کد خبر : 19630 / /
/

قیمت گوشت/قیمت گوشت در بازار

رئیس اتحادیه تهیه و توزیع‌کنندگان گوشت گوسفندی تهران گفت: هم‌اکنون هرکیلو گوشت گوسفندی با قیمت ۱۶۵تا ۱۷۰هزارتومان به‌دست مغازه‌دار می‌رسد که قیمت برای مصرف‌کننده با احتساب سود ۱۰درصدی ۱۸۱تا ۱۸۷هزار تومان خواهد بود.

قیمت گوشت قرمز امروز نسبت به روز گذشته با تغییرات همراه شد. قیمت گوشت قرمز از اسفند سال گذشته روند افزایشی به خود گرفت و با وجود گذشت دو ماه ازاین اتفاق، هنوز قیمت‌ گوشت کاهشی نشده و بنابر گفته فعالان این صنعت همین بالا بودن قیمت‌ گوشت بازار را از رمق انداخته است.چرا قیمت گوشت قرمز روند صعودی خود را حفظ کرده است.بازار گوشت قرمز به دلیل بالا بودن قیمت‌ گوشت همچنان کم تقاضا مانده است.

در کنار مرغ، تخم‌مرغ، روغن و لبنیات که قیمت جدید آنها اعلام شد، برخی کالاهای دیگر نیز تغییرات شدیدی را در قیمت شاهد بودند که گوشت ازجمله آنها بود. گوشت‌قرمز در میان اقلامی نبود که با تغییر شیوه پرداخت یارانه شامل تغییر قیمت می‌شد، اما با این حال در یک هفته گذشته قیمت این کالا در بازار افزایش زیادی داشت و در بعضی فروشگاه‌ها قیمت هرکیلو گوشت گوسفندی و گوساله به ۲۵۰تا ۳۰۰هزار تومان رسید درحالی‌که قبل از هدفمندی یارانه‌ها در قصابی‌های معمولی حداکثر قیمت کیلویی ۲۰۰هزار تومان بود. بخشی از این افزایش نرخ که در بازار گوشت گوساله بیشتر مشاهده شد، به افزایش ۵تا ۶برابری قیمت نهاده‌های دامی و وابستگی بیشتر دام‌های سنگین به تغذیه با نهاده‌ها بازمی‌گشت اما بخشی از آشفتگی بازار هم به باور فعالان بازار ناشی از خریدهای هیجانی بود.

تحلیل فعالان بازار

رئیس اتحادیه تهیه و توزیع‌کنندگان گوشت گوسفندی تهران، دلیل افزایش قیمت گوشت در هفته گذشته را واکنش مردم به تغییرات قیمت دیگر اقلام و نگرانی از گرانی بیش از پیش گوشت دانست و گفت: مردم در هفته گذشته کمی شتاب‌زده خرید کردند و دامداران هم بر این باور بودند که شرایط خاصی پیش آمده و می‌توانند هر قیمتی را اعمال کنند ولی بازار که راکد شد، قیمت‌ها هم به همان سطوح قبلی بازگشت.

 

علی اصغر ملکی، تفاوت قیمت کنونی گوشت گوسفندی با قیمت‌های ۲هفته قبل را ۴تا ۵هزار تومان اعلام کرد و افزود: قیمت گوشت تابع عرضه و تقاضاست و همانطور که قیمت مرغ با کاهش تقاضا شکست، گوشت قرمز هم در نبود تقاضا نمی‌تواند افزایش زیادی در قیمت داشته باشد. اگر تقاضا بیشتر شود قطعا بازار دچار تغییراتی خواهد شد اما از آنجا که قدرت خرید پایین است، بعید است افزایشی را در قیمت‌ها شاهد باشیم. به‌گفته ملکی، هم‌اکنون هرکیلو گوشت گوسفندی با قیمت ۱۶۵تا ۱۷۰هزارتومان به‌دست مغازه‌دار می‌رسد که قیمت برای مصرف‌کننده با احتساب سود ۱۰درصدی ۱۸۱تا ۱۸۷هزار تومان خواهد بود.

 

قیمت‌های بالای ۲۵۰هزار تومان، موقتی است

افزایش قیمت در بازار گوشت موجب شده دولت نیز برای کنترل قیمت‌ها وارد عمل شود. معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهادکشاورزی دوشنبه هفته گذشته از آغاز واردات گوشت قرمز گرم از روسیه و پاکستان خبر داد و اعلام کرد دولت با این اقدام و همچنین افزایش توزیع گوشت منجمد در پی بازگرداندن قیمت این کالا به نرخ‌های پیشین است. محمد قربانی افزود: گوشت قرمز پیش‌تر هم یارانه دریافت نمی‌کرد و در نتیجه مشمول آزادسازی یارانه‌ها نمی‌شود، بنابراین قیمت‌های ۲۵۰تا ۳۰۰هزار تومانی در بازار گوشت موقتی است. این مقام دولتی همچنین از مذاکره با اتحادیه‌های دامداران بر سر قیمت هر کیلو گوشت دام زنده خبر داد و اعلام کرد تا پایان هفته نرخ‌های جدید کارشناسی گوشت قرمز اعلام می‌شود، که البته این اتفاق نیفتاد.

افزایش قیمت دام زنده

اگرچه قیمت توافقی هر کیلو گوشت دام زنده هنوز اعلام نشده اما تولیدکنندگان از افزایش ۳۰درصدی هزینه تولید خبر می‌دهند. تصمیم دولت در تغییر نرخ ارز واردات اقلام اساسی و پرداخت یارانه مستقیم، قیمت نهاده‌های دام و طیور شامل جو، ذرت و کنجاله سویا را که تا پیش از این با ارز ۴.۲۰۰تومانی وارد می‌شد، ۵تا ۶برابر کرد و هزینه تولید را برای دامداران بالا برد. قیمت جو از ۱.۸۰۰تومان به ۱۲هزار تومان رسید، ذرت ۱.۹۰۰تومانی ۱۲هزار تومان شد و سویای ۳.۷۰۰تومانی هم به ۱۷هزار تومان رسید تا در پی آن قیمت شیرخام و البته گوشت تولیدی دامداران هم افزایش یابد. رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی گاوداران از تأثیر ۳۰درصدی افزایش قیمت نهاده‌ها بر قیمت دام زنده خبر داد و اعلام کرد: قیمت تمام‌شده هر کیلو گوشت دام برای ما از ۸۰هزارتومان به ۱۰۴هزار تومان رسیده است. این گفته احمد مقدسی در حالی است که قیمت گوشت در بازار تا پیش از اجرای طرح پرداخت مستقیم یارانه‌ها نیز فاصله‌ای دست‌کم ۷۰هزار تومانی با قیمت خرید گوشت از دامداران داشت و هر کیلو گوشت ۷۰هزارتومانی در دامداری، وقتی به مغازه‌های قصابی می‌رسید قیمتش تا بیش از ۱۵۰هزارتومان بالا می‌رفت، در چنین شرایطی کمترین قیمت گوشت گوساله در مغازه‌ها را نیز مانند گوشت گوسفندی باید ۱۸۰هزار تومان

دانست./ اقتصادنیوز

مقایسه و تفاوت گوشت گوسفندی با گوشت گوساله، کدام بهتر است؟

 

مقایسه گوشت گوسفند و گوشت گوساله ممکن است برای هر کسی مهم باشد که از فواید هر کدام مطلع شود. بی شک در نگاه اول می توان از نظر ظاهر و رنگ گوشت قرمز به تفاوت آن در هر نوع دام پی برد. از طرفی هر کدام از این نوع گوشت ها که ما آن را در دو دسته گوشت گوسفندی یا بره و گوشت گاو یا همان گوساله قرار داده ایم دارای مزایا و معایب خاص خودشان می باشند. در این مقاله آموزشی از مرجع آموزش دامداری و دامپروری لایو شیپ قصد داریم تا به طور کامل به بررسی تفاوت این دو نوع و اینکه کدام گوشت قرمز بهتر است بپردازیم.

حتما در مقالات بعدی در رابطه با گوشت بز و کهره و همچین گوشت سایر دام ها همچون شتر صحبت خواهیم کرد. بنابراین اگر نیاز به کسب اطلاعات در این رابطه  دارید می توانید در بخش وبلاگ لایو شیپ جستجو کنید.

تفاوت گوشت گوسفند و گوشت گوساله چیست؟

حتما شما هم میدانید که گوشت قرمز یکی از نیاز های روزمره انسان می باشد که لازم است در برنامه غذای هفتگی حداقل چند بار گوشت قرمز مصرف شود. وجود مواد معدنی و ویتامین های مختلف در این گوشت سبب شده است تا نیاز بدن انسان به این نوع مواد غذایی بیشتر احساس شود. اما در این میان برخی افراد بیشتر تمایل به مصرف گوشت گوساله و برخی دیگر بیشتر سعی می کنند گوشت گوسفندی و بره مصرف کنند. این مورد با در نظر نگرفتن خواص و فواید صورت گرفته و به اصطلاح هر کسی ممکن است از این دو بیشتر از یکی خوششان بیاید.

مثلا برخی ممکن است از بو و طعم گوشت قرمز گوسفندی خوششان نیاید یا برخی دیگر بر عکس این دسته از افراد گوشت قرمز گوساله را نمی خورند. باید دقت داشته باشید که حتما فواید و معایب هر کدام از این دو نوع گوشت که ممکن است گوشت بره، گوسفند، بز، شتر، گوساله یا گاو باشد را بشناسید. زیرا به دلیل وجود برخی خواص در آنها شاید لازم باشد هر چند وقت یکبار از چیزی که خوشتان نمی آید استفاده کنید.

ملاک خرید گوشت قرمز

تا به امروز خانواده ها بر اساس نیاز و مهمتر از آن بر اساس مزاج خود سعی در انتخاب یکی از این دو نوع گوشت کرده اند. اما برخی از افراد هم هستند که اصلا هیچ اطلاعاتی درباره گوشت قرمز حیوانات مختلف ندارند. بنابراین بعد از مطالعه این مقاله شما باید بدانید که بر اساس نیاز خود چه نوع گوشتی را باید بخرید و چه نوع گوشتی را در چه زمان هایی بر اساس مواد معدنی و ویتامین های موجود در آن مصرف کنید. پس فهمیدیم که باید یک سری موارد را به عنوان ملاک خود برای خرید گوشت در نظر بگیریم که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

قیمت گوشت

موارد مهم تفاوت گوشت گوساله با گوسفندی شامل موارد زیر می باشد.

    اکثرا رنگ آنها متفاوت است

    مواد معدنی و ویتامین های موجود در آن ها

    بافت گوشت

    سرد و گرم بودن (از نظر مزاج)

    قیمت گوشت قرمز گوساله و گاو با گوشت گوسفندی و بره تفاوت دارد.

    طعم و بو

    و …

تفاوت رنگ گوشت گوسفند با گوشت گاو

در این بخش از مقاله مقایسه گوشت گوساله با گوشت گوسفندی به بررسی رنگ آن خواهیم پرداخت. اگر شما هنگام خرید از قصابی یا هر مرکز خرید و فروش گوشت دقت کرده باشد، اکثرا گوشت گوسفند دارای رنگ قرمز روشن می باشد. اما گوشت گوساله دارای رنگ قرمز تیره بوده و کاملا تفاوت این دو از روی رنگ مشخص است. بنابراین طبق مورد گفته شده می توانید از این پس هنگام خرید به این موضوع دقت کنید تا خیالتان هم از خرید گوشت راحت باشد.

موضوع مربوط به رنگ ظاهری گوشت را می توان یکی از نکات مهم دانست که در تشخیص این دو کمک بسیار زیادی به ما خواهد کرد.

مواد معدنی و ویتامین در گوشت قرمز

مورد دیگری در این قسمت مربوط به ویتامین موجود در گوشت گوساله و گوسفند است که ممکن است این دو را از هم جدا کند. اما باید بگوییم که از این نظر شباهت زیادی به یکدیگر دارند و مواردی همچون پروتئین، آهن، کلسیم، فسفر و … در هر دو آنها دیده می شود. از این رو ما با وجود اینکه این گزینه را برای تفاوت نام برده ایم، باید بدانید که به دلیل داشتن تمام مواد معدنی و انواع ویتامین ها در گوشت قرمز گوسفند و گاو شما می توانید این ملاک را به طور کلی یکی حساب کنید. یعنی وقتی هدف شما مصرف گوشت بر اساس ویتامین و فواید آن است می توانید هر کدام را که مد نظر دارید به دلخواه انتخاب کنید.

مزاج انواع گوشت قرمز

بافت گوشت قرمز در گوسفند و گوساله

یکی از اصلی ترین تفاوت هایی که در این دو نوع گوشت دیده می شود مربوط به بافت آنها می باشد. کسانی که تا به حال آشپزی کرده اند بی شک به خوبی می دانند که گوشت گوسفندی دارای بافت بسیار نرم و لطیفی می باشد. این موضوع یکی از مزایای بسیار خوب گوشت بره و گوسفندی است که برای افراد زیادی حائز اهمیت می باشد. از طرفی زود پخت بودن آن نیز برای بسیار از خانم ها جزو ملاک های مهم محسوب می شود. همچنین یکی از نکات بسیار مهم دیگر مربوط به زود هضم بودن گوشت گوسفند است که برای مصرف کنندگان این نوع گوشت مشکل گوارشی پیش نخواهد آمد.

بر خلاف گوشت گوسفندی که نرم و لطیف است، بافت گوشت گوساله سفت و عضلانی می باشد. با وجود این نوع تفاوت ها، افراد زیادی هستند که بیشتر تمایل به مصرف گوشت گاو و گوساله دارند.

مقایسه قیمت گوشت گوساله با گوسفندی

حتما می دانید که قیمت گوشت گوسفندی و گوساله متفاوت هستند. زمانی که شما بخواهید اقدام به خرید گوساله زنده کنید به دلیل وزن بالا باید هزینه بیشتری نسبت به خرید گوسفند زنده بپردازید. اما منظور ما در اینجا فقط از نظر وزن بود. لازم است بدانید که قیمت گوسفند زنده هر کیلو گرم نسبت به هر کیلو گوساله زنده گران تر است. دلیل آن هم مربوط به پرطرفدار بودن گوسفند می باشد. البته یکی از دلایل محبوب و پرطرفدار بودن آن هم مربوط به قیمت آن است که نسبت به گاو و گوساله بسیار به صرفه تر خواهد بود.

بنابراین می توان گفت قیمت گوشت گوسفندی گران تر از گوشت گوساله می باشد. ( ما قبلا داخل سایت به این موضوع اشاره کرده ایم که اگر شرایط لازم را دارید می توانید به جای خرید مستقیم گوشت از قصابی، از طریق مراکز فروش دام زنده اقدام به خرید دام کرده نسبت به نرخ قصابی مبلغ کمتری در ازای هر کیلو گوشت قرمز پرداخت کنید.)

طعم و بوی گوشت گوسفند

موضوع طعم و بوی گوشت قرمز برای گوسفند و گوساله برای بسیاری از افراد از اهمیت زیادی برخوردار است.  البته باید بگوییم که گاهی مواقع تنها برخی افراد می توانند تفاوت طعم و بوی این دو نوع گوشت را تشخیص دهند. این مورد برای زمانی است که گوشت گوسفند بو نداشته باشد. احتمالا تا به حال برای شما هم اتفاق افتاده که گوشت گوسفندی بو داشته باشد که گاهی برای بسیاری از افراد آزار دهنده می باشد. (توجه داشته باشد که نوع تغذیه و خوراک دام روی بوی گوشت آن تاثیر گذار است).

قیمت گوشت

گوشت گوسفندی بهتر است یا گوساله

بیماری زایی انواع گوشت قرمز

آخرین مورد در بخش مقایسه گوشت گوسفندی با گوشت گوساله را به موضوع بیماری زایی اختصاص میدهیم. با وجود فواید و مزایای خوبی که در گوشت قرمز وجود دارد، باید بدانید که مصرف بیش از حد آن ممکن است سبب بیماری های خاصی در بدن انسان شود. همانطور که احتمالا شما هم بدانید گوشت قرمز ممکن است سبب افزایش فشار خون، چربی خون و … شود. گوشت انواع نژاد گوسفندان در دنیا دارای مقداری چربی درونی و بیرونی می باشد که سبب افزایش کلسترول خون می شود. در این میان گوشت گوساله نسبت به گوشت گوسفندی دارای چربی و کلسترول کمتری می باشد. بنابراین بهتر است کسانی که بیماری های قلبی و عروقی دارند از این نوع گوشت مصرف کنند.

از آنجایی که این موضوع از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، در صورتی که شما بیماری خاصی دارید می توانید با پزشک خود در رابطه با گوشت قرمز مصرفی سوالات لازم را بپرسید تا خیالتان از این نظر راحت باشد.

گوشت گوسفندی بهتر است یا گوشت گوساله

در نهایت ممکن است برای هر کسی جای سوال باشد که گوشت گوساله بهتر است یا گوسفندی؟ که ما در اینجا این موضوع را برای شما روشن می کنیم. در ابتدا طبق مواردی که گفته شده اکنون شما باید بتوانید بر اساس نیاز روزمره خود اقدام به خرید گوشت قرمز کنید. مواردی که شما باید در نظر بگیرید مربوط به مزاج و سلیقه شخصی شما می باشد. البته در رابطه با بخش بیماری زایی گفتیم که گوشت گوساله از چربی و کلسترول پایین تری برخوردار بده و از این نظر بسیار حائز اهمیت می باشد. اما از طرفی بسیاری از خانواده ها بر این باور هستند که گوشت گوسفند خوشمزه تر بوده و به دلیل نرم و لطیف بودن زود پخت بوده و همچنین زود هضم می باشد. بسیاری از ورزشکاران که گاها افراد از ما سوال می کنند کدام گوشت قرمز برای ورزشکاران مناسب است؟ باید بگوییم که برای این دسته افراد گوشت گاو و گوساله به دلیل داشتن چربی کمتر پیشنهاد می شود

 

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.