کد خبر : 29652 / /
/

قیمت مرغ | قیمت تخم مرغ | قیمت انواع مرغ در بازار

قیمت مرغ امروز یکشنبه 29 آبان 1401 نسبت به روز گذشته با تغییرات کمی همراه شد. قیمت تخم‌مرغ همچنان مصوب نشده و روندی افزایشی دارد.

قیمت مرغ در 29 آبان 1401 به شرح زیر است (قیمت‌ها به تومان از سایت تحلیل بازار):

ران مرغ بدون پوست بدون دنبالچه چربی سر ساق

۸۸,۵۰۰

مغز ران بدون پوست بدون استخوان

۹۹,۵۰۰

ساق مرغ بدون پوست و سر ساق

۹۹,۰۰۰

سینه مرغ بدون پوست، شش، گردن، بال

۹۹,۴۰۰

سینه مرغ بدون پوست، شش، گردن، بال، بازو

۹۵,۵۰۰

ران و سینه بدون پوست بدون دنبالچه شش گردن بال

۸۸,۰۰۰

بال کبابی ساده – بدون نوک بال

۶۷,۰۰۰

بازوی کبابی ساده

۴۴,۵۰۰

مخلوط بال و بازو کبابی ساده

۵۹,۰۰۰

فیله مرغ

۱۲۹,۷۰۰

گردن مرغ بدون پوست

۲۰,۰۰۰

شنیتسل بدون آرد

۱۲۰,۲۰۰

جوجه کباب بی‌استخوان و بدون بازو ساده

۱۲۲,۲۰۰

دل مرغ پاک کرده

۱۹,۰۰۰

جگر مرغ

۱۸,۰۰۰

سنگدان مرغ

۱۹,۰۰۰

پای مرغ

۹,۰۰۰

بلدرچین منجمد بسته ۱۰۰۰گرمی

۱۱۰,۰۰۰

بلدرچین منجمد بسته ۵۰۰گرمی

۶۸,۰۰۰

بلدرچین کامل تازه (بسته ۱۰۰۰گرمی)

۹۹,۰۰۰

مرغ کامل تازه، بسته‌بندی کیسه‌ای (پوشش کیسه نایلونی)

۶۲,۵۰۰

تخم‌مرغ بسته‌بندی ۱۵ عددی بسته‌بندی

۵۵,۹۰۰

تخم‌مرغ بسته ۲۰ عددی بسته‌بندی

۴۸,۹۰۰

تخم‌مرغ بسته ۹ عددی بسته‌بندی

۲۹,۹۰۰

تخم‌مرغ بسته ۶ عددی بسته‌بندی

۲۲,۹۰۰

 

مطالعه بیشتر:

قیمت مرغ امروز 28 آبان 1401

 

جدیدترین قیمت تخم‌مرغ در میادین و بازار

به نقل از همشهری آنلاین، یک ماه بعد از اعلام نرخ مصوب جدید مرغ، قیمت آن در فروشگاه‌های سطح شهر پایین آمده و در میادین میوه و تره‌بار مرغ بیش از 7هزار تومان پایین‌تر از نرخ مصوب به فروش می‌رسد، اما تخم‌مرغ برخلاف مرغ در این مدت افزایش قیمت داشته است.

مشاهدات میدانی خبرنگاران و مقایسه قیمت‌های 2ماه اخیر تخم‌مرغ حاکی از آن است که این کالا در فاصله شهریور تا آبان‌ماه بین 10تا 20هزار تومان گران شده و هر شانه 30عددی تخم‌مرغ بسته به وزن، از 90تا 98هزار تومان به 110تا 115هزار تومان رسیده است.

در میادین میوه‌وتره‌بار هم قیمت تخم‌مرغ در آبان افزایشی بوده است. هر شانه 30عددی تخم‌مرغ در میادین نیمه آبان‌ماه 83هزار تومان به فروش می‌رسید. درحالی‌که روز گذشته قیمت آن تا 89هزار تومان بالا رفته است. میادین میوه‌وتره‌بار البته تخم‌مرغ فله را همچنان با قیمت کیلویی 40هزار تومان عرضه می‌کنند، اما قیمت تخم‌مرغ بسته‌ای در این مدت روندی افزایشی داشته است.

داستان نرخ مصوب

کارشناسان از تابستان با استناد به دلایلی مثل رشد هزینه تولید و افزایش مصرف در نیمه دوم سال، افزایش قیمت تخم‌مرغ را پیش‌بینی کرده بودند. قرار بود با توجه به این عوامل و زیان مرغداران، قیمت مصوب جدید را ستاد تنظیم بازار اعلام کند.

نرخ مصوب جدید 63هزار تومانی برای مرغ با تأخیری یک‌ماهه اعلام شد، اما برای تخم‌مرغ تا همین روزهای اخیر نرخ جدیدی اعلام نشده بود. نرخ مصوب تخم‌مرغ اردیبهشت امسال 35هزار و 500تومان برای هر کیلو تخم‌مرغ در مرغداری و 40هزار تومان برای مصرف‌کننده اعلام شد که بر این اساس هر شانه 30عددی تخم‌مرغ با وزن 2کیلوگرم برای مصرف‌کنندگان 80هزار تومان تمام می‌شد، اما این نرخ از همان بدو اعلام با انتقاد و اعتراض مرغداران همراه شد که معتقد بودند هزینه تولید آنها بسیار بالاتر از نرخ اعلامی است.

کاهش تقاضا در طول تابستان نیز بر زیان تولیدکنندگان افزود تا دولت موافقت خود را با اعلام نرخ جدید در پایان شهریور اعلام کند، اما با گذشت تابستان از نرخ مصوب جدید خبری نشد. تشکل‌های صنفی حوزه تخم‌مرغ منتظر بودند بعد از اصلاح نرخ مصوب مرغ نوبت به تخم‌مرغ هم برسد، اما این اتفاق تا هفته گذشته نیفتاد.

نرخ مصوب جدید ابلاغ نشده است

در روزهای گذشته بدون اینکه ستاد تنظیم بازار اطلاعیه‌ای رسمی منتشر کند، برخی خبرگزاری‌ها از افزایش نرخ مصوب تخم‌مرغ خبر دادند. براساس این خبر، قیمت هر شانه تخم‌مرغ برای مصرف‌کنندگان 84هزار تومان اعلام و عنوان شد دولت هر کیلو تخم‌مرغ را به قیمت 39هزار تومان از مرغداران خریداری می‌کند.

این در حالی است که تا روز گذشته تشکل‌های مرتبط با صنعت تولید تخم‌مرغ از افزایش 4هزار تومانی قیمت بی‌اطلاع بودند. رئیس هیئت‌مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران با ابراز بی‌اطلاعی از تغییر نرخ مصوب تخم‌مرغ در روزهای اخیر، گفت: نرخ مصوبی به ما ابلاغ نشده و ما به‌عنوان تشکل حوزه تخم‌مرغ از تغییر قیمت این کالا اطلاعی نداریم.

ناصر نبی‌پور آخرین قیمت اعلامی به تولیدکنندگان را 35هزار و 500تومان برای هر کیلو تخم‌مرغ در مرغداری عنوان کرد و افزود: امروز قیمت تمام‌شده هر کیلو تخم‌مرغ در مرغداری با 10درصد سود 48هزار تومان است و اگر یک ریال سود هم به تولیدکننده نرسد، باز قیمت، کیلویی 43هزار تومان است که با قیمت تعیین شده دولتی فاصله دارد.

این فعال صنفی با اشاره به وعده دولت برای اصلاح نرخ مصوب تخم‌مرغ در تاریخ 31شهریور گفت: معاون اول رئیس‌جمهوری به مرغداران قول داده بود اگر تا پایان شهریور با نرخ مصوب 35هزار و 500تومان همراهی کنند، هم زیان مرغداران را جبران می‌کند و هم نرخ مصوب جدید اعلام می‌شود، اما این اتفاق نیفتاد و از آن زمان هیچ جلسه‌ای برای تصمیم‌گیری در این خصوص با تشکل‌های این حوزه برگزار نشده است.

نبی‌پور تولید با این قیمت و نرخ‌های مشابه را ناممکن دانست و افزود: دولت به کمک تعزیرات می‌تواند قیمت را در این حدود نگه‌ دارد، اما 5، 4ماه بعد دیگر امکان تولید تخم‌مرغ وجود نخواهد داشت و ناچار می‌شود با قیمت کیلویی 53تا 54هزار تومان از ترکیه تخم‌مرغ وارد کند.

ماهی 700تا 800 میلیون تومان زیان می‌دهیم

رئیس هیئت‌مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار تهران درباره وضع کنونی تولید گفت: تولیدکنندگان مرغ گوشتی 35تا 40روز مرغ را نگه می‌دارند و وقتی می‌بینند در ضرر هستند جوجه‌ریزی نمی‌کنند، ولی مرغ تخم‌گذار حداقل 20ماه در مرغداری می‌ماند و هزینه نگهداری آن چندین و چند برابر است.

نبی‌پور افزود: امروز هزینه یک مرغ تخم‌گذار 5 ماهه 180هزار تومان است، سال گذشته این هزینه حداکثر 60هزار تومان بوده و اگر امروز دولت به مرغ‌داران اجازه می‌داد، خیلی‌ از تولیدکنندگان مرغ‌ها را به کشتارگاه می‌فرستادند؛ چون با زیان هنگفتی دست به گریبان هستند.

نبی‌پور با بیان اینکه هیچ تولیدکننده‌ای نمی‌تواند ضرر را تحمل کند، افزود: نتیجه ادامه این سیاست این است که مرغ‌ها به کشتارگاه می‌روند و تولید متوقف می‌شود؛ یک مرغداری 50هزارتایی هم‌اکنون ماهی 700تا 800میلیون تومان ضرر می‌دهد و این به‌هیچ عنوان قابل تحمل نیست. میزان تولید تخم‌مرغ هم‌اکنون 3.200تن در روز است که 60تا 70هزار تن از این میزان، مازاد تولید است./ تجارت نیوز

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.