کد خبر : 18369 / /
/

بانک مرکزی بخشنامه وام ۲۰۰ میلیون تومانی را به شبکه بانکی ابلاغ کرد. در این بخشنامه فهرست وثیقه های بانکی هم به روز رسانی شد. در فهرست جدید اقلامی همچون سیم کارت، اوراق قرضه اوراق سهام سند خودرو و طلا و مسکوکات طلا به چشم می‌خورد.

در ادامه رویه جدید دولت سیزدهم برای تسهیل پرداخت تسهیلات بانکی، بالاخره بانک مرکزی از فهرست به روز شده وثیقه‌های بانکی رونمایی کرد.

براساس اخبار امروز سشنبه ششم اردیبهشت ماه، بانک مرکزی دستورالعمل پرداخت وام ۲۰۰میلیون تومانی به ایرانیان را به شبکه بانکی ابلاغ کرد.

مطابق این دستورالعمل قرار است، بانکها بدون ضامن و تنها براساس اعتبارسنجی مشتریان تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان به متقاضیان پرداخت کنند.

در همین راستا بانک مرکزی، فهرست وثیقه های بانکی مورد تایید برای دریافت تسهیلات بانکی را تغییر داد.

کدام اقلام قابل وثیقه شدن هستند؟

فهرست جدید وثایق بانکی از این قرار است: اوراق تجاری از قبیل چک یا سفته مشتری، اوراق بدهی اعم از اوراق پذیرفته شده در بازار سرمایه و غیرآن، سهام شرکت‌های پذیرفته شده در بورس ازجمله سهام عدالت، واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس، چک یا سفته ضامن، اموال عینی با ارزش عرفی از قبیل خودرو، مسکوکات یا مصنوعات طلا، حساب‌یارانه اشخاص، گواهی کسر از حقوق مشتری یا ضامن، ضمانت یک نفر کاسب دارای پروانه کسب فعال، سیم‌کارت دائمی ثبت شده تحت مالکیت مشتری، ضمانت صادر شده از بنگاه محل اشتغال مشتری، متضمن تضمین دیون تسهیلات‌گیرنده، قرارداد لازم‌الاجرا و سایر تضامین متناسب با امتیاز اعتباری مشتری و تشخیص بانک می‌شود.

با اجرایی شدن شیوه جدید دریافت تسهیلات خرد به بانک‌ها، از این پس متقاضیان و ضامنان می‌توانند ۲مورد از اسناد و وثیقه‌ها را به‌عنوان تضمین بازپرداخت تسهیلات به بانک ارائه کنند.

البته بانک مرکزی اعلام کرد: در مناطق روستایی ضمانت یک نفر ساکن روستا که اهلیت و صلاحیت او را شورای اسلامی روستا تأیید کرده باشد با مهر شورای اسلامی روستا قابل‌قبول است و برای روستاییان، کشاورزان، دامداران سنتی و عشایر، پروانه چرای دام، پروانه چاه کشاورزی، سند مالکیت اراضی کشاورزی و ضمانت زنجیره‌ای هم به‌عنوان تضمین پذیرفته می‌شود.

این گزارش می‌افزاید: در اعطای تسهیلات خرد به مشتری فاقد سابقه و امتیاز اعتباری، بانک می‌تواند متناسب با سطح درآمد مشتری و توان بازپرداخت اقساط، با اخذ حداکثر ۲مورد از وثیقه‌ها و تضمین‌ها برای بار نخست تا سقف ۱۰۰میلیون تومان به پرداخت تسهیلات اقدام کند.

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.