کد خبر : 29890 / /
/

افرادی که خواهان وام لوازم خانگی هستند، می‌توانند به سایت جهاد کالا مراجعه کرده و در «ثبت طرح ملی» ثبت نام کنند. این وام 100 میلیون تومانی تحت شرایط ویژه به متقاضیان پرداخت خواهد شد.

به گزارش کاماپرس، به نقل از رده، افرادی که متقاضی این وام 100 میلیون تومانی هستند، باید زوج جوان باشند تا بتوانند از این تسهیلات استفاده کنند. این تسهیلات در قالب کارت‌های اعتباری 30 میلیون، 50 میلیون و 100 میلیون تومانی به متقاضیان واجد شرایط پرداخت می‌شود. متقاضیان برای پرداخت این وام نیازی به ضامن معتبر یا چک و سفته یا سند ملکی ندارند و صدور کارت‌ها برای آن‌ها با اعتبارسنجی سیستمی انجام می‌شود. افراد بعد از اینکه فرایند ثبت نام خود را در جهاد کالا به پایان رساندند و مشمول دریافت تسهیلات شدند، کارت اعتباری برای آن‌ها به آدرس مورد نظرشان پست خواهد شد.

سود این تسهیلات 18 درصد بوده و دوره بازپرداخت آن 3 سال اعلام شده است. با توجه به حداکثر مبلغ وام، نرخ سود و مدت زمان بازپرداخت آن، مبلغ هر قسط 3 میلیون و 615 هزار و 240 تومان است. جمع کل اقساط، 130 میلیون و 148 هزار و 624 تومان و سود کل وام 30 میلیون و 148 هزار و 624 تومان خواهد بود.

وام 100 میلیون تومانی خرید کالا به همراه تخفیف!

لازم به ذکر است افرادی که برای این تسهیلات درخواست می‌دهند، باید کالاها را از مراکز مشخصی خریداری کنند که ایرانی هستند. ضمنا کالاهای خریداری شده در قالب این کارت‌ها، 5 درصد زیر قیمت بازار فروخته خواهند شد.

سامانه جهاد کالا به منظور تسهیل خرید و پیدا کردن سریع کالای مورد نظر راه اندازی شده و خریداران از هر نقطه‌ای از ایران آغاز به کار کرده و همچنان در حال خدمت رسانی است./ کاماپرس

وام 400 میلیونی کم سود به یارانه بگیران

بر اساس اعلام بانک مسکن سقف تسهیلات اعطایی ایثارگران به ازای هر واحد مسکونی در شهرهای با جمعیت بیش از یک میلیون نفر 400 میلیون تومان، در مراکز استان‌ها 400 میلیون تومان، سایر شهرستان‌ها 300 میلیون تومان و در روستاها 250 میلیون تومان اعلام شده است.

بر این اساس، متقاضیانی که معرفی نامه صادره آنان قبل از افزایش این تسهیلات ارائه و به ثبت رسیده و قرارداد تسهیلاتی آن‌ها در دفترخانه ثبت نشده باشد، در صورت ارائه معرفی‌نامه جدید از سوی بنیاد شهید و امور ایثارگران می‌توانند از سقف تسهیلات ابلاغی جدید بهره‌مند شوند.

به گزارش تسنیم، هیئت وزیران در جلسه مورخ 6 مهر 1401، در اجرای مواد قانونی مندرج در قانون برنامه ششم توسعه و قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (2) (ماده «3» مکرر اصلاحی قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران)، با افزایش سقف تسهیلات مسکن ایثارگران در سال 1401 موافقت کرد./تسنیم

پرداخت وام ۴ درصدی برای این خانوارها

اجرای سیاست‌های جمعیتی یکی از دغدغه‌های جدی دولتی‌ها در کشورمان طی سال‌های اخیر بوده است و یکی از حوزه‌های مهم در این زمینه، بحث خدمات‌رسانی مناسب و کم هزینه به زوج‌های نابارور در جهت درمان آنهاست؛ موضوعی که در دستور کار جدی وزارت بهداشت نیز قرار گرفته و در طرح‌هایی مانند گسترش مراکز درمان ناباروری، پوشش بیمه‌ای خدمات درمان ناباروری و اعطای وام قرض‌الحسنه به زوج‌های نابارور خود را نشان داده است.

در حال حاضر حدود ۴۰ مرکز درمان ناباروری دولتی در کشور وجود دارد و طبق اعلام وزارت بهداشتی‌ها، برای برخورداری همه استان‌ها از خدمات دولتی درمان ناباروری، قرار است این تعداد تا سال ۱۴۰۲ به ۴۵ مرکز افزایش یابد. همچنین در بحث پوشش‌های بیمه‌ای درمان ناباروری، بیمه‌ها و وزارت بهداشت ورود کردند و این خدمت به میزان بالایی تحت پوشش بیمه قرار گرفت؛ به طوری که طبق ماده ۴۳ قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت پوشش بیمه‌ای خدمات ناباروری به عنوان یکی از مهمترین برنامه‌های وزارت بهداشت مطرح و زیر ساخت‌های ارائه خدمات و قرارداد با بیمه‌های پایه در مراکز ناباروری دولتی فراهم شد. بر این اساس با حمایت‌های دولت در زمینه تزریق اعتبارات به بیمه سلامت، از سوی هیات وزیران در اواخر مرداد ماه ۱۴۰۰ مصوب شد که خدمات درمان ناباروری از ابتدای سال ۱۴۰۰ تحت پوشش بیمه‌ای قرار گیرند. 

بر این اساس در حال حاضر بیمه‌ها حمایت از درمان زوج‌های نابارور را برعهده گرفته‌اند و این حوزه را پوششی ۹۰ درصدی می‌دهند. در عین حال این پوشش بیمه‌ای در مراکز عمومی غیردولتی (جهاد دانشگاهی) و خصوصی نیز با پوشش متناسب با هزینه‌های مراکز عمومی غیر دولتی برقرار شده است.

کدام خدمات درمان ناباروری تحت پوشش بیمه‌اند؟

به گفته وزارت بهداشتی‌ها در حال حاضر خدمات مشمول برای هر زوج در سال، بسته به نیاز و نوع ناباروری آنها، شامل روش‌های کمک باروری ICSI یا IVF، انتقال جنین، تلقیح داخل رحمی (IUI)، سونوگرافی‌های واژینال یا ابدومینال طبق بسته خدمات که در مرکز ناباروری طرف قرارداد انجام می‌شود، داروهای درمان ناباروری با پوشش ۹۰ درصدی، جراحی‌های درمان ناباروری مردان، داروهای درمان ناباروری مردان، آزمایش PESA,TESE، بخشی از آزمایشات ژنتیکی در افراد مبتلا به آزواسپرمی طبق استانداردهای وزارت بهداشت، تحت پوشش بیمه قرار دارند.

شرایط اعطای وام قرض‌الحسنه برای زوج‌های نابارور

اقدام دیگری که برای حمایت از زوج‌های نابارور در نظر گرفته شده، ارائه تسهیلات جهت کمک هزینه درمانی برای آنهاست. طبق اعلام وزارت بهداشتی‌ها، از شهریور سال ۱۳۹۹، بر اساس تبصره ۱۶ قانون بودجه، وزارت بهداشت و بانک مرکزی، مکلف شدند دستورالعمل تسهیلات اعطایی را تدوین کرده و از اعتبارات توزیع شده به بانک‌ها در خصوص اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه به زوج‌های نابارور اقدام کنند.

 البته شرایط پرداخت وام در قالب ضوابط بانک‌ها است. طبق این طرح تسهیلات درمان ناباروری به سه گروه از زوج‌هایی که خواستار درمان ناباروری هستند، تعلق می‌گیرد؛ زوج‌هایی که به خدمات اهدا نیاز دارند، زوج‌هایی که لازم است از داروهای درمانی که وارداتی بوده و  تحت پوشش بیمه قرار ندارند، استفاده کنند و زوج‌هایی با حاملگی‌های پرخطر و پرهزینه که به درمان‌های IVF و ICSI نیاز دارند. بر این اساس متقاضیان با دریافت معرفی‌نامه از مرکز ناباروری تحت درمان که به یکی از این موارد اشاره دارد، به دانشگاه علوم پزشکی محل سکونت مراجعه کرده و اقدامات اداری برایشان انجام می‌شود. واجدین شرایط وام، باید بیمه پایه داشته باشند. سایر شرایط از قبیل شرط سن کمتر از ۴۵ سال، تابعیت ایرانی و شرایط بانک را اعم از ضامن و ... را نیز دارا باشند. باید توجه کرد که حتی اگر زوج‌های نابارور خدمات درمانی‌ را در شهر دیگری دریافت می‌کنند، با گرفتن معرفی‌نامه از آن مرکز درمان ناباروری، تقاضای وام باید به معاونت درمان دانشگاه محل سکونت ارائه شود.

طبق گفته مسئولان وزارت بهداشت، ‌میزان کلی اعتبارات برای اعطای وام مشخص بوده و هر زوج فقط یکبار می‌تواند از این وام استفاده کند. وظیفه معرفی متقاضی به بانک عامل در سقف کلی سهمیه‌ استان و تعیین سقف فردی تسهیلات برای متقاضی بر عهده کارشناسان وزارت بهداشت در معاونت درمان دانشگاه‌های علوم پزشکی است. بازپرداخت اقساط تسهیلات حداکثر ۶۰ ماه (۵ سال) و با نرخ کارمزد چهار درصد در سال است.

گفتنی است که بر اساس اعلام وزارت بهداشتی‌ها، در اعطای این تسهیلات نیازی به اخذ پیش فاکتور بیمارستان یا تجهیزات از متقاضی نیست و بانک‌های عامل مکلف به رعایت سایر قوانین و مقررات مربوطه بانکی در اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه هستند. معرفی افراد متقاضی به بانک عامل نیز بر اساس لیست انتظار بوده و انجام امور دریافت وام طبق شرایط بانک عامل است. باید توجه کرد که افراد بعد از دریافت هر خدمت در سامانه‌های مربوطه بیمه‌ها و وام وزارت بهداشت ثبت می‌شوند./ایسنا

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.