کد خبر : 20215 / /
/

جزئیات جدید در رابطه با افزایش سود وام برخی از واحدهای مسکن مهر اعلام شد.

جزئیات جدید در رابطه با افزایش سود وام برخی از واحدهای مسکن مهر اعلام شد. براساس اعلام بانک مرکزی، در حالی که مطابق با قانون بودجه سال ۱۴۰۱، سود تسهیلات بانکی برخی از واحدهای مسکن مهر باید به ۱۸ درصد افزایش یابد اما تازه‌‌ترین جزئیات اعلام شده از سوی سیاستگذار پولی کشور نشان‌دهنده الزام انجام هماهنگی در این زمینه با وزارت راه وشهرسازی است. براساس جزء ۲ بند الف تبصره ۱۱قانون بودجه ۱۴۰۱، نرخ سود تسهیلات واحدهای مسکن مهر که تکمیل شده و دارای خدمات زیربنایی باشند و مالکان آنها از تیرسال جاری برای فروش اقساطی به بانک مسکن مراجعه نکردند، به ۱۸ درصد افزایش خواهد یافت.

به گزارش خبرگزاری فارس، علی صالح‌‌آبادی، رئیس کل بانک مرکزی با ارسال نامه‌‌ای به رستم قاسمی، وزیر راه و شهرسازی، اختیار تصمیم‌گیری پیرامون مرجع تشخیص واحدهای تکمیل شده دارای خدمات روبنایی برای اجرای بند الف تبصره ۱۱ قانون بودجه سال ۱۴۰۱ را به هماهنگی وزارت راه و شهرسازی با بانک عامل بخش مسکن به عنوان بانک تسهیلات‌دهنده به پروژه‌های مسکن مهر کشور منوط کرد.پیش از این، رستم قاسمی در نامه‌‌ای به رئیس کل بانک مرکزی با توجه به فرا نرسیدن مهلت قانونی افزایش نرخ سود تسهیلات مسکن مهر خواستار جلوگیری از هرگونه افزایش نرخ سود تسهیلات واحدهای مسکن مهر بدون اعلام و تایید وزارت راه و شهرسازی شده بود. با این حال و به موجب قانون بودجه ۱۴۰۱، واحدهای مسکن مهر تحویل شده که برخوردار از امکانات روبنایی و الزامات مربوط به زیست شهری هستند اما هنوز مالکان آنها بعد از گذشت چند سال و اتمام مهلت قانونی اقدام به فروش اقساطی این واحدها و دریافت دفترچه برای شروع فرآیند پرداخت قسط و بازپرداخت وام به شبکه بانکی نکرده‌‌اند، مشمول وام یارانه‌‌ای نخواهند بود و سود وام دریافتی از سوی آنها به ۱۸ درصد (نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار) افزایش خواهد یافت. محتوای این نامه نشان می‌دهد، این گروه از مالکان مسکن مهر تا قبل از تاریخ اعلام شده و تنها تا تیر سال جاری مهلت دارند نسبت به فروش اقساطی واحد خود و دریافت دفترچه اقساط اقدام کنند. در غیر این صورت نرخ سود وام آنها که تاکنون یارانه‌‌ای بوده است به ۱۸ درصد افزایش خواهد یافت.

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.