کد خبر : 31779 / /
/

دست داشتن نخست وزیر پیشین عراق در ترور شهید سلیمانی صحت دارد؟

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره تداوم مذاکرات رفع تحریم ها با توجه به نشستی که در امان برگزار شد، گفت: توافق همچنان روی میز بوده و پنجره گفت‌وگو از سوی ایران باز است و اگر اراده از سوی غربی ها صورت بگیرد، توافق در دسترس است.

دست داشتن نخست وزیر پیشین عراق در ترور شهید سلیمانی صحت دارد؟

ناصر کنعانی روز دوشنبه در نشست خبری در مورد اینکه بعد از گفت وگوهای مذاکرات رفع تحریم ها که در امان برگزار شد ادامه و پیگیری ها آن ها به چه شکل خواهد بود آیا تصمیمی برای تغییر روند و ادامه گفت ‌گوها به صورت حضوری وجود دارد یا خیر، گفت: در مذاکرات رفع تحریم‌ها و در ادامه آن در اجلاس بغداد ۲ فرصت بسیار خوبی برای گفت و گوها میان ایران و مذاکره کننده ارشد اروپا ایجاد شد.

وی ادامه داد: نشست همه جانبه‌ای بین آقای امیرعبداللهیان با آقای بورل با حضور آقایان باقری و مورا انجام و در خصوص همه مسائل و مرتبط با توافق رفع تحریم ها گفتگو شد؛ جزئیات مرور شد و جمع بندی این گفتگو این بود که مسیر برای رسیدن به گام های نهایی ادامه پیدا کند.

سخنگوی دولت اظهار داشت:‌ متاسفانه رویکرد دولت آمریکا دوگانه توام با سرگردانی و مواضع منفی است؛ معتقدیم دستیابی به توافق وجود دارد و همچنان روی میز است و اگر اراده از سوی غربی ها صورت بگیرد توافق در دسترس است.

وی در ادامه در پاسخ به سوالی در مورد دیگر موضوعات گفت وگوها میان امیر عبداللهیان و بورل گفت: وزیر خارجه کشورمان در این دیدار بار دیگر به مداخلات اروپایی به تحولات اخیر ایران  اعتراض کردند و این مداخلات غیرمسئولانه را مردود دانسته و نسبت به اقدامات برخی از این کشورها شدیداً اعتراض کردند که چرا برخی از کشورهای اروپایی با استفاده ابزاری از حقوق بشر به دنبال اعمال فشار سیاسی علیه جمهوری اسلامی ایران بودند.

کنعانی تاکید کرد: همچنین در خصوص تحولات اوکراین هم دو طرف گفت و گویی داشتند و مواضع اصولی جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با تحولات اوکراین بار دیگر در این نشست از سوی وزیر امور خارجه کشورمان به آقای بورل منتقل شد.

وی ادامه داد: وزیر خارجه کشورمان نسبت به اقدامات دولت های اروپایی و آمریکا در حمایت از یک طرف بحران هشدار داد و تاکید کرد اینگونه اقدامات و ارسال تسلیحات و تجهیزات به یک طرف جنگ کمکی به حل منازعه نمی‌کند و این یک اشتباه راهبردی است.

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: این دیدار فرصت خوبی بود که علاوه بر فرصت مذاکرات رفع تحریم‌ها، درباره موضوعات دیگر نیز ایران مواضع خود را بیان کند.

کنعانی در پاسخ به سوال دیگری در مورد اینکه ایران همواره آماده برداشتن گام های نهایی در احیای برجام است، پاسخ اروپایی ها چیست؟ گفت: جواب باید عملیاتی باشد و اینکه آن ها مذاکره می‌کنند نشان دهنده این است آن ها باید گام عملی بردارند و بارها اعلام کردیم که سیاست خارجی ایران به برجام و میز مذاکره گره نخورده است و ایران سیاست های خود برای ارتباط با همسایگان دنبال می‌کند.

نفوذ و نقش ایران در منطقه قائم به ذات و منطبق بر ظرفیت‌های ملی است

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی درباره اجلاس بغداد ۲ و رویکرد خصمانه فرانسه در مورد ایران که در روزنامه النهار لبنان و نیز نشریه لوموند فرانسه منعکس شده است، گفت: درباره این موضوع دو روایت مختلف و متناقض مطرح است. ادبیاتی که توسط یکی از رسانه‌های عربی در لبنان با این مضمون که شما اشاره کردید و ادبیات متفاوتی که توسط منابع خبری لوموند مطرح شده کاملا متناقض است و اشاره دارد که حل مسائل منطقه متناسب با نفوذ ایران بدون حضور ایران میسر نیست؛ باید به روایت اصلی این اظهارنظر توجه کنیم و بررسی‌هایی که انجام داده‌ایم دال بر غیرصحیح بودن روایت نشرنه لبنانی است.

کنعانی تاکید کرد: فارغ از اینکه بگوییم این روایت یا آن روایت نفوذ و نقش طبیعی و موثر ایران در منطقه قائم به ذات و منطبق بر ظرفیت‌های ملی ایران است و با روایت‌های این فرد یا آن فرد یا آن نشریه یا آن رسانه شکل نمی‌گیرد و این توانایی محل توجه منطقه‌ای و بین‌المللی است.

وی ادامه داد: نفس دعوتی که از ایران برای حضور در اجلاس بغداد ۲ در امان صورت گرفت و تاکید مکرری که از سوی میزبان مبنی بر اهمیت حضور ایران در این نشست داشت و همچنین دیدارهای مختلفی که در حاشیه این نشست میان مقام ایرانی با طرف‌های دیگر شرکت کننده صورت گرفت، دال بر اهمیت نقش ایران و مکشوف بودن این نقش برای طرف‌های دیگر است نباید خودمان را درگیر روایت‌های این و آن کنیم.

اتهام زنی به ایران کمکی به اوکراین نمی کند

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره اتهام زنی مجدد رئیس جمهور اوکراین به ایران درباره پهپادها گفت: در این زمینه وزارت خارجه موضع خود را بارها اعلام کرده است و از زبان مقامات عالی جمهوری اسلامی نیز موضع و دیدگاه اصولی جمهوری اسلامی ایران بیان شده است تاکید می‌کنیم اتهام‌زنی به این و آن و به ایران مشخصاً کمکی به مردم و رهبران این کشور نمی‌کند.

کنعانی با تاکید بر رد اتهامات مقامات اوکراینی اظهار داشت: بار دیگر تاکید می کنیم ما بخشی از جنگ در اوکراین نیستیم و برای کمک به حل بحران و استقرار صلح آمادگی داریم و ادبیات تهدیدآمیز را از سوی هر مقامی که باشد، غیرمسئولانه می دارنیم که پیامدهای سیاسی و حقوقی این اظهارات تهدیدآمیز را متوجه دولت اوکراین می دانیم.

دولت آمریکا مسئول اصلی ترور شهید سلیمانی است

کنعانی در پاسخ به سوالی که به تازگی گفته شده آقای الکاظمی نخست وزیر پیشین عراق در ترور شهید سلیمانی دست داشته است، گفت: در مورد این موضوع اظهار نظری نمی کنیم اما تاکید می کنم که موضوع پیگیری ترور ناجوانمردانه سردار شهید سلیمانی چهره‌ بین‌المللی مقاومت با تروریسم جمهوری اسلامی در ابعاد مختلف در حال پیگیری است و جمهوری اسلامی ایران مشخصاً دولت آمریکا را عامل و مسئول اصلی این ترور ناجوانمردانه و اقدام به عملیات تروریستی غیرقانونی در خاک جمهوری عراق می داند.

سخنگوی وزارت امور خارجه با تاکید بر اینکه مقامات دولت آمریکا رسماً مسئولیت این ترور را بر عهده گرفته اند، اظهار داشت: ما دولت آمریکا را در این زمینه پاسخگو می دانیم و پاسخگو خواهیم کرد و اقدامات مختلف حقوقی و بین المللی در این رابطه تا زمانی که مقامات دولت آمریکا این زمینه پاسخگو باشند، منطبق و قوانین بین‌المللی ادامه می دهیم و از همه روش های قانونی و مشروع و شناخته شده در این رابطه استفاده می کنیم.

کنعانی درباره ایده وزیر امور خارجه درباره برگزاری نشست مشترک وزرای دفاع تاکید کرد: رویکرد دولت سیزدهم تقویت سیاست همسایگی است که پیشبرد سیاست همسایگی می‌تواند ابعاد مختلفی داشته باشد در قالب ها و کشورهای مختلف دنبال شود؛ ابتکاری که آقای امیرعبداللهیان در سخنرانی خود در مجمع گفتگوی تهران مطرح کردند، ناظر بر بخشی از رویکرد ایران برای تقویت سیاست همسایگی مبتنی بر نشست مشترک میان وزرای خارجه و دفاع و وزرای دفاع بود این ابتکار در آنجا به صورت علنی و رسمی اعلام شد.

وی ادامه داد: اجرای این ابتکارات منوط به موکول به همکاری دیگر کشورهای منطقه خواهد بود و امیدوار هستیم که با رویکرد ه و سازنده دیگر کشورهای همسایه در منطقه بتوانیم این ابتکار را پیش ببریم و به جنبه عملیاتی و اجرایی ببخشیم.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی در مورد پرونده شهید سلیمانی گفت : اعلام کردیم ایران دولت امریکا مسئول اصلی ترور شهیدان سردار سلیمانی و ابو مهندس المهدی می‌داند و اقدامات حقوقی ایران با کمک عراق در حال پیگیری است و روند حقوقی زمان بر است و کمک موثر و سازنده کشور عراق بسیار تعیین کننده و کمک کننده است.

عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی کمکی به ثبات در منطقه نمی‌کند

از سخنگوی وزارت امور خارجه درباره اظهارات اخیر نتانیاهو درباره مذاکرات عادی سازی روابط عربستان با اسرائیل پرسیده شد؛ کنعانی با تاکید بر اینکه نمی توان بر پایه گمانه زنی اظهار نظر کرد، گفت: موضع ایران در مقابل هویت غیرقانونی و نامشروع رژیم صهیونیستی مشخص است و معتقدیم توسعه مناسبات و عادی سازی روابط کشورهای عربی و اسلامی با رژیم صهیونیستی هیچ کمکی به تقویت ثبات امنیت و آرامش در منطقه نمی‌کند.

کنعانی ادامه داد: تجربه نشان داده است این کار هیچ کمکی به احقاق حقوق ملت فلسطین نخواهد کرد؛ در موضوع فلسطین نخستین مدعی از کشورهای عربی و اسلامی منطقه، ملت فلسطین است که انتظار دارد دولت های عربی و اسلامی با همه قوا از حقوق حقه ملت فلسطین حمایت کند.

وی افزود: ملت فلسطین از عادی سازی روابط استقبال نکرده‌اند ملت‌های منطقه هم نشان داده اند از عادی سازی روابط برخی دولت های اسلامی و عربی با رژیم صهیونیستی استقبال نکرده اند و آن را قبول ندارند و دیدگاه های خودشان را در حوزه های مختلف عرصه‌های مختلف نشان داده اند؛ در زمان برگزاری جام جهانی هم صهیونیست‌ها اعلام کردند که ما بدون حضور در جام جهانی بازنده این میدان بودیم و ملت فلسطین بدون حضور در این عرصه برنده جام جهانی بودند.

وی ابراز امیدواری کرد نگاه ملت فلسطین و ملت‌های منطقه محل توجه دولت ها قرار بگیرد و به ماهیت تهدید آمیز رژیم صهیونیستی توجه ویژه بیشتر شود.

سخنگوی وزارت امورخارجه در پاسخ به سوالی در مورد اغتشاشات و عقب نشستی غربی ها در میز مذاکرات گفت: به دولت های که دز این زمینه بازی کردند هشدار دادیم و اعتراضات در ایران حقوق شهروندی مردم ایران بوده و می‌توانند حقوق را مطرح کنند اما اینکه از بیرون در این مورد دخالت کنند و تبدیل اعتراض به اغتشاش بود که ایران این را نمی پذیرد و اشتباه محاسباتی آن ها بود و آثاری که ما در حوزه سیاسی می بنیم دال بر این است که اطمینان حاصل کردند که محاسباتشان غلط است و الان اعلام میکنند ما دنبال تغییر نظام در ایران نیستیم.

وی ادامه داد: اقدامات غیرقانونی و مداخلات غربی ها ایران نقش آن ها را فراموش نمی کند و در حساب آن ها منظور خواهد کرد اما هنوز برخی از کشورهای اروپای غربی که یه این نقش خود اصرار دارند توصیه می کنیم.

جزئیات دستگیری تعدادی از شهروندان اروپایی به کشورهای متبوع داده شده است

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی در مورد دستگیری شبکه ای مرتبط با انگلیس گفت: به جزئیات بیانیه سپاه ورود نمی کنم اما در جریان اغتشاشات اخیر، تعدادی از شهروندان اروپایی در اغتشاشات بازداشت شدند و برخی از آنها پرونده هایشان مشخص است و به کشورهای متبوع آنها داده شده است و نقش شهروندان تعدادی مشخص از کشورها به خصوص کشورهای اروپای غربی کاملا مشخص است و برخی از آن ها شرایطشان روشن تر است و برخی از ان ها مورد سوءاستفاده قرار دارند.

متاسفانه نقش برخی کشورها دامن زدن بود به اغتشاشات بود

وی در مورد بازداشتی ها ادامه داد: تعدادی از این افراد در بازداشت شدند که برخی مقامات گلایه هایی را مطرح می‌کنند و ما اطلاعات کافی به سرویس های کشورهای متبوع افراد داده شد و با رعایت نگاه انسان دوستانه و در آستانه عید کریسمس به سفارت ها دسترس کنسولی انجام شده است و اجازه ارتباط و گفت و گوی تلفنی داده شده است.

کنعانی در ابتدای این جلسه با تسلیت ایام شهادت مظلومانه بانوی عالم فاطمه زهرا به ارادتمندان اهل بیت اسلام و شیعیان گفت: مقام عظمای این بانوی بزرگ بر همه ما معلوم است و همین بس در عظمت مقام این بانوی بزرگ که رسول اکرم در تکریم آن حضرت بارها بر منبر و مناسبت‌های مختلف از آن بانوی بزرگ تکریم می‌کرد و او را پاره تن خود اعلام می‌کرد و بر دستان آن حضرت بوسه می‌زد. این نشانه‌ای از عظمت و بزگی جایگاه مقام زن است. به روح آن بانوی بزرگوار سلام و تهیت می‌فرستیم.

وی در پاسخ به سوالی در مورد ماموریت کاظمی قمی در افغانستان گفت: اعلام شد که آقای کاظمی قمی نماینده ویژه رییس جمهور در افغانستان هستند و با حفظ سمت خود سرپرست سفارت ایران در کابل هستند و روند کارهای اداری ایشان تکمیل شده است.

کنعانی در پاسخ به سوالی درمورد اقدامات طالبان و محروم کردن دختران از تحصیل گفت: ما موضع خود را اعلام کردیم و امیدوارم دوستان ما در افغانستان این موضوع را حل کنند.

کنعانی در پاسخ به سوالی در مورد تجمع های خشونت آمیز علیه ایران در مقابل سفارتخانه های ایران گفت: متاسفانه در شرایط احساسی و اقدامات برخی از جریان های افراطی صورت گرفت و تجمعاتی در مقابل مراکز ایرانی قرار گرفت و ارتباط غلطی در مورد فعالیت های مراکز غیر دولتی منتشر شد که مشکلاتی برای ان ها ایجاد شد که شاهد برخی از معترضان تندرو بودیم که آسیب های جدی هم به این مراکز وارد شد و ایران اقداماتی را انجام داده و گفت وگوهایی صورت گرفته است و امیدواریم برای ادامه قانونی این مراکز مشکلی پیش نیاید و اتفاقا این مراکز محل حضور کشورهای اسلامی برای مناسبت های فرهنگی و دینی بودند.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی در مورد روابط ایران و عربستان سعودی گفت: خوشبختانه به نظر می‌رسد که دو کشور برای رویکرد سازنده اتفاق نظر دارند و پنج دور گفت و گو میان ایران و عربستان در بغداد انجام شده است و دوستان ما تلاش های خوبی انجام دادند و طرف عراقی مورد وثوق دو کشور ایران و سعودی است و تلاش های این کشور برای شرایط برگزاری ایران و عربستان مورد استقبال بوده است.

وی ادامه داد: گفت و گوهای خوبی میان وزرای خارجه ایران و عربستان صورت گرفته است و از اظهارات وزیر خارجه عربستان استقبال می کنیم و امیدواریم مذاکرات برای از سرگیری مذاکرات ادامه پیدا می‌کند

کنعانی در پاسخ به سوالی در مورد روابط ایران و آفریقا گفت: تحرکات اقتصادی وزارت خارجه را به طور منظم پیگیری می کنیم و با توجه به وظیفه دستگاه دیپلماسی، با هدف پیگیری مناسبات با کشورهای همسایگان و حوزه آفریقا این موضوع را پیگیری می‌کند که سفرهای معاون اقتصادی وزارت خارجه در همین راستا بوده است

وی در مورد حقیقت کمیته یاب بشر کفت: ما اصل دیدگاه خود را قبلا به صراحتا اعلام کردیم و تاکید می کنیم ایران استفاده سیاسی از حقوق بشر را سازنده نمی داند و غلط و نقض حقوق بشر می‌داند.

وی همچنین با گرامیداشت فرارسیدن میلاد حضرت عیسی بن مریم (ع) افزود: میلاد این پیامبر الهی را خدمت پیروان دین حضرت عیسی و مسیحیان عالم و پیروان ادیان آسمانی و سماوی و موحدان عالم به ویژه هموطنان مسیحی تبریک و تهنیت می‌گویم در آستانه سال نوی میلادی برای همه ملل عالم سالی پر از صلح و دوستی و آرامش آرزو می‌کنم.منبع: ایرنا

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.