کد خبر : 25970 / /
/

وزیر آموزش و پرورش ضمن اشاره به بارگذاری مدارک 60 درصد معلمان در سامانه رتبه‌بندی، راجع‌به حواشی و ابهامات پیش‌آمده در این راستا توضیحاتی داد.

به گفته یوسف نوری، مقدمات اجرایی قانون نظام رتبه‌بندی فراهم شده است در حالی‌که پیش از آن رتبه‌بندی را نمی‌‌خواستند اجرایی کنند. زیرا پول این امر از محل فروش املاک بود و املاک به فروش نمی‌رفتند و لایحه‌ای ناقص نیز به مجلس تحویل داده شد. ولی با این حال در دولت سیزدهم 25 هزار میلیارد تومان برای رتبه‌بندی در نظر گرفته شده بود که 13 هزار میلیارد تومان دیگر نیز مجلس به آن اضافه کرده است.

قانون رتبه‌بندی شامل چه کسانی می‌شود؟

ویز آموزش و پرورش افزود: رتبه‌ها از آموزشیار تا استاد معلم تعیین شدند که 45 تا 90 درصد مشمول افزایش حقوق می‌شوند، ولی افرادی که کد شناسه ندارند، شامل این قانون نخواهند شد. البته تصور آن بوده که تمامی همکاران شناسه استخدام دارند، ولی پس از بررسی 460 هزارنفر شناسه استخدامی نداشتند و این آیین‌نامه اصلاحیه خورد و مشکل این افراد حل شد.

نوری همچنان راجع‌به مشکلات معلمان «طرح مهرآفرین» گفت: این معلمان در دولت نهم جذب شدند که با شرکت‌ها قرارداد داشتند و پس از آن آزمون دادند و جذب دستگاه‌ها شدند ولی آموزش و پروزش آزمونی از آن‌ها نگرفته است؛ بنابر مصوبه 833 شورا عالی انقلاب فرهنگی هر فردی که بخواهد وارد آموزش و پرورش شود، باید آزمون بدهد. البته عدم آزمون دادن مهرآفرینان مانع رتبه‌بندی و شناسه استخدامی‌شان نشده و 810 هزارنفر مشمول این قانون شده‌اند؛ همچنان در حال حل مشکلات افراد باقی مانده نیز هستیم که بتوانند دوبار آزمون دهند و مطمئنا پذیرفته خواهند شد.

وی همچنین در این باره ادامه داد: به جز نیروهای خدماتی و اداری حدود 50 تا 60 هزار نفر از مهرآفرینان نیز مشکلشان حل خواهد شد. تعداد کمی نیز به عنوان نیروهای خدماتی و اداری استخدام شده‌اند که خارج از این دایره هستند. لازم به ذکر است مابقی نیروی آموزشی مشغول به کار در ستاد نیز شامل رتبه‌بندی می‌شوند.

بارگذاری مدارک چه تاثیری در رتبه‌بندی دارد؟

نوری ضمن اشاره به واریز وجهی به صورت علی‌الحساب بابت معوقات رتبه‌بندی معلمان افزود: ما برای 810 هزار نفر باید رتبه‌بندی را انجام دهیم که این پروسه یک ماه و نیم طول خواهد کشید. البته ما خواستار بارگذاری مدارک همکاران در تابستان و تعطلات مدارس بودیم که بسیاری بارگذاری را انجام نداند و همین امر سبب حواشی فضای مجازی شد. بارگذاری مدارک امر خاصی نیست مثلا فردی دارای جوایز در حیطه‌ای است یا با دیگر دستگاهی نیز همکاری کرده که همه اینها سبب افزایش امتیاز می‌شود.

پروسه رتبه‌بندی معلمان چقدر زمان نیاز دارد؟

وزیر آموزش و پرورش هدف رتبه‌بندی را ارتقای کیفیت فرایند تعلیم و تربیت، ارتقای صلاحیت‌های معلمی و رقابت در نظام تعلیم و تربیت اعلام کرد و گفت: این کار صرفا برای افزایش حقوق و ضریب در احکام نیست.

نوری اظهار کرد: هیئت ادله نیاز به مدارک و مستندات دارد که اگر این مدارک در اختیارش باشد تعیین رتبه فقط دو ساعت زمان می‌برد. سامانه از 26 مردادماه آغاز به کار کرده و تاکنون مشکلی گزارش نشده و همکاران باید بدانند که بارگذاری مدارک فقط یکبار صورت می‌گیرد و در صورت دریافت مدرک جدید فقط باید همان جدیدها وارد شوند. پس از مشخص شدن رتبه افراد حقوقشان دو روز بعد صادر می‌شود و می‌توانند پس از آن با حکم جدید حقوق دریافت کنند همچنین معوقات نیز به تدریج پرداخت می‌شود.

ارائه مدارک جعلی معلم را از رتبه‌بندی محروم می‌کند

وزیر آموزش و پرورش درباره افرادی که مدارک خود را بارگذاری نمی‌کنند گفت: ممکن است برخی افراد مداک خود را بارگذاری نکرده باشند که ما طبق مدارکی که از آنها در دست داریم رتبه صادر خواهیم کرد.

نوری هشدار داد: اگر فردی مدرک جعلی ارائه دهد از رتبه‌بندی محروم خواهد شد زیرا بسیاری افراد سودجو به‌تازگی چنین کاری را انجام می‌دهند.

وزیر آموزش و پرورش درباره سوال  واریز وجه دیگری به عنوان علی‌الحساب به حساب معلمان توضیح داد: اگر بارگذاری مدارک زودتر صورت گیرد رتبه‌بندی نیز انجام خواهد شد زیرا اگر بخواهیم به روند علی‌الحساب ادامه دهیم تا آخر سال همینطور ادامه می‌یابد و اگر در راستای اهداف سه‌گانه رتبه‌بندی قدم برداشته شود این قانون ارتقا خواهد یافت./ایسنا

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.