کد خبر : 26976 / /
/

مدیرعامل اتحادیه دامداران گفت: بنابر آمار حدود ۱۲۰۰ تا ۱۳۰۰ لیتر آب به ازای صادرات هر کیلو دام خارج می‌شود که بدلیل قرارگرفتن در شرایط بحرانی صادرات دام به صلاح کشور نیست.

مجتبی عالی گفت: صادرات دام کماکان درگیر بوروکراسی های اداری است، احتمال می رود این هفته صادرات آغاز شود.

به گفته او، با توجه به شرایط اقتصادی مردم، سرانه مصرف گوشت کاهش یافته در نهایت این امر منجر به مازاد دام روی دست دامدار شده است.

عالی می گوید: قیمت کنونی خرید هر کیلو دام از دامدار ۷۰ تا ۸۰ هزار تومان است. براین اساس هر کیلو گوشت باید ۲۰۰ تا ۲۲۰ هزار تومان عرضه شود که متاسفانه قیمت از این رقم بالاتر است. این موضوع هیچ ارتباطی به دامدار ندارد.

مدیرعامل اتحادیه دامداران گفت: با توجه به قرار گرفتن کشور در منطقه خشک، صادرات دام به لحاظ آب ضرر دارد؛ بنابراین دولت با پرداخت یارانه یا کالابرگ الکترونیک باید میزان خرید مردم را افزایش دهد چرا که با بهبود تغذیه مردم و خرید تضمینی دام، نیازی به صادرات دام نیست.

بنابر آمار قیمت تمام شده هر کیلو دام ۱۰۰ هزار تومان است که متاسفانه در شرایط کنونی کمتر از این رقم عرضه می شود، این درحالی است که معاون اول رئیس جمهور وعده اصلاح قیمت تا پایان شهریور داده بودند.

در شرایط کنونی خرید تضمینی دام در حال انجام است به طوریکه ۵ تا ۱۰ درصد تولید خرید تضمینی می شود که با بهبود سرانه مصرف و استمرار خرید نیازی به صادرات دام‌ نیست چرا که به ازای صادرات هر کیلو دام حدود ۱۲۰۰ تا ۱۳۰۰ لیتر آب از کشور خارج می شود./باشگاه خبرنگاران

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.