوشت قرمز در کشتارگاه‌های رسمی کشور در بهمن 1401 نسبت به ماه قبل (دی) در حدود ٥ درصد کاهش داشته است.

بیماری دامی در کردستان

بنابراین گزارش نوده فراهانی رئیس اتاق اصناف ایران نیز امروز درباره دلایل گرانی گوشت گفت: یکی از دلایل گرانی مشاهده یک بیماری دامی در استان کردستان که بخش قابل توجهی از دام کشور را تولید می کند است, به همین دلیل سازمان دامپزشکی اجاره خروج دام از استان را ندارد.

وی افزود: بعد از مدتی دامپزشکی اجازه داد که با ذبح دام و نگهداری چند روزه لاشه( برای از بین رفتن عوامل بیماری زا) در استان اجازه خروج گوشت قرمز از استان داده داده شد.

خشکسالی علت افزایش قیمت گوشت

رئیس اتاق اصناف ایران گفت: علت اصلی گرانی گوشت خشکسالی بود؛ زیرا محصول کافی نبود و آذوقه گران شد و نسبت به این شرایط، گوشت ارزان است.

 

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، قاسم نوده فراهانی با اشاره به برگزار نشدن نمایشگاه‌های مربوط به اصناف پس از شیوع ویروس کرونا در کشور اظهار داشت: در این دوره رویداد فروش فوق‌العاده با عنوان نمایشگاهی به وسعت کل کشور با مشارکت همه واحدهای صنفی برگزار شد تا کالاها را با تخفیف به مردم عرضه شود.

وی با تاکید بر اینکه این رویداد جایگزین برگزاری نمایشگاه شده است، خاطرنشان کرد: این موضوع به تمام استان‌های کشور ابلاغ شد و رضایت مردم در این زمینه جلب شده است.

نوده فراهانی با بیان اینکه اصناف در فروش فوق‌العاده موفقیت به دست آورده‌اند، تصریح کرد: ارائه تخفیف به مشتریان می‌تواند موجب افزایش فروش شود و همین روند با وجود سود کم اصناف به دریافت سود بیشتر کمک می‌کند.

وی با اشاره به اینکه معدود استان‌هایی اقدام به برگزاری نمایشگاه کرده‌اند، اظهار داشت: گزارش‌های رسیده حاکی از کیفیت پایین محصولات ارائه شده در این نمایشگاه‌ها بوده است و مردم از خریدها راضی نبوده‌اند.

رییس اتاق اصناف ایران با اشاره به برنامه‌های تنظیم بازار برای ماه مبارک رمضان، خاطرنشان کرد: هیچ کمبود کالایی در کشور نداریم، محصولات لازم تامین شده است و هرگونه تغییر قیمتی به دلیل نوسان نرخ ارز اتفاق می‌افتد.

وی با اشاره به فرق گرانی و گرانفروشی، تاکید کرد: گران شدن قیمت کالاها مربوط به اصناف نیست، اما گرانفروشی قابل رسیدگی است و باید بر آن نظارت شود که سامانه‌های شکایات مردمی پاسخگو برای این روند خواهند بود.

نوده فراهانی با بیان اینکه باید سود اصناف افزایش یابد تا گرانفروشی رخ ندهد، ‌خاطرنشان کرد: هزینه‌های اضافی اصناف مثل بیمه، دستمزد، مالیات و اسکان زیاد است اما سود کم اصناف پاسخگوی این نیازها نیست و با توجه به اضافه شدن هزینه‌های هر ساله باید در سود اصناف تجدید نظر شود زیرا به غیر از ۳۵ درصد سود میوه فروش‌ها به دلیل فساد زودهنگام محصول، بخش‌های دیگر ۱۰ تا ۲۰ درصد سود دریافت می‌کنند.

نوده فراهانی با بیان اینکه یک هزار و ۵۰۰ بازرس فعال در اتاق اصناف داریم، تصریح کرد: در ۱۱ ماهه امسال بیش از دو میلیون و ۶۰۰ هزار بازرسی انجام و از بیش از ۱۵۸ هزار شکایت در سامانه ۱۲۴ دریافت شده، ۱۵۶ هزار پرونده قابل پیگیری بوده و ۲۰ درصد آن‌ها منجر به رضایت شاکی شده است.

وی درخصوص سازمان بازرگانی گفت: از نظر من وزارت بازرگانی یکی از الزامات کشور است، در گذشته حدود ۶۰۰ هزار واحد صنفی تولیدی داشتیم که به خاطر واردات بی رویه تعطیل شدند، اما بعد از تحریم مسئولان متوجه شدند باید از تولید حمایت کنند.

وی درباره دلایل گرانی گوشت نیز گفت: علت اصلی گرانی گوشت خشکسالی بود؛ زیرا محصول کافی نبود و آذوقه گران شد و نسبت به این شرایط، گوشت ارزان است. مشکل دیگر مربوط به شیوع تب برفکی در عراق بود که روند ورود گوشت به بازار را کند کرد.

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.