کد خبر : 21876 / /
/

سهام عدالت| ارزش سهام عدالت| ارزش هفتگی سهام عدالت

بورس در هفته‌ای که گذشت بیش از یک درصد افت داشت و سهام عدالت نیز هم‌سو با شاخص کل بورس حرکت کرد. ارزش سهام عدالت این هفته چقدر شد؟

سهام عدالت سهام شرکت های دولتی است که با تصمیم دولت در اختیار افراد کم توان جامعه قرار داده شده است. ثبت‌نام سهام عدالت در سال ۱۳۸۵ کلید خورد و این پروسه تا پایان سال ۱۳۹۴ به ایستگاه آخر رسید نیمی از جمعیت ایران دارای سهام عدالت هستند بورس در هفته‌ای که گذشت بیش از یک درصد افت داشت و سهام عدالت نیز هم‌سو با شاخص کل بورس حرکت کرد. ارزش سهام عدالت این هفته چقدر شد؟

به گزارش تجارت‌نیوز، سهام عدالت در اولین هفته تابستان، در حدود دو درصد افت کرد. همچنین شاخص کل بورس ۱٫۳ درصد کاهش یافت و در سطح یک میلیون و ۵۱۳ هزار واحدی به کار خود خاتمه دارد.

ارزش سبد ۵۳۲ هزار تومانی در پایان روزهای کاری این هفته، یعنی هفت تیر، به ۱۴ میلیون و ۱۸۱ هزار تومان رسید. این در حالی است که ارزش این سبد در هفته گذشته روی قیمت ۱۴ میلیون و ۴۶۴ هزار تومان قرار داشت.

ارزش سبد یک میلیونی سهام عدالت نیز در پایان این هفته روی رقم ۲۶ میلیون و ۷۲۰ هزار تومان ایستاد. این سبد در هفته گذشته ۲۷ میلیون و ۲۴۴ هزار تومان ارزش داشت.

همچنین ارزش سبد ۴۹۲ هزار تومانی طی روز چهارشنبه با ۱۳ میلیون و ۱۴۳ هزار تومان برابر شد. این ازرش در هفته قبل معادل ۱۳ میلیون و ۴۰۶ هزار تومان بود.

بدین ترتیب ارزش ۶٠ درصد قابل فروش سبد ۵۳۲ هزار تومانی به هفت میلیون و ۸۸۶ هزار تومان رسید.

ساز و کار سهام عدالت تغییر می‌کند؟

مهدی سعادتی، رییس فراکسیون سهام عدالت مجلس، روز گذشته و در نشست خبری فعالیت اتحادیه تعاونی‌های سهام عدالت گفت: تعاونی‌های سهام عدالت مربوط به سهامداران با روش مدیریتی غیرمستقیم و شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی، مرتبط با مشمولان در روش مدیریتی مستقیم هستند.

سعادتی گفت که در دولت قبل، شورای عالی بورس به دنبال کمرنگ کردن نقش تعاونی‌ها به ‌واسطه و از طریق نقض قانون و اقدامات غیرقانونی بود. ۱۵ سال است که تعاونی‌های سهام عدالت کار خود را آغاز کرده‌اند، اما دولت قبل حق و حقوق آنها را صفر کرده بود.

وی تصریح کرد: تاکنون سرمایه‌ای به تعاونی‌های سهام عدالت داده نشده بود، اما قرار بر این است که مدیریت پرتفوی سهامداران در اختیار این شرکت‌ها قرار داده شود. همچنین نهادهایی مانند اتاق تعاون، وزارت تعاون، اتحادیه تعاونی‌های سهام عدالت، سازمان بورس و اوراق بهادار و شورای عالی بورس، به عنوان نهادهای ناظر بر فعالیت تعاونی‌های سهام عدالت نظارت کنند.

این در حالی است که به گفته پیمان حدادی، دستیار رییس سازمان بورس و اوراق بهادار، تعاونی‌های استانی سهام عدالت منحل نشده‌اند و تنها درصد سهام آنها در شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی کمتر شده است. بنابر اظهارات حدادی، تعاونی‌ها در راستای ثبت‌نام و عضویت مردم برای دریافت سهام عدالت، در سال ۱۳۸۵ تشکیل شدند.

حدادی اظهار داشت: به دنبال این موضوع، سهام عدالت مستقیما در اختیار مردم قرار گرفت و تعاونی‌ها نیز مانند مردم، سهامدار شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی شدند. تعاونی‌ها اعتقاد دارند که مردم سهامدار شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی نیستند و تمام سهام این شرکت‌ها متعلق به تعاونی‌هاست. این در حالی است که چنین موضوعی، درست نیست و تعاونی‌ها قصد دارند خود را به عنوان نهادی واسط درنظر بگیرند. از سوی دیگر، حقوق تعاونی‌ها بر اساس مصوبه سال گذشته شورای عالی بورس پرداخت و طبق خوداظهاری تعاونی‌ها، پرداخت ۷۵درصد از این حقوق محقق شده است. با این حال، باید توجه داشت که نمیتوان حقوق کارکنان تعاونی‌ها را از سود سهامداران پرداخت کرد. آن هم در شرایطی که بسیاری از این تعاونی‌ها در سال‌های اخیر فعالیتی نداشتند.

هک سامانه سهام عدالت

چگونگی تعیین تکلیف فوت شدگان

مدیرعامل شرکت تعاونی سهام عدالت البرز در پاسخ به چگونگی تعیین تکلیف سهام عدالت فوت شدگان توضیح داد: در تلاشیم تا پایان شهریور سهام عدالت آنها به بازماندگان منتقل شود.

به گزارش خبرگزاری موج البرز، اکبر حیدری اظهار کرد: با توجه به اینکه اصلاح آیین نامه آزادسازی سهام عدالت در حال انجام است، فعلا امکان فروش سهام وجود ندارد و بعد از اعمال اصلاحات لازم، امکان فروش مجددا فراهم می‌شود.

وی در پاسخ به چگونگی تعیین تکلیف سهام عدالت فوت شدگان توضیح داد: در تلاشیم تا پایان شهریور سهام عدالت آنها به بازماندگان منتقل شود.

این مسئول همچنین به نحوه تخصیص سهام عدالت به جاماندگان اظهار کرد: سهام عدالت به شش دهک پایین جامعه تعلق می‌گیرد و در مرحله اول ثبت نام مددجویان نهادهای حمایتی مثل کمیته امداد و بهزیستی و در مراحل بعدی ثبت نام سایر افراد این دهک‌ها انجام می‌شود.

حیدری اضافه کرد: هم اکنون فرایند شناسایی جاماندگان در حال انجام است و اطلاعات مددجویان نهادهای حمایتی بدون مراجعه به دفاتر پیشخوان، کافی نت و ... ثبت می‌شود و سهام به آنها تخصیص می‌یابد.

مدیرعامل شرکت تعاونی سهام عدالت البرز گفت: افراد شش دهک پایین به تدریج و مرحله به مرحله شناسایی می‌شوند و به نظر می‌رسد به نظر می رسد پرونده جاماندگان سهام عدالت تا پایان سال بسته شود.

وی اظهار کرد: با توجه به سوء استفاده برخی از جاماندگان و اخذ هزینه از آنها با عنوان پیش ثبت نام سهام عدالت و ... باید گفت نیازی به هیچ گونه مراجعه حضوری به جایی نیست و بعد از فرایند شناسایی، سهام عدالت به واجدین شرایط تعلق می‌گیرد.

 

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.