کد خبر : 35590 / /
/

قاچاق پیاز ایران به دوبی | قیمت پیاز کیلویی 110 هزار تومان! !

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس می‌گوید: پیاز به‌رغم تعرفه 180 درصدی در حال قاچاق است؛ چراکه کشورهای حاشیه خلیج‌ فارس محصول ایران را در هر کیلو تا 110 هزار تومان می‌خرند.

قاچاق پیاز ایران به دوبی | قیمت پیاز کیلویی 110 هزار تومان! !

این روزها پیاز به نماد گرانی در بازار کالاها تبدیل شده است. در این میان وزیر کشاورزی «آمار اشتباه» را عامل اصلی روند فزاینده قیمت این محصول معرفی می‌کند. این در حالی است که به‌رغم کمبود پیاز در بازار و واردات آن، همچنان این کالا صادر می‌شود. اما سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس می‌گوید: پیاز به‌رغم تعرفه 180 درصدی در حال قاچاق است؛ چراکه کشورهای حاشیه خلیج‌ فارس محصول ایران را در هر کیلو تا 110 هزار تومان می‌خرند.

پس از مدت‌ها نوسان قیمت در بازار پیاز و گوشت که دلیل آن صادرات عنوان شده بود وزیر کشاورزی اعتراف کرد که به وزارتخانه وی آمار اشتباه داده‌اند. آیا آمار اشتباه قیمت پیاز را افزایش داد؟

وزیر جهاد کشاورزی به تازگی اعلام کرد: با توجه به آمار اشتباهی که داشتیم اجازه صادرات پیاز و دام داده شد، اما بعد مشخص شد که این آمار اشتباه بوده است.

سید جواد ساداتی‌نژاد گفته است: می‌گویند دو میلیون دام مازاد داریم به همین دلیل اجازه صادرات می‌دهیم، اما چند ماه بعد دچار کمبود می‌شویم. با بررسی دقیق آمار و اطلاعات به این می رسیم که آمارها دقیق نبوده است. یا اینکه گفته می‌شود ۸ هزار و ۵۰۰ هکتار پیاز داریم، اما وقتی دقیق‌تر بررسی می‌کنیم متوجه می‌شویم که ۶ هزار هکتار است.

وزیر جهاد کشاورزی در ادامه گفت: اطلاعات باید دقیق باشد. نباید بر اساس حدس و گمان باشد. زمانی که اطلاعات ما دقیق و به‌روز باشد یعنی بدانیم در کجا چه محصولی به چه میزانی و در کدام استان‌ها تولید می‌شود قدرت غذایی کشور نیز مشخص خواهد شد.

اما آیا آمار غلط قیمت پیاز را بالا برد؟ یک نماینده مجلس این واکنش وزیر جهاد کشاورزی را نادرست تلقی می‌کند و می‌گوید: چرا وزیر عنوان نمی‌کند که پیاز در حال قاچاق است؟ در حال حاضر هند و پاکستان به دلیل سیل اخیر با کمبود صیفی‌جات از جمله پیاز مواجه شده‌اند که همین امر زمینه صادرات پیاز به این کشورها را فراهم کرد.

این نماینده مجلس عنوان کرد: کشورهای منطقه پیاز ایران را با قیمت بین 50 تا 110 هزار تومان می‌خرند.

این سخنان در حالی است که دولت برای ثبات در تنظیم بازار پیاز اقدام به واردات 50 هزار تن پیاز کرده است.

وزیر کشاورزی چرا نمی‌گوید پیاز در حال قاچاق است؟

ذبیح‌الله اعظمی ساردویی، سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس، در گفتگو با تجارت‌نیوز عنوان کرد: وزیر کشاورزی از همان ابتدای امر اقدام به ایجاد رصدخانه کشاورزی کرد، چرا که می‌دانست آمار دقیق نیست.

او ادامه داد: در حال حاضر قیمت پیاز در حوزه انتخابیه بنده (جیرفت) بین 12 هزار تا 14 هزار تومان است، اما قیمت آن بین 25 هزار تا 35 هزار تومان است؛ وزیر کشاورزی به جای اینکه عنوان کند آمار غلط به او داده‌اند بایستی فاصله قیمتی را اصلاح کند.

این نماینده مجلس به دلایل افزایش قیمت پیاز اشاره کرد و توضیح داد: افغانستان پیاز ایران را کیلویی 60 هزار تومان، کشورهای خلیج‌فارس کیلویی 110 هزار تومان و عراق نیز کیلویی 55 هزار تومان می‌خرند؛ به‌رغم اینکه به پیاز تعرفه 180 درصدی بستند همچنان شاهد صادرات پیاز بودیم.

اعظمی ساردویی نبود آمار میزان تولید پیاز را توجیه درستی از سوی وزیر کشاورزی برای گرانی این کالای پرمصرف ندانست و گفت: وزیر کشاورزی نخواسته عنوان کند که پیاز به رغم تعرفه بالای صادراتی در حال قاچاق است چرا که همه به این مسئله می‌خندیدند.

وی عنوان کرد: در بازدیدی که داشتم، مشاهده کردم پیازهای باکیفیت ایران را به جای اینکه روانه بازار کنند، داشتند به دبی قاچاق می‎کردند.

نماینده مردم جیرفت در مجلس خاطرنشان کرد: این در حالی است که شاهد این بودیم که در سه سال گذشته که قیمت پیاز پایین بود، هیچکس مشکلات کشاورز را ندید.

او در انتها گفت منحنی تارعنکبوتی در اقتصاد کشاورزی نشان می‌دهد سال آینده قیمت سیب‌زمینی و خیار به دلیل اینکه بسیاری از کشاورزان اقدام به کشت آن خواهند کرد، بسیار ارزان خواهد بود از این رو وزارت جهاد کشاورزی باید چاره‌ای برای آن بیندیشد تا اتفاقی که در بازار پیاز رخ داد، صورت نگیرد.

تجارت نیوز

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.