کد خبر : 33363 / /
/

وام | وام فوری | وام ازدواج | وام ودیعه مسکن | وام بدون ضامن

سورپرایز جذاب برای زوج های متقاضی وام ازدواج | رقم باورنکردنی وام ازدواج اعلام شد

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: حداقل افزایش وام ازدواج در سال آینده ۲۰ درصد است و حداکثر افزایش ۴۰ درصد خواهد بود و قطعاً مجلس این موضوع را در لایحه بودجه سال آینده پیش بینی خواهد کرد.

سورپرایز جذاب برای زوج های متقاضی وام ازدواج | رقم باورنکردنی وام ازدواج اعلام شد

بهروز محبی نجم آبادی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با اشاره به تکلیف وام ازدواج در سال آینده، اظهار داشت: مایه تعجب است که دولت در لایحه بودجه هیچ عدد معینی برای وام ازدواج در نظر نگرفته است اما اگر ۲۰ درصد قرار است بر حقوق‌ها افزوده شود می‌بایست به همان اندازه وام ازدواج نیز افزایش یابد. وی افزود: از این رو حداقل افزایش وام ازدواج در سال آینده ۲۰ درصد است و حداکثر افزایش ۴۰ درصد خواهد بود و قطعاً مجلس این موضوع را در لایحه بودجه سال آینده پیش بینی خواهد کرد. آخرین اخبار درباره وام ازدواج را در خبر آزاد بخوانبد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه این افزایش‌ها برای تمام شاخه‌های وام ازدواج خواهد بود، گفت: با توجه به افزایش تورم و گران شدن کالاها باید دولت عدد وام ازدواج را افزایش دهد تا این افزایش تورم را جبران کند.

سال گذشته به هر یک از زوجین مبلغ ۱۲۰ میلیون تومان تسهیلات ازدواج تعلق می‌گیرد. همچنین به متقاضیانی که سن ازدواج آنها در زوج‌ها زیر ۲۵ سال و در زوجه‌ها زیر ۲۳ سال باشد، مبلغ  ۱۵۰ میلیون تومان تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج تعلق می‌گرفت./ تسنیم

وام ازدواج

متقاضیان وام ازدواج بخوانند

معرفی ضامن برای دریافت وام ازدواج یکی از موضوعاتی است که زوج‌های جوان را برای دریافت وام با مشکل مواجه کرده است.

برخی بانک‌ها برای قبولی ضامن تنها شرط کارمند بودن و داشتن نامه کسر از حقوق را مد نظر قرار می‌دهند که این موضوع موجب شده بسیاری از متقاضیان وام ازدواج نتوانند از این تسهیلات بهره‌مند شوند.

عسکری، مدیرامور شعب بانک قرض الحسنه مهر ایران در گلستان در گفتگو با رادیو گلستان در این باره گفت: طبق شرایط وام ازدواج که از طرف بانک مرکزی به کل شبکه بانکی ابلاغ شده است شرایط ضمانت با اعتبار سنجی، اخذ سفته و یا اخذ نامه معتبر تعیین شده است.

او افزود: با رعایت این شرایط از ابتدای امسال ۷۷۷ فقره وام ازدواج به مبلغ هزار و ۶۰ میلیارد تومان در ۱۶ شعبه بانک مهر ایران در استان پرداخت شده است.

به گفته مدیرامور شعب بانک قرض الحسنه مهر ایران در گلستان، مبلغ وام ازدواج برای هر یک از زوج‌های زیر ۲۵ سال ۱۵۰ میلیون تومان و افراد عادی ۱۲۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است.

عسکری ادامه داد: به شعب بانک قرض‌الحسنه مهر ایران در سطح استان تاکید شده است حتی اگر متقاضی دریافت تسهیلاتی در اعتبار سنجی با مشکل مواجه شد و نیاز به ضامن دوم داشت سختگیری نا به جا انجام نشود و تا جایی که امکان دارد به ساده‌ترین شکل ممکن تسهیلات پرداخت شود.

او افزود: در کنار پرداخت وام ازدواج، کارت خرید به صورت داوطلبانه و بدون هیچگونه سپرده گذاری به زوجین برای خرید جهزیه داده می‌شود و از ابتدای سال تاکنون ۷۶ میلیارد تومان به حدود دو هزار زوج و مردم متفرقه این کارت داده شده است.

عسکری با اشاره به سامانه اعتبارسنجی گفت: در این سامانه افراد به صورت داوطلبانه دارایی خود را ثبت می‌کنند و اگر رتبه اعتباری بالایی را ثبت کنند (بر اساس بررسی عملکرد پنج ساله بانکی) تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان بدون ضامن می‌توانند وام دریافت کنند.

او افزود: تاکنون دو هزار و ۲۲۴ وام بدون ضامن با مبلغ ۸۰۰ میلیون تومان به افراد پرداخت شده است.

عسکری ادامه داد: برای ضامن سختگیری نمی‌کنیم و حتی بانک به شعب خود اعلام کرده است اگر فرد ضامن ساکن روستا بود می‌تواند پروانه چرای دام و یا پروانه چاه کشاورزی را هم به عنوان ضامن ارائه کند.

او افزود: سیاست بانک قرض الحسنه پرداخت وام صفر درصد است و تا دو ماه آینده وام‌های ده میلیون تومانی با صفر درصد سود پرداخت می‌شود.

رئیس کل بانک مرکزی درباره تغییر رقم وام ازدواج و فرزندآوری در بودجه سال آینده گفت: تصمیم گیری در این خصوص با ما نیست و در مجلس و دولت رقم نهایی مشخص می شود.

وی تأکید کرد: بنا داریم حجم کلی تسهیلات فرزندآوری و ازدواج را در لایحه بودجه سال آینده افزایش دهیم ولی درباره رقم این تسهیلات باید در مجلس و دولت تصمیم گیری شود.

او از مجلس خواست که هنگام بررسی لایحه بودجه، به سقف تسهیلات تکلیفی تعیین شده توسط بانک مرکزی برای نظام بانکی توجه کنند تا تسهیلات تکلیفی از این حد بالاتر نرود و خللی در امور بانکی ایجاد نشود.

طبق قانون بودجه 1401، تسهیلات قرض الحسنه ازدواج برای هر یک از زوج هایی که تاریخ ازدواج آنها بعد از 01‌/01‌/1397 بوده است، یک میلیارد و 200 میلیون (1.200.000.000) ریال و با دوره بازپرداخت 10 ساله است.

همچنین تسهیلات قرض الحسنه ازدواج برای زوج های زیر 25 سال و زوجه های زیر 23 سال یک میلیارد و پانصد میلیون (1.500.000.000) ریال است.

گفتنی است، طبق قانون، پدران فرزندان متولد تاریخ 1400/01/01 به بعد و حداکثر تا 2 سال پس از تاریخ تولد فرزند می‌توانند نسبت به ثبت نام در سامانه وام فرزندآوری اقدام کنند که پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه فرزندآوری به پدر، یک بار برای هر فرزند متولد شده امکان‌پذیر است.

مبلغ این تسهیلات به ازای فرزند اول 20 میلیون تومان و به ازای فرزند دوم 40 میلیون تومان و به ازای فرزند سوم 60 میلیون تومان و به ازای فرزند چهارم 80 میلیون تومان و به ازای فرزند پنج به بعد 100 میلیون تومان است.

وام ازدواج

شرایط دریافت وام ازدواج دانشجویی

صندوق رفاه دانشجویان در مورد اینکه وام ازدواج زیر مجموعه وام ضروری تا چه زمانی بعد از عقد پرداخت می‌شود اعلام کرد: به منظور ترویج و تسهیل امر ازدواج در دوران تحصیل به دانشجویان دانشگاه‌های دولتی حداکثر تا ۱۸ ماه پس از تاریخ عقد وام ازدواج تعلق می‌گیرد و تنها یک نوبت در تمام مقاطع تحصیلی امکان پذیر است.

براساس تقویم زمانبندی ثبت نام وام‌های دانشجویی در نیمسال اول ۱۴۰۲-۱۴۰۱ از سوی صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، سامانه دانشجویی (پورتال صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم) از روز شنبه ۲۱ آبان ۱۴۰۱ تا روز چهارشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۱ برای ثبت تقاضای وام ضروری فعال شده است.

تمامی دانشجویان متقاضی واجد شرایط می‌توانند در تاریخ اعلام شده نسبت به ثبت تقاضای خود از جمله وام ضروری ازدواج در سامانه مذکور اقدام کنند. وام ضروری دانشجویی به شرح زیر است:

دانشجو می‌تواند در هر نیمسال منحصراً از یک رویداد استفاده کند.استفاده از هر رویداد در طول مقطع تحصیلی، صرفاً یک بار مجازاست.

رویداد ازدواج، فقط یک نوبت در تمام مقاطع تحصیلی و حداکثر تا ۱۸ ماه پس از تاریخ عقد صرفاً در دوران تحصیل امکان پذیر خواهد بود.

با توجه به جایگزینی وام ضروری رویداد به «تشخیص ریاست صندوق» با «رویداد خرید لوازم کمک آموزشی»، دانشجویانی که قبلاً از وام ضروری رویداد به تشخیص ریاست صندوق بهره‌مند شده‌اند امکان استفاده از وام رویداد خرید لوازم کمک آموزشی را ندارند.

رویداد خرید لوازم کمک آموزشی با تکمیل فرم تقاضای وام با تأیید معاون دانشجویی و ارائه مدارک لازم (شامل فاکتور رسمی و معتبر لپ تاپ، قلم نوری و…) پرداخت خواهد شد.

دانشجویان روزانه دانشگاه‌های دولتی، مراکز وابسته به دستگاه‌های اجرایی و آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای دانشجویان واجد شرایط برای استفاده از وام‌های مذکور هستند.

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.