کد خبر : 32082 / /
/

قیمت خودرو | بازار خودرو | ایران خودرو

ریزش سنگین قیمت خودروها در بازار | کوئیک 50 میلیون ارزان شد | کدام خودرو‌ها بیش از ۱۰۰ میلیون ارزان شد؟

بررسی‌ها از بازار خودروی پایتخت حاکی از افت شدید قیمت خودروها نسبت به آخرین روز کاری هفته گذشته است.

ریزش سنگین قیمت خودروها در بازار  | کوئیک 50 میلیون ارزان شد | کدام خودرو‌ها بیش از ۱۰۰ میلیون ارزان شد؟

بازار خودرو در کنار ارز، بورس و مسکن یکی از بازارهای جذاب سرمایه‌گذاری در ایران بوده و با نوسانات ارز قیمت خودرو تغییرات زیادی خواهد داشت  اوایل امسال بود که  قیمت خودرو  بین کارخانه و حاشیه بازار به شدت زیاد بود و پس از آن برای کنترل قیمت خودرو طرح قرعه کشی راه اندازی شد بنا بر تصمیم دولت قیمت خودرو در بورس کشف قیمت خواهد شد و طرح قرعه کشی خودرو حذف خواهد شد با واردات خودرو خریداران امیدوار به کاهش  قیمت خودروهای بازار هستند

قیمت خودرو

افت شدید قیمت خودروها در بازار ازاد

به گزارش ایبِنا؛ امروز (شنبه) در مقایسه با آخرین روز کاری هفته گذشته شاهد ریزش سنگین قیمت انواع خودرو در بازار هستیم. قیمت‌هایی که در یک هفته گذشته همپای افزایش نرخ ارز به‌اصطلاح ترمز بریده و بالا رفته بود، امروز کاهشی چشمگیر داشت.

امروز هر دستگاه پژو ۲۰۶ تیپ ۲ مدل ۱۴۰۱ با کاهش ۵۳ میلیون تومانی نسبت به پنجشنبه به ۴۵۵ میلیون تومان، پژو ۲۰۷ فول با افت ۷۵ میلیون تومانی به ۵۷۰ میلیون تومان، پژو ۲۰۷ سقف شیشه‌ای با کاهش ۹۲ میلیون تومانی به ۶۰۳ میلیون تومان، پژو پارس با موتور TU5 با افت ۷۲ میلیون تومانی به ۵۱۶ میلیون تومان و پژو پارس سال سفارشی با کاهش ۷۳ میلیون تومانی به ۴۶۵ میلیون تومان قیمت خورد.

همچنین امروز هر دستگاه تارا دنده دستی مشکی ۶۱۰ میلیون تومان (افت ۵۲ میلیون تومانی)، ‌تارا اتوماتیک ۷۴۰ میلیون تومان (افت ۱۱۵ میلیون تومانی)، رانا پلاس ۴۳۵ میلیون تومان (کاهش ۵۵ میلیون تومانی)، دنا معمولی ۵۴۰ میلیون تومان (کاهش ۷۰ میلیون تومانی) و دنا پلاس توربوشارژ اتوماتیک ۶۹۰ میلیون تومان (کاهش ۶۵ میلیون تومانی) قیمتگذاری شدند.

در روز جاری و از گروه سایپا، هر دستگاه تیبا صندوق‌دار ۲۹۴ میلیون تومان (افت ۳۱ میلیون تومانی)، تیبا ۲ حدود ۲۹۷ میلیون تومان (کاهش ۳۶ میلیون تومانی)، ساینا ۲۹۵ میلیون تومان (افت ۴۰ میلیون تومانی)، شاهین ۵۱۰ میلیون تومان (کاهش ۵۲ میلیون تومانی)، کوئیک معمولی ۲۸۹ میلیون تومان (افت ۵۰ میلیون تومانی)، کوئیک آر ۳۰۷ میلیون (کاهش ۴۵ میلیون تومانی)، همچنین پراید ۱۱۱ مدل ۹۹ حدود ۲۷۰ میلیون تومان (افت ۳۸ میلیون تومانی) و پراید ۱۳۱ مدل ۹۹ نزدیک به ۲۴۸ میلیون تومان (کاهش ۳۴ میلیون تومانی) قیمت خورد.

در دسته مونتاژی‌ها نیز دیگنیتی پرایم فول کاهش ۱۶۰ میلیون تومانی تجربه کرد و به یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان رسید، فیدیلینی پنج نفره با کاهش ۴۵ میلیون تومانی به یک میلیارد و ۶۴۵ میلیون رسید و فیدیلیتی هفت نفره افت ۸۵ میلیون تومانی تجربه کرد و یک میلیارد و ۶۸۰ میلیون قیمت خورد.

قیمت خودرو

افت ۲۰ تا ۴۰ میلیون تومانی قیمت خودرو به‌ازای هر ۵۰۰ میلیون تومان ارزش خودرو

در این زمینه «اسد کرمی» نائب رییس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروی پایتخت به ایرنا گفت: قیمت‌هایی که تا هفته پیش در فضای مجازی عنوان می‌شد، ناشی از افزایش نرخ ارز و حباب بود. وی بیان‌داشت: در عمل نیز خرید و فروش انجام نمی‌شود و بازار قفل بود.

این مقام صنفی خاطرنشان‌کرد: از روز پنجشنبه گذشته و با تغییر رییس‌کل بانک مرکزی که در ادامه شاهد افت دو تا سه‌هزار تومانی نرخ دلار بودیم، قیمت خودروهای داخلی در سراشیبی سقوط قرار گرفته است؛ با این حال هنوز بازار راه نیفتاده است.

وی تصریح‌کرد: این افت قیمت در خودروهای مونتاژی و خارجی ملموس‌تر و شدیدتر بود.

کرمی ادامه‌داد: به‌طور متوسط به‌ازای هر ۵۰۰ میلیون تومان قیمت خودروها، امروز شاهد افت ۲۰ تا ۲۵ میلیون تومانی قیمت‌ خودروهای داخلی بودیم و این افت در خودروهای مونتاژی و خارجی تا ۲ برابر (یعنی ۴۰ میلیون تومان) بوده است.

وی، تغییر قیمت‌ها در بازار خودرو را به‌طور مستقیم وابسته به نرخ ارز عنوان کرد و گفت: هرچند واردات خودرو به کشور کلید خورده و نخستین خودروهای وارداتی نیز وارد شده‌اند، اما هنوز تاثیری در بازار نداشته‌ است.

قیمت خودرو

افت شدید قیمت خودروهای خارجی / لزوم واردات خودروهای دست‌دوم

نائب رییس اتحادیه نمایشگاه‌داران پایتخت تاکید کرد: در صورتی که واردات خودروهای دست‌دوم و کارکرده نیز اجازه داده و ساز و کاری برای آن تعریف شود، افت قیمت‌های شدیدتری را شاهد خواهیم بود.

وی گفت: شاید مردم توانی برای خرید خودروهای مونتاژی و خارجی نو صفر کیلومتر نداشته باشند، اما به‌طور قطع می‌توانند خودروهای وارداتی کارکرده خرید کنند و همین مساله بر قیمت و کیفیت خودروها تاثیرگذار خواهد بود./ ایبنا

ارزیابی بازار پرطرفدارهای ایران خودرو نشان دهنده آن است که از میان 6 محصول مورد ارزیابی 4 محصول افت قیمت داشته‌‌اند و دو خودرو هم بدون تغییر قیمت راهی بازار شده‌اند. ارزیابی‌ها نشان دهنده آن است که امروز «هایما S7 پلاس» با افت 20 میلیونی قیمت بیشترین کاهش قیمت را داشت، این خودرو در هفته‌های گذشته به دفعات رکورد افزایش قیمت از خود بجا گذاشته بود. از سوی دیگر سایر پرطرفدارهای ایران خودرو هم یا تغییر قیمت نداشتند و یا با کاهش 2 تا 12 میلیون تومان در بازار عرضه شدند.

به گفته فعالان بازار خودرو افت نرخ دلار یکی از دلایلی است که کاهشی شدن قیمت خودرو در بازار را می توان به آن نسبت داد. از سوی دیگر عرضه برخی خودروها در بورس کالا هم بر افت قیمت خودروهای داخلی اثرگذار بوده است. در این خصوص وزارت صمت هم با اشاره به اینکه «قیمت در بازار آزاد را به هیچ وجه قبول ندارد بر این نکته تاکید کرده که کسانی که می‌خواهند خودرو بخرند از طریق بورس کالا اقدام کنند. از این به بعد هم عرضه‌ها در بورس کالا تقویت می‌شود».

قیمت خودروهای ایران خودرو

از جمله محصولات پرتیراژ ایران خودرو می‌توان به «پژو 207 دنده ای»، «هایما S7 پلاس»، «سمند LX با موتورEF7»، «تارا دنده ای»، «دنا معمولی» و «دنا پلاس توربو اتوماتیک» اشاره کرد.

رصد بازار خودرو نشان دهنده آن است که «سمند LX با موتورEF7» در بازار امروز بدون تغییر 447 میلیونی شد. اما «هایما S7پلاس» که رکودشکنی‌های آن در هفته های اخیر زبان زد شده بود امروز افتی 20 میلیونی را تجربه کرد و  یک میلیارد و 330 میلیون تومان قیمت گذاری شد. از سوی دیگر در بازار امروز «تارا دنده ای» هم امروز با رشد 5 میلیونی در بازار 607 میلیون تومان قیمت خورد. رصد بازار همچنین نشان دهنده آن است که خانواده دنا هم امروز 2 تا 12 میلیون کاهش قیمت در بازار داشتند. با این شرایط «دنامعمولی» در بازار امروز 580 میلیون تومان قیمت گذاری شد و «دنا پلاس توربو اتومات» در بازار 698 میلیون قیمت خورد. اما در میان پرطرفدارهای ایران خودرو امروز «پژو 207 دنده‌ای» هم بدون تغییر در بازار 575 میلیون تومان قیمت‌گذاری شد./ اقتصادنیوز

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.