کد خبر : 31790 / /
/

صفر تا صد رتبه بندی معلمان | واریزی مهم به حساب این معلمان از امروز

زیرساخت‌های فنی و اداری و مالی اجرای قانون نظام رتبه‌بندی معلمان طی چندماه اخیر فراهم شده و عملا وارد فاز عملیاتی شده است؛ سرعت دهی در صدور احکام جدید معلمان بر اساس قانون رتبه بندی یکی از اقدامات مثبت در همین حوزه است.

صفر تا صد رتبه بندی معلمان | واریزی مهم به حساب این معلمان از امروز

زیرساخت‌های فنی و اداری و مالی اجرای قانون نظام رتبه‌بندی معلمان طی چندماه اخیر فراهم شده و عملا وارد فاز عملیاتی شده است؛ سرعت دهی در صدور احکام جدید معلمان بر اساس قانون رتبه بندی یکی از اقدامات مثبت در همین حوزه است.

 زیرساخت‌های فنی و اداری و مالی اجرای قانون نظام رتبه‌بندی معلمان طی چندماه اخیر فراهم شده و حتی بخشی از مطالبات مالی فرهنگیان در همین راستا به صورت علی الحساب به حساب های آنان واریز شد.

بارگذاری مستندات از سوی‌ معلمان و تایید مدارک توسط مدیران مدارس هم انجام شده و عملا رتبه بندی معلمان وارد فاز عملیاتی شده است.

با آنکه زمان اجرای قانون نظام رتبه‌بندی معلمان از مهر سال ۱۴۰۰ درنظر گرفته شده و تاخیر بیش از یک ساله در اجرای این قانون داشته اما در چند ماه اخیر سرعت خوبی در مرحله اجرا پیدا کرده است.

اواخر آبان سالجاری بود که جلسه‌ای با حضور وزیر آموزش و پرورش در این باره برگزار شد و مقرر شد که همه معلمان مهرآفرین هم مشمول رتبه‌بندی شوند.

وزیر آموزش و پرورش در ابتدای دی ماه با بیان اینکه درحال رتبه‌بندی ۹۰۰ هزار معلم سراسر کشور در یک بازه زمانی چند ماهه هستیم که کار خیلی زمان‌بری است، از فرهنگیان خواست برای اجرای کامل رتبه‌بندی، صبوری کنند.

محسن زارع رئیس مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش و پرورش درباره اینکه چرا احکام نهایی رتبه‌بندی معلمان صادر نمی‌شود، اظهار کرد: نیاز است اعضای هیئت‌های ممیزه، رتبه افراد را تعیین کنند و پس از آن احکام صادر شود.

وی افزود: برای تعیین رتبه افراد باید هیئت‌های ممیزه تشکیل شود که البته این هیئت‌ها در برخی از مناطق تشکیل شده است اما اینکه چرا به‌شکل کشوری انجام نشده است در جلسات مربوطه این موضوع بررسی و مقرر شد سریعتر هیئت‌های ممیزه کشوری تشکیل و کار  تعیین رتبه‌ها انجام شود.

با این حال وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه درحال رتبه‌بندی ۹۰۰ هزار معلم سراسر کشور در یک بازه زمانی چند ماهه هستیم که کار خیلی زمان‌بری است، از فرهنگیان خواست برای اجرای کامل رتبه‌بندی، صبوری کنند.

اواخر آذرماه هم صادق ستاری‌فرد سرپرست معاونت برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه احکام رتبه‌بندی ۸۰۲ هزار معلم صادر شده است، اظهار کرد: ماه گذشته، احکام ۸۰ درصد مشمولان صادر شده بود و این ماه، احکام ۲۰ درصد باقیمانده صادر شده است و مزایای رتبه «آموزشیار معلم» وایز می‌شود همچنین ترمیم حقوق برای افراد جامانده انجام شده است.

سرعت دهی در صدور احکام یکی از مطالبات معلمان برای اجرای قانون رتبه بندی بود که به همین دلیل وزارت آموزش و پرورش در نشست های متعدد این مهم را در دستور کار دارند.

اخیرا هم سرپرست معاونت برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش در گفت وگویی اعلام کرده که مزایای رتبه یک (آموزشیار معلم) را تقریبا برای همه مشمولان پرداخت کرده‌ایم. ۷۴۰ هزار معلم از مزایای این رتبه برخوردار شده‌اند.

وی افزود: فرایند تعیین رتبه نهایی معلمان از مدتی پیش آغاز و تاکنون ۵۰ هزار نفر از همکاران توسط هیئت‌های ممیزه مناطق تعیین رتبه‌ شده‌اند و در ادامه از این ماه این فرآیند را به صورت جدی برای تعیین رتبه قطعی و نهایی معلمان ادامه می دهیم.

سرپرست معاونت برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه کار طی این ۲ ماه به خوبی پیش رفته است گفت: گروه‌های ارزیاب اعم از مدیران مدارس، ارزیابان حرفه‌ای و سایر عوامل درگیر در حوزه‌های ارزیابی، کار را در مرحله اول به سرانجام رساندند و اکنون طی ادامه مراحل به هیئت‌های ممیزه نواحی، مناطق و استان‌ها سپرده شده است.

ستاری فرد درباره روال کار هیئت‌های ممیزه مناطق و استان‌ها توضیح کوتاهی ارائه کرد و گفت: دو رتبه «آموزشیار معلم» و «مربی معلم» در هیئت ممیزه مناطق، رتبه «استادیار» در هیئت ممیزه استانی و دو رتبه «دانشیار معلم» و «استاد معلم» در هیئت ممیزه ستاد مرکزی وزارتخانه تعیین می‌شود.

بر اساس گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، ستاری‌فرد در پایان ضمن تشکر از همراهی و همکاری شبانه‌روزی همکاران خود در ستاد، استان‌ها و مناطق افزود: برخی مناطق و استانها در صدور احکام بسیار خوب عمل کردند؛ ولی متاسفانه تعدادی نیز از فرصت آبان ماه، آنچنانکه انتظار داشتیم، استفاده نکردند. بنابراین باید این ۲ هفته پیش‌رو دوچندان تلاش کنیم تا مزایای رتبه‌بندی را بطور کامل مستقر کنیم و به طور موازی ارزیابی و تعیین امتیاز رتبه‌ افراد نیز دنبال شود، نکته قابل توجه اینکه همچنانکه قبلا تاکید و تصریح شد مسئولیت صدور احکام رتبه‌بندی مشمولان، تسریع و دقت در کار و حسن انجام امور مربوط با مدیران مناطق و مدیران کل استان هاست، وزارت‌خانه نیز باید در این راستا نقش تنظیم‌گری و تسهیل‌گری خود را بخوبی ایفا نماید تا ان شاء الله هم رضایتمندی شغلی معلمان و هم کیفیت‌بخشی آموزشی و پرورشی محقق شود.

طرح رتبه بندی معلمان مراحل نهایی را طی می کند طبق گفته سخنگوی وزارت آموزش و پرورش متن آیین‌نامه رتبه‌بندی معلمان نهایی شده است. مقدمات رتبه‌بندی معلمان نیز آماده شده است. یکی از اولویت‌های دولت‌ها باید توجه به فرهنگیان باشد و در همین راستا رتبه‌بندی معلمان اجرا می‌شود.طبق گفته رئیس سازمان برنامه و بودجه رتبه‌بندی معلمان باید منجر به ارتقای کیفیت آموزش شود.

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.