کد خبر : 31740 / /
/

وام| وام جدید| وام مسکن

فوری؛وام جدید برای مردم ایران| وام مسکن جدید برای این دسته از افراد

رئیس کانون سراسری انبوه‌سازان با بیان "الگوی پرداخت وام نهضت ملی مسکن کارایی مناسبی ندارد"گفت:‌به دلیل قیمت تمام ‌شده بالا، ساخت واحدهای این طرح در برخی استان‌ها متوقف شده است.

فوری؛وام جدید برای مردم ایران| وام مسکن جدید برای این دسته از افراد

حدود شش ماه از تصویب وام مسکن۲۰۰ میلیون تومانی مسکن روستایی با نرخ سود ۵ درصد در شورای عالی وام مسکن با حضور رییس جمهور می‌گذرد. اما از آن زمان تا کنون هنوز سازمان برنامه و بودجه ضمانت‌نامه پرداخت مابه التفاوت سود تسهیلات تا ۱۸ درصد را ارایه نکرده است. در واقع این سازمان باید تضمین دهد که ۱۳ درصد از سود این وام مسکن توسط دولت پرداخت خواهد شد وام مسکن از سود کارمزد مناسبی برخوردار است. وام فوری دارای شرایط خاصی است. وام مسکن از اقساط بلند مدتی بهره مند است.

وام مسکن جدید برای این دسته از افراد

وام مسکن

وی با بیان این‌که قیمت تمام شده شهرها با شهر تهران متفاوت است، افزود: تسهیلات نهضت ملی مسکن از یک الگوی کلی در کشور تبعیت می‌کند؛ به عبارت دیگر در کلانشهر تهران 450 میلیون تومان، شهرهای بالای یک‌میلیون نفر جمعیت 400 میلیون تومان، مراکز استان‌ها 350 میلیون تومان و سایر شهرها 300 میلیون وام پرداخت می‌شود و متاسفانه در الگوی تسهیلات به این موارد توجه نشده است.

وی با بیان اینکه یک سری جزئیات وجود دارد که باید در الگوها به آنها توجه کرد، تاکید کرد: تاثیر دو مولفه دستمزد و قیمت مصالح ساختمانی در ساخت و ساز مسکن استان‌های مختلف تاثیر متفاوتی در قیمت‌تمام شده مسکن دارد.

رئیس کانون سراسری انبوه سازان پیشنهاد داد: در تعیین الگوی قیمت باید به شرایط اقلیمی، موقعیت جغرافیایی، شرایط عرضه نهاده‌های ساختمانی، دستمزد و ... توجه شود. در این کار همچنین بایستی جمعیت و ملاحظات مربوط به آن و طبقه‌بندی بین مراکز استان‌ها مدنظر قرار گیرد.

مرتضوی با بیان این‌که الگوی ثابت پرداخت وام نهضت ملی مسکن برای بسیاری از سازندگان این طرح مشکل ایجاد کرده است، گفت:  به‌عنوان مثال در استان‌های جنوبی قیمت تمام شده خیلی بالاست و پرداخت وام 300 تا 350 میلیون تومانی به دلیل عدم کارایی لازم باعث توقف پروژه‌ها می‌شود.

وی با یادآوری این‌که منابع مالی ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن از آورده متقاضی و تسهیلات بانکی تامین می‌شود، اضافه کرد:‌ با توجه به وضعیت اقتصاد، ممکن است مردم در واریز آن با تاخیرات جدی مواجه شوند یا حتی آنرا پرداخت نکنند. بنابراین اگر تسهیلات را به روز نکنیم خروجی این طرح اطمینانی نخواهد داشت و در خروجی‌ها موفق نخواهیم بود.

وی با بیان این‌که شاهد تورم بالا در کشور هستیم، افزود‌: از یک سو تسهیلات نهضت ملی مسکن افزایش نیافته و از سوی دیگر توان مالی خانوارها نیز کاهش یافته است. از این رو لازم است که در میزان تسهیلات مسکن بازنگری صورت گیرد.

 با توجه به ابلاغیه بانک مرکزی، پرداخت تسهیلات مسکن روستایی با شرایط جدید در دستور کار شعب بانک مسکن سراسر کشور قرار گرفت.

بر این اساس، سقف فردی تسهیلات روستایی به ازای هر واحد مسکونی به مبلغ 200 میلیون تومان رسید که نرخ سود این تسهیلات 18 درصد (5 درصد سهم متقاضی و 13 درصد سهم صندوق ملی مسکن) است.

آن دسته از متقاضیانی که معرفی‌نامه‌های صادره آن‌ها قبل از ابلاغیه جدید به شعب بانک ارائه و به ثبت رسیده و قرارداد تسهیلاتی آن‌ها در دفترخانه ثبت نشده است، در صورت ارائه معرفی‌نامه ‌جدید از سوی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ایران (اعتبار ابلاغی سال 1401) می‌توانند از سقف تسهیلات ابلاغی جدید بهره‌مند شوند.

 مجموع دوران ساخت و بازپرداخت تسهیلات مذکور 20 ساله ( 3 سال دوران مشارکت بعلاوه 17 سال دوران فروش اقساطی) است. در اجرای مصوبه مربوطه سهم بانک مسکن در اعطای تسهیلات مسکن روستایی30 هزار فقره است.

«سید محمد حسینی»، مدیرکل بنیاد مسکن گلستان شامگاه پنج شنبه ۸ دی در حاشیه این مراسم در گفتگو با خبرنگاران اظهار کرد: میانگین نوسازی بافت فرسوده در استان گلستان وضعیت مطلوبی دارد و سه درصد بالاتر از میانگین کشوری است.

وی با بیان اینکه تاکنون با همت مردم بیش از ۸۶ هزا رو ۱۰۰ واحد مسکونی در استان گلستان نوسازی شده است، در شهرستان گرگان نیز بیش از ۱۰ هزار واحد مسکونی نوسازی شده است، دولت نیز در این طرح ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات ارزان قیمت با کارمزد پنج درصد با بازپرداخت ۲۰ ساله و ضمانت زنجیره‌ای تقدیم مردم می‌کند و ۱۳ درصد از سود تسهیلات وام مسکن روستایی را هم دولت می‌پردازد.

مدیرکل بنیاد مسکن گلستان اضافه کرد: از ۲۲۸ هزار واحد مسکن روستایی در ۹۳۳ روستای بالای ۲۰ خانوار استان گلستان تاکنون ۵۳ درصد از واحدهای مسکونی روستایی بازسازی و مقاوم‌سازی شده‌اند.

حسینی در ادامه از تخصیص یک هزار میلیارد ریال اعتبار برای رفع محرومیت روستاهای گلستان خبر داد و متذکر شد: با حمایت ویژه دولت و نمایندگان مجلس شورای اسلامی و با هدف محرومیت‌زدایی، توسعه و عمران روستاها، یک هزار میلیارد ریال برای محرومیت‌زدایی روستایی استان مصوب شده که در آینده نزدیک تخصیص می‌یابد.

«رمضانعلی سنگدوینی»، نماینده مردم گرگان و آق قلا در مجلس شورای اسلامی نیز در این باره اظهار کرد: در استان گلستان نهضت ساخت مسکن شروع شده و زمین‌های دولتی برای برنامه‌ریزی ساخت مسکن مورد استفاده قرار می‌گیرد تا مشکل مسکن جوانان حل شود.

وی متذکر شد: یکی از مشکلات جوانان تأمین مسکن و ایجاد اشتغال است که دولت و مجلس شورای اسلامی درصدد هستند با اقدامات انجام شده در این حوزه، ماندگاری جوانان در روستاها را افزایش دهند در عین حال زمینه اشتغال ن‌ها را نیز فراهم کنند.

نماینده شرکت بازآفرینی شهری ایران درباره ‌بسته تشویقی تسهیلات مالی ساخت، گفت: ۳۵۰ میلیون تومان تسهیلات برای بازآفرینی در شهر‌های کوچک پرداخت می‌شود.

نماینده شرکت بازآفرینی شهری ایران در این رویداد به تشریح جزئیات بسته‌های تشویقی در نوسازی بافت‌های فرسوده پرداخت و ظهار داشت: وزارت راه و شهرسازی 5 راهبرد کلی برای نوساری بافت‌های فرسوده در دستور کار قرار دارد.

صمیمی کاهش هزینه‌های جانبی مثل پروانه‌ها، تسهیلات مالی ساخت، تسهیلات اسکان موقت، بسته تشویقی شهرسازانه و بسته ویژه زمین و آپارتمان‌ها را از جمله این راهبرد‌ها اعلام و با بیان اینکه از اواسط مهرماه امسال معاونت معماری و شهرساری وزارتخانه بسته‌ای تشویقی شهرسازانه را نیز تصویب کرد، گفت: در بسته کاهش هزینه‌های جانبی، هزینه صدور پروانه ساختمانی مدنظر است و شهرداری‌ها ملکف به اعمال حداقل 50 درصد تخفیف در صدور پروانه شده‌اند.

وی با اشاره به اینکه رایزنی‌هایی با مسئولان نظام مهندسی ساختمان برای تخفیف در طراحی و نظارت نیز انجام شده است، خاطرنشان کرد: افزایش رغبت به ساخت و ساز در بافت فرسوده موجب اشتغال مهندسان نیز خواهد شد.

صمیمی در خصوص بسته تشویقی تسهیلات مالی ساخت، گفت: شاید این تسهیلات همه جا به کار نیاید، چرا که بافت فرسوده در شهر‌های بزرگ با کوچک تفاوت‌های ساختاری دارد.

نماینده شرکت بازآفرینی شهری ایران اعلام کرد: 350 میلیون تومان تسهیلات برای بازآفرینی در شهر‌های کوچک پرداخت می‌شود.

صمیمی در خصوص تسهیلات اسکان موقت هم گفت: در این باره 60 میلیون تومان در تهران و 45 میلیون تومان در دیگر شهر‌ها با باز پرداخت 36 ماهه و سود 4 درصد پیش بینی شده است.

وی در خصوص بسته تشویقی شهرسازانه هم گفت: در محله‌ای که مشوق‌ها اعمال می‌شود باید یک سوم سرانه خدمات وجود داشته باشد تا بار اضافه‌ای به پیکره محله اضافه نشود؛ لذا این بسته در چهار گروه بسته تدوین شده است.

صمیمی گفت: قطعات کوچکتر از 50 مترمربع که در آن‌ها امکان تجمیع وجود ندارد، قطعاتی که در محور اصلی قرار ندارند، املاکی که در حاشیه محور اصلی محله قرار دارند و بازآفرینی بلوک شهری این چهار گروه را تشکیل می‌دهند.

نماینده شرکت بازآفرینی شهری ایران خاطرنشان کرد: در شهر تهران بسته تشویقی بازآفرینی بلوک شهری، بومی سازی شده است.

مدیرکل راه و شهرسازی فارس نیز در این رویداد ملی نوسازی، ضمن بیان اینکه زلزله بم، حادثه‌ای تلخ بود که فراموش نمی‌شود، اظهار داشت: شرکت عمران و بهسازی بنا را بر این گذاشت که همزمان با سالگرد این حادثه برنامه‌ای طراحی و سفیرانی را به شهر‌های کشور اعزام کند تا ضمن یادآوری این حادثه، در بهسازی و نوسازی شهر‌ها دقت بیشتری شود.

محمودرضا طالبان با بیان اینکه اگرچه مداخلاتی در این باره وجود دارد و پژوهش‌هایی هم در این حوزه انجام شده است، اما متاسفانه پیشرفت زیادی در این باره نداشته‌ایم، گفت: اگر امروز وزارت راه و شهرسازی تصمیم میگیرد چنین حرکتی را انجام دهد، به دلیل یادآوری این حادثه تلخ نیست بلکه گوشزدی است که ممکن این حادثه باز هم رخ دهد.

 وزارت راه و شهرسازی دولت سیزدهم، برنامه‌هایی را به منظور به‌سازی و ساماندهی بافت‌های فرسوده و ناکارآمد به عنوان ظرفیتی برای تولید و نوسازی مسکن در نظر گرفته است. افزایش سقف تسهیلات تا ۶۰۰ میلیون تومان، پرداخت وام ساخت در قالب طرح نهضت ملی مسکن بدون لحاظ شروط پنج‌گانه و رونمایی از بسته مشوق‌های شهرسازانه از جمله این برنامه‌ها است. ظاهرا طی یک سال گذشته این برنامه‌ها در ترغیب مالکان و سازگان به ساخت و ساز در بافت‌های فرسوده تاثیرگذار بوده است.

محمد آیینی ـ‌ مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران، چند روز قبل با ارایه آمار دریافت پروانه‌های ساختمانی پایتخت در پاییز سال جاری بیان کرد: در شهر تهران در پاییز امسال تا روز ۳۰ آذر ۱۴۰۱ تعداد ۴۲۴ پروانه ساختمانی صادر شده که نسبت به مدت مشابه سال رشد ۵۷ درصدی را نشان می دهد. به لحاظ تعداد واحد نیز برای ۳۰۰۸ واحد پروانه صادر شده که از افزایش ۴۶.۵ درصد نسبت به سال گذشته حکایت دارد و رشد معنی‌داری را نشان می‌دهد.

او با ارایه آماری از دریافت وام نوسازی در کل کشور نیز گفته است: طی یک سال اخیر منتهی به آبان ۱۴۰۱ بالغ بر ۳۸ هزار واحد به بانک‌های عامل برای دریافت تسهیلات بانکی جهت نوسازی واحدهای فرسوده معرفی شده‌اند، این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال قبل که ۱۱ هزار و ۳۱۲ واحد بوده، از رشد ۲۳۵ درصدی برخوردار شده است.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران افزود: این امر بیانگر استقبال سازنده‌ها از برنامه‌ها و حمایت‌های دولت و شهرداری‌ها در نوسازی بافت‌های فرسوده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی ابراز امیدواری کرد: ابلاغ تسهیلات بانکی ارزان قیمت از محل تسهیلات اشتغالزایی تبصره ۱۸ قانون بودجه سال جاری و استفاده از ظرفیت مصوبه تشویقی شورای عالی معماری و شهرسازی ایران می‌تواند تحقق ۱۰۰ درصدی نوسازی سالانه ۱۵۰ هزار واحد مسکونی در بافت‌های فرسوده در برنامه جهش تولید مسکن را تضمین کند.

بنابراین گزارش، فردا پنجم دی‌ماه نیز همزمان با سالروز زلزله‌ی بم پویش نوسازی بافت‌های فرسوده در ۱۰۰ شهری که ۶۷ درصد مساحت بافت فرسوده را دارند به مناسبت پنجم دی‌ماه مصادف با روز ایمنی در برابر زلزله و کاهش بلایای طبیعی برگزار می‌شود و در این پویش بم، سفیر نوسازی در کشور خواهد بود.

 قیمت اوراق برای مجردها و متأهل‌های تهرانی

وام مسکن

بر این اساس، مجردهای ساکن تهران می‌توانند تا ۲۸۰ میلیون تومان تسهیلات دریافت کنند که شامل ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن و ۸۰ میلیون تومان وام جعاله می‌شود؛ لذا برای دریافت ۲۰۰ میلیون تومان وام باید ۴۰۰ برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند که هزینه این تعداد اوراق با تسه ۱۰۸ هزار و ۳۰۰ تومانی، ۴۳ میلیون و ۳۲۰ هزار تومان می‌شود.

همچنین با در نظر گرفتن ۸۰ میلیون تومان وام جعاله که برای آن باید ۱۶۰ ورق به مبلغ ۱۷ میلیون و ۳۲۸ هزار تومان خریداری کنند، مجموع هزینه خرید اوراق به ۶۰ میلیون و ۶۴۸هزار تومان می‌رسد.

زوج‌های تهرانی نیز بر همین اساس می‌توانند تا سقف ۴۸۰ میلیون تومان شامل ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن برای هر نفر و ۸۰ میلیون تومان وام جعاله دریافت کنند؛ بنابراین زوجین باید ۸۰۰ برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند که هزینه آن ۸۶ میلیون و ۶۴۰ هزار تومان می‌شود که همراه با هزینه ۱۷ میلیون و ۳۲۸  هزار تومانی وام جعاله که برای آن باید ۱۶۰ ورق تسهیلات مسکن خریداری کنند، در مجموع باید ۱۰۳ میلیون و ۹۶۸ هزار تومان پرداخت کنند.

قیمت اوراق در سایر استان‌ها

وام مسکن

سقف این تسهیلات برای مراکز استان و شهرهای با جمعیت بیش از ۲۰۰ هزار نفر برای مجردها به ۱۶۰ و برای زوجین به ۳۲۰ میلیون تومان رسیده است و با توجه به اینکه مجردها باید ۳۲۰ و متاهل‌های ساکن این شهرها نیز باید ۶۴۰ برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند، مجردها باید ۳۴ میلیون و ۶۵۶ و متاهل‌ها نیز باید ۶۹ میلیون و ۳۱۲  هزار تومان پرداخت کنند.

طرح‌های سه‌گانه بانک ملی برای متقاضیان دریافت وام

متقاضیان دریافت وام مسکن از بانک ملی ایران، باید در ابتدا یک حساب سپرده سرمایه‌گذاری خاص گواهی مسکن افتتاح کند. این حساب علاوه بر اینکه برای سپرده‌گذاران سود کوتاه مدت را به همراه دارد، دربرگیرنده سه طرح است که متقاضیان باید حساب خود را در قالب یکی از این سه طرح افتتاح کنند.

در طرح اول وام مسکن بانک ملی، متقاضی باید حداقل ۱۶ میلیون تومان در این بانک سپرده‌گذاری کند و این سپرده را حداقل یک ماه نزد بانک نگه دارد.

لازم به ذکر است که این سپرده نرخ سودی ۱۰ درصدی را برای سپرده‌گذار تضمین می‌کنند. به علاوه با حداقل سپرده‌گذاری ۱۸ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان، ماهانه یک برگه اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات مسکن دریافت می‌کنند.

طرح دوم بانک ملی نیز نیاز همانند طرح اول، به سپرده ۱۶ میلیون تومانی نیاز دارد. با این تفاوت که این سپرده به جای یک ماه، باید سه ماه در بانک باقی بماند. اگر میانگین ماهیانه این سپرده در هر روز بالای ۱۶ میلیون تومان باشد، به سپرده گذار اوراق تعلق می‌گیرد.

سود سپرده در این طرح ۱۲ درصد است. با این حال این سود به میزان ۱۰ درصد در پایان هر ماه به حساب سپرده‌گذاران واریز می‌شود و دو درصد باقی مانده در پایان هر سه ماه به سپرده‌گذار تعلق می‌گیرد.

گفتنی است که این دو درصد به شرطی واریز می‌شود که در طول این سه ماه کمتر از ۲۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان نباشد.

طرح سوم بانک ملی اختیار بیشتری به مشتریان می‌دهد و آنها می‌توانند با حداقل پنج هزار تومان در این طرح سپرده‌گذاری کنند. با این وجود تعهد بانک ملی در این طرح، صرفا بازپرداخت سود ۱۰ درصدی به سپرده است و تخصیص اوراق بر اساس اولویت بندی امتیازها و منابع هر شعبه است.

لازم به ذکر است که افتتاح چند سپرده به صورت همزمان در این طرح‌ها امکان‌پذیر است.

شرایط وام مسکن بانک ملی

سود وام مسکن بانک ملی ۱۷.۵ درصد و دوره بازپرداخت آن ۱۲ ساله است. سقف پرداخت این وام در تهران به صورت انفرادی ۶۰ میلیون تومان و زوج ۱۰۰ میلیون تومان است.

در شهرستان های بالای ۲۰۰ هزار نفر به صورت انفرادی ۵۰ میلیون تومان و زوج ۸۰ میلیون تومان و همینطور در شهرهای کوچک به صورت انفرادی ۴۰ میلیون تومان و به صورت زوج ۶۰ میلیون تومان به متقاضیان وام مسکن تعلق می‌گیرد./ تجارت نیوز

با وام مسکن جدید خانه چند متری می شود خرید ؟

مطابق جدیدترین گزارش بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن، متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در مناطق ۲۲ گانه شهر تهران به ۴۳ میلیون و ۷۲۰ هزار تومان افزایش یافته است. به این ترتیب با وام ۳۸۴ میلیون تومانی می‌توان حدود ۸.۷ مترمربع واحد مسکونی خریداری کرد.

برای گرفتن وام مسکن چقدر باید هزینه کنیم؟

در زمان حاضر متقاضیان تهرانی می‌توانند وام خرید ۴۸۰ میلیون زوجین را دریافت کنند. ۸۰ میلیون تومان از این وام جعاله است.

بر این اساس برای دریافت این وام متقاضیان باید ۲ برابر رقم وام اوراق حق تقدم خریداری کنند. به‌عبارت دیگر برای وام ۴۸۰ میلیون تومانی لازم است ۹۶۰ برگه اوارق خریداری شود.

هزینه خرید این اوراق حدود ۹۶ میلیون تومان خواهد شد که با کسر آن از وام ۴۸۰ میلیونی ۳۸۴ میلیون تومان وام خرید مسکن برای متقاضی می‌ماند. مبلغی که در شرایط کنونی بازار مسکن کمک چندانی به تقویت قدرت خرید متقاضی نمی‌کند.

قیمت تسه چقدر تغییر کرد؟

بررسی معاملات فرابورس نشان می‌دهد قیمت تسه ۰۰۰۳ (خرداد ۱۴۰۰) حدود ۱۰۰ هزار تومان است.

قیمت اوراق حق تقدم بهمن ۱۴۰۰ حدود ۹۹ هزار تومان، تسه شهریور ۱۴۰۰ بالغ ۱۰۵ هزار تومان و تسه آذرماه سال ۹۹ حدود ۹۹ هزار تومان است. تسه آبان‌ماه سال ۹۹ بالغ بر ۹۹۵۰۰ تومان، تسه تیرماه ۱۴۰۰ (تسه ۰۰۰۴) حدود ۱۰۰ هزار تومان و قیمت اوراق حق تقدم مرداد ۱۴۰۰ (۰۰۰۵) حدود ۱۰۰ هزار تومان است./تسنیم

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.