کد خبر : 28246 / /
/

فردا نیمی از ساکنان کره زمین شاهد خورشیدگرفتگی هستند؛ در ایران نیم‌سایه ماه در ساعت ۱۳:۲۳ دقیقه در مرزهای شمال غربی ایران وارد خاک ایران می‌شود و ساعت ۱۶:۲۸ دقیقه از جنوب شرقی کشور خارج می‌شود و نزدیک به ۳ ساعت شاهد خورشیدگرفتگی در ایران هستیم.

فردا نیمی از ساکنان کره زمین شاهد خورشیدگرفتگی هستند که این خورشیدگرفتگی در ایران نیز قابل مشاهده است. 3 آبان‌ماه نخستین خورشیدگرفتگی قرن جدید در ایران را با ساکنان اروپا، غرب آسیا و شرق آفریقا مشاهده می‌کنیم. در تهران خورشیدگرفتگی در ساعت 14:58 دقیقه به اوج "گِرِفت" یعنی 55 درصد می‌رسد. خورشیدگرفتگی بعدی در تاریخ 11 مرداد سال 1406 اتفاق می‌افتد.

علی ابراهیم سراجی؛ مدرس نجوم در همین زمینه اظهار کرد: خورشیدگرفتگی 3 آبان ماه 1401 در تمام مناطقی که بر روی مناطق زمین قابل مشاهده است، به صورت جزئی دیده می‌شود. در ایران نیم سایه ماه در ساعت 13:23 دقیقه در مرزهای شمال غربی ایران وارد خاک ایران می‌شود و ساعت 16:28 دقیقه از جنوب شرقی کشور خارج می‌شود و نزدیک به 3 ساعت شاهد خورشیدگرفتگی در ایران هستیم.

وی گفت:‌ بهترین نقطه رصد خورشیدگرفتگی در شمال شرقی ایران و جایی در خراسان شمالی است که به مقدار 61 درصد مساحت خورشید توسط ماه پوشیده می‌شود و کمترین مقدار پوشیدگی در جنوب شرقی ایران و در روستای پسابندر سیستان و بلوچستان به مقدار 41 درصد است.

این مدرس نجوم تصریح کرد:‌ افرادی با عکس‌های رادیولوژی پدیده خورشیدگرفتگی را مشاهده می‌کنند! یک مشکلی که وجود دارد این است که فیلترهایی مثل رادیولوژی و انواع آنها درست است که به لحاظ ظاهری جلوی نور خورشید را سد می‌کنند اما امواج فرابنفش عبور می‌کند و در سنین بالا ممکن است به بیماری‌های چشمی مبتلا شوند.

تسنیم

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.