کد خبر : 20612 / /
/

وزیر کشور با اشاره به لغو روادید زمینی مراسم اربعین حسینی، بر لزوم فعال‌تر شدن مرز خسروی در استان کرمانشاه علاوه بر مرزهای مهران، چذابه و شلمچه اشاره کرد و گفت: در این خصوص طرف عراق تأکید کرد مقدمات لازم برای تردد زوار و تبادلات تجاری در مرز خسروی فراهم شده است.

احمد وحیدی روز سه شنبه در نشست مشترک خبری با عثمان الغانمی که به تهران سفر کرده است، امنیت عراق را برای ایران مهم و مورد توجه دانست و افزود: مرزهای دو کشور، مرزهای اخوت و برادری است و باید تلاش کنیم یک فضای مناسب و با امنیت، در مرزهای دو کشور داشته باشیم.

وی با اشاره به ظرفیت های مختلف تجاری میان دو کشور، اظهار کرد: در بحث مبادلات مرزی، تردد زائران و توسعه بازارچه های مرزی می توانیم هماهنگی بیشتری داشته باشیم و زمینه را برای تسهیل تجارت در مرزهای دو طرف آماده کنیم.

وزیر کشور در بخش دیگری از صحبت های خود به امنیت مرزها برای جلوگیری از قاچاق سلاح، مواد مخدر و کالا اشاره کرد و ادامه داد: تبادلات تجاری و کالاها باید از مبادی رسمی صورت گیرد که به نفع اقتصاد هر دو کشور است.

 

پیوند ناگسستنی فرهنگی و دینی میان ایران و عراق از دیگر محورهای مورد اشاره وزیر کشور در این نشست بود که گفت: مراسم اربعین حسینی(ع) از جلوه های بارز پیوند های دینی و فرهنگی دو ملت است و شوق مردم ایران برای زیارت عتبات عالیات تمام ناشدنی است.

 
 

وزیر کشور اضافه کرد: از طرف دیگر مردم عراق هم مشتاق سفر به شهرهای مقدس قم و مشهد هستند که همواره به دنبال تسهیل سفر آنها هستیم.

وحیدی از همتای عراقی خود خواست با توجه به مطالبه میلیونی مردم ایران برای حضور در مراسم اربعین حسینی، لغو روادید زمینی صورت گیرد که این درخواست مورد موافقت طرف عراقی قرار گرفت.

وزیر کشور بر لزوم فعال تر شدن مرز خسروی در استان کرمانشاه علاوه بر مرزهای مهران، چذابه و شلمچه اشاره کرد که در این خصوص هم طرف عراق تاکید کرد مقدمات لازم برای تردد زوار و تبادلات تجاری در مرز خسروی فراهم شده است./میزان

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.
آخرین اخبار