کد خبر : 1961 / /
/

محدودیت تردد/ساعت محدودیت تردد/محدودیت تردد کرونایی

تا پیش از کرونا شهرهای بزرگ و کوچک اغلب به دلیل آن و هوای آلوده محدودیت تردد داشتند؛ زیرا افزایش شاخص‌های آلودگی موجود در هوا و رفت و آمد خودروهای درون شهری رابطه مستقیم دارد.

علیرضا زالی بر محدودیت تردد کرونایی تاکید کرد. با توجه به رعایت محدودیت تردد کرونایی آمار ابتلا به کرونا کاهش یافته است.محدودیت تردد کرونایی در اکثر شهرهای کشور انجام می‌گیرد.با توجه به مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا، کماکان محدودیت تردد کرونایی بین استانی خودروهای شخصی از و به ‌شهرهای قرمز و نارنجی ممنوع است.آخرین اخبار مرتبط با محدودیت تردد کرونایی در سایت خبرآزاد می‌خوانید.

اگر می‌خواهید آخرین اطلاعات را درباره محدودیت تردد شهری و بین‌شهری و طرح ترافیک به دست بیاورید، با خودرو ۴۵ همراه باشید.

البته در تهران که پایتخت و کلان‌شهر ایران است، محدودیت تردد خودروها در تمام ایام سال اجرا می‌شود. هدف از این طرح کنترل میزان ترافیک شهری و تسهیل رفت و آمد و کاهش میزان آلودگی است. مطابق این طرح، روزهای فرد هفته تنها خودروهای با پلاک فرد امکان تردد در معابری که جزء طرح زود و فرد هستند را دارند و روزهای زوج برای پلاک‌های زوج در نظر گرفته شده. محدوده‌ای هم به عنوان طرح اصلی در نظر گرفته شده که تنها پلاک‌های دولتی، خودروهای متعلق به معلولین و… که واجد شرایط آن هستند امکان تردد در این مناطق را دارند. در صورتی که واجد شرایط ورود به طرح زوج و فرد یا طرح اصلی نباشید، باید به سایت تهران من مراجعه کرده و نسبت به خرید طرح اقدام کنید.

اما کرونا با خودش محدودیت‌های جدیدی را به همراه آورده است. محدودیت‌هایی که تنها در طرح‌های قبلی و طرح آلودگی هوا خلاصه نمی‌شود. در روزهای کرونایی نه تنها رفت و آمد درون شهری تغییرات قابل توجهی داشته و شرایط خاصی برای آن در نظر گرفته شده، بلکه رفت و آمدهای برون‌شهری هم دستخوش تغییرات جدی شده و نمی‌توانید مانند سابق آزادانه بین شهرهای شمالی و جنوبی و … تردد داشته باشید.

اگر می‌خواهید آخرین اطلاعات را درباره محدودیت تردد شهری و بین‌شهری و طرح ترافیک به دست بیاورید، با خودرو ۴۵ همراه باشید.

اخبار جدید محدودیت‌ تردد کرونایی

محدودیت تردد کرونایی

با توجه به قرمز شدن وضعیت اغلب شهرهای ایران و مخصوصاً تهران و شهرهای شمالی، تا ۵ شهریور ممنوعیت سراسری طرح ورود خودروهای غیربومی اجرا شد. اگرچه این طرح به پایان رسیده و ادارات و… مانند سابق در حالت فعالیت هستند، اما ممنوعیت‌های تردد بین‌شهری همچنان ادامه دارد.

مطابق بیانیه ستاد ملی مقابله با کرونا همچنان ورود خودروهای غیربومی به شهرهایی که در وضعیت نارنجی و قرمز قرار دارند ممنوع است. کسانی که با وجود این طرح وارد شهرهای با وضعیت نارنجی شوند تا ۵۰۰ هزار تومان به ازای هر ۲۴ ساعت حضور در آن منطقه جریمه خواهند شد. این جریمه برای هر ۲۴ ساعت حضور در مناطق به رنگ قرمز یک میلیون تومان در نظر گرفته شده است.

اگر با هر ترفندی با وجود پلاک غیربومی وارد یکی از شهرهای ممنوعه شده باشید، خروج شما از آن منطقه نیز ممنوع است. در صورتی که پلیس شما را در آن شهر مشاهده کند یا دوربین‌های شهری پلاک شما را ثبت کنند، مشمول پرداخت جریمه نقدی خواهید شد.

محدودیت بین‌شهری برای عدم انتقال کرونا در بین شهرهای با وضعیت نامساعد به دیگر شهرها در نظر گرفته شده است؛ اما این موضوع برای ترددهای داخل شهری نیز برقرار است. به دلیل عدم حضور در مکان‌های عمومی در ساعت‌های پایانی شب و عدم ترددهای غیرضروری، کلیه افراد ساکن در کشور اجازه تردد بین ۲۲ تا ۳ بامداد را درون شهر ندارند. در صورتی که در ساعت‌های اعلام شده پلاک شما توسط پلیس یا دوربین‌های شهری ثبت شود، مشمول پرداخت جریمه ۲۰۰ هزارتومانی خواهید شد.

با توجه به اینکه در ایام کرونا تردد بین شهرهای مختلف به طور کامل ممنوع شده یا با محدودیت‌های زیادی همراه است، این احتمال وجود دارد که حتی کسانی که برای انجام کار ضروری نیاز به حضور در شهر دیگر دارند هم از حرکت بمانند. به همین منظور ستاد مقابله با کرونا شرایطی را فراهم کرده که افرادی که برای انجام امور ضروری نیاز به حرکت در شهرهای با محدودیت دارند، با دریافت مجوز تردد بین شهری بتوانند به صورت قانونی و بدون جریمه این کار را انجام دهند. شرایطی که برای دریافت مجوز در نظر گرفته شده عبارت است از:

مراجعه به وب سایت یا فرمانداری شهر محل سکونت و ثبت درخواست دریافت مجوز تردد

ارائه کارت ماشین و برگ سبز خودرو

ارائه اجازه نامه یا سند خانه برای اثبات محل سکونت

ارائه یکی از قبض‌های خدماتی مانند قبض آب، برق و…

ارائه مدارک پزشکی (در صورت نیاز به خدمات درمانی)

این مدارک را باید بین ساعت ۱۴ تا ۱۸ در وب سایت ثبت کرده یا به فرمانداری منطقه خودتان تحویل دهید. در صورتی که مدارک بررسی و تقاضای شما تأیید شد، پیامکی حاوی تأییدیه مجوز خروج برای شما ارسال خواهد شد.

با توجه به اینکه یک کد رهیگیری برای وضعیت شرایط اخذ مجوز در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد، از طریق آن می‌توانید وضعیتتان را از طریق وب سایت فرمانداری پیگیری کنید.

چه مواردی باعث عدم صدور مجوز محدودیت تردد کرونایی می‌شود؟

محدودیت تردد کرونایی

اغلب افرادی که موفق به دریافت مجوز تردد نمی‌شوند، تصور می‌کنند که واجد شرایط نبوده‌اند یا به هر دلیلی فرمانداری تصمیم گرفته که برای آن‌ها مجوز مربوطه را صادر نکند. حتی ممکن است این متقاضیان بازها به فرمانداری مراجعه کنند و باز هم متوجه علت عدم صدور مجوز تردد نشوند. در این بخش خودرو ۴۵ به شما دلایلی که می‌تواند موجب عدم صدور این مجوز یا پیشگیری از ورود شما به یک منطقه دیگر می‌شود را به شما نشان می‌دهد.

حتماً باید تصاویری که از مدارک خواسته‌شده می‌گیرید باکیفیت و خوانا باشند. اگر عکس تار و ناخوانا باشد، احتمال صدور مجوز برایتان کم می‌شود.

مدارک ارسالی حتما باید به نام متقاضی باشد.

حتماً دلیلی قانع‌کننده برای دریافت مجوز ارائه دهید و در صورت نیاز مدارک مربوطه برای علت تردد را همراه داشته باشید.

در صورتی که ممنوعیت تردد اجرا شده باشد، حتی با وجود داشتن مجوز تردد هم نمی‌توانید وارد منطقه دیگری شوید.

محدودیت‌های تردد کرونایی کی به پایان می‌رسد؟

محدودیت تردد کرونایی

تا زمانی که کرونا بی‌رحمانه جولان می‌دهد و جان هم‌وطنانمان را می‌گیرد، محدودیت‌های تردد برای محافظت از جان افراد ادامه دارد. اگر مناطقی با وجود عدم تردد دیگر هم‌وطنان و رعایت نکات بهداشتی به وضعیت زرد یا آبی برسند، امکان رفت و آمد برای آن‌ها وجود دارد؛ اما همچنان اجازه تردد برای مناطقی که رنگ نارنجی، قرمز و حتی قرمز تیره دارند ممنوع است.

رفت و آمد با وسایل حمل‌ونقل عمومی یکی از بهترین راهکارها برای کاهش آلودگی شهری است؛ اما این روزها با وجود شیوع کرونا، اغلب افراد ترجیح می‌دهند که به جای استفاده از اتوبوس و مترو با خودروی شخصی تردد داشته باشند. به همین دلیل تغییراتی در وضعیت طرح ترافیک تهران اعمال شده که بار روی وسایل حمل‌ونقل عمومی را کمتر کرده و امکان تردد با خودروی شخصی را برای شهروندان تهرانی فراهم می‌کند. در شهریور ماه سال ۱۴۰۰ شرایطی که برای طرح ترافیک در نظر گرفته شده به شرح زیر است:

ساعت اجرای طرح ترافیک و کنترل آلودگی هوا در تهران از سال ۸:۳۰ صبح تا ۱۶:۳۰ بعد از ظهر اجرا می‌شود.

شهروندانی که در داخل این طرح‌ها هستند، یکبار می‌توانند بدون جریمه و به صورت رایگان پس از ساعت ۱۴:۳۰ بعد از ظهر از طرح خارج شوند.

شهروندان ساکن در این دو محدوده امکان یکبار خروج رایگان از طرح را تا ساعت ۱۴:۳۰ دارند.

برای ورود به طرح و جریمه‌ای که برای آن در نظر گرفته شده اعداد متغیری وجود دارد. خودروهای دارای معاینه فنی که بین ساعت ۸:۳۰ تا ۱۰:۳۰ که ساعت‌های اوج ترافیک است وارد طرح شوند، مشمول ۶۳ هزار تومان جریمه نقدی می‌شوند. اگر معاینه فنی شما جزء معاینه فنی‌های برتر باشد، این عدد حدود ۴۴ هزار تومان است.

برای اینکه اطلاعات کامل و دقیق درباره شرایط محدودیت‌های تردد درون‌شهری و برون‌شهری، وضعیت صدور مجوز تردد در دوران همه‌گیری کرونا و شرایط طرح ترافیک در تهران و سایر شهرهای بزرگ اطلاعات کسب کنید، حتماً وب‌سایت خودرو ۴۵ را مدام بررسی کنید. دقیق‌ترین و به‌روزترین اطلاعات را می‌توانید از طریق این وب‌سایت به دست بیاورید.

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.