کد خبر : 18499 / /
/

دادفر دبیر انجمن واردکنندگان خودرو، در خصوص اظهار نظر رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص واردات گفت: واردات خودرو انجام نخواهد شد و طرح واردات در ازای صادرات خودرو راه به جای نمی برد.

به تازگی رئیس مجمع تشیخص مصلحت نظام در خصوص واردات خودرو، گفته است: «مصوبه واردات خودرو به تولید داخلی ضربه نمی زند. اینکه ما مردم را مجبور به استفاده از خودروهای کم کیفیت دو خودروساز داخلی کنیم، عامل رقابت است؟» ازسویی به تازگی سردار تیمور حسینی در گفت و گویی اعلام کرده بودند که در صورت واردات خودرو کم مصرف و اختلاف بها ناشی از صرفه جویی بنزین، می توان دستمزد کارکنان دو واحد خودروسازی را پرداخت و آن هارا تعطیل کرد.

این اظهار نظرها در کنار خواسته مشتریان در بازار برای واردات خودرو ، نشان می دهد برخلاف تصور برخی از سودجویان در این بازار، واردات خودرو مانعی برای توسعه تیراژ خودروسازان نیست.

برای بررسی وضعیت واردات خودرو، با «مهدی دادفر» دبیر انجمن واردکنندگان خودرو به گفت و گو پرداختیم:

باتوجه به اظهار نظر رئیس مجمع تشیخص مصلحت نظام در خصوص واردات خودرو، بالاخره سرنوشت این موضوع چه خواهد شد؟

وارداتی انجام نخواهد شد، آنچه در خصوص واردات در ازای صادرات گفته می شود، انجام نشدنی است. این موضوع را چگونه باید عنوان کرد؟ در حال حاضر توان تامین نیاز بازار داخل توسط دو خودروساز بزرگ وجود ندارد. چه چیزی را می خواهند صادر کنند؟ بازار داخل کشور نیاز به یک میلیون و دویست هزار دستگاه خودرو دارد، اما سخن از برنامه صادرات گفته می شود. این درحالی است که کارنامه سال گذشته حدود ۸۰۰ هزار دستگاه خودرو تولید داخل بود. محصولات چینی که در کشور مونتاژ می شود، قابلیت صادرات ندارد. زیرا قیمت این خودروها غیرقابل قیاس در بازارهای منطقه است. بنابراین چه خودرویی را می خواهند صادر کنند؟

دلیل اصلی این حجم از مخالفت و مقاومت برای واردات خودرو در کشور چیست؟

عده ای هستند که علاقه ای به رفاه مردم و کاهش قیمت ها در این بازار ندارند، اصلا به این موارد توجهی ندارند. نتیجه آن مقاومت و فضاسازی شرایط حال حاضر بازار است، راه حلی نیز برای این موضوع متصور نیستند. خودروسازان نیز از فضای موجود باری می بندد، تلاش دارند هر روز قیمت ها را افزایش دهند. خودروسازان بیشتر به شعار تا عمل دقت دارند، هدف آن ها افزایش قیمت بوده و با کمبود محصول در حال موفقیت هستند. به هر حال مسئولی نیز برای ایستادگی در خصوص این مورد وجود ندارد.

به تازگی نیز سردارتیمور حسینی در مصاحبه از واردات خودرو دفاع کرده است، نظر شما در این خصوص چیست؟

خودروسازان جایگاه کمی ندارند و فضای اقتصادی کوچکی در اختیار آن ها نیست، خودروسازان می توانند رئیس پلیس را نیز تغییر دهند. در خصوص نکاتی که سردارتیمور حسینی اشاره کردند، برای ایشان نگران شدم. زیرا این صراحت لحجه و رفتار آثار و تبعات احتمالی خواهد داشت، خودروسازان، حامیان آن ها و سودجویان این صنعت نفوذ خاصی دارند. خودروسازی صنعتی هست که افراد جیره خوار در آن با منافع کلان وجود دارند، هیچ کس وهیچ چیز برایشان اهمیت ندارد. معمولا نیز پشت افرادی پناه می گیرند که مورد عتاب و خطاب کسی نباشند. این افراد نفوذ خاصی دارند که می تواند اثر گذار در کلام سردارتیمور حسینی باشند.

از وزیر صمت تا معاونین ایشان در خصوص واردات خودرو و لغو محدودیت آن تا پایان ماه جاری بارها نقل سخن شده است، نظر شما در خصوص این مورد چیست؟

تا پایان ماه جاری منتظر خواهیم بود که آیا واردات انجام می شود یا خیر، این بازار یک بازار خبری نیست. بازار را نمی توان با کار خبری و موج سازی اصلاح کرد، اگر خودرو وارد می شود، باید به بازار و خیابان ها برسد تا مردم آن را حس کنند. نکته اینجاست که کسی حاضر به پاسخ نیاز بازار نیست. بلکه شیوه گفتار درمانی را پیش گرفتند، گفتار درمانی تا جایی ادامه دارد و پس از آن باید اقدام کنند. این اقدام می تواند تولید و افزایش تیراژ باشد، به طور مثال به یک باره اعلام کنند تولید رشد، خرید آزاد و تمام معوقات خودروسازان تحویل داده شده است، اگر چنین شود فکر می کنم نیازی به واردات نخواهد بود. یا اینکه بگویند فردا واردات آزاد شده و نشان دهند چه می کنند. جز این دوحالت مورد دیگری نمی تواند بازار خودرو را نجات دهد.

اگر واردات روزی براساس آنچه که شما طرح داده بودید انجام شود، چه تاثیری در بازار خواهد داشت؟

عکس العمل های بازار در قبال نوع رفتار ما بسیار مهم است، در مدیریت شعاری تحت عنوان کارایی و اثر بخشی وجود دارد، به بیانی بهتر این جمله یعنی کار درست در زمان مناسب، اکنون نمی توانم در خصوص کاهش قیمت خودروها نظر دهم. اما سال گذشته بارها اعلام کردم در صورت آزادسازی واردات ، خودروهای خارجی ۲۰ تا ۳۰ درصد افت قیمت خواهند داشت. با این رویه مالیات، عوارض، نرخ محاسبه تعرفه ها با دلار آزاد که دولت انجام داده و بار درآمدی خود را روی دوش مردم گذاشته است، واردات خودرو خارجی فکر نمی کنم سبب کاهش قیمت شود. پیشتر اشاره کردم کار صحیح در زمان مناسب، شاید کار صحیح واردات خودرو باشد، اما زمان مناسب بسیار دیر است.

بازار
copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.