کد خبر : 18356 / /
/

وام فرزندآوری یک شرط دارد که برخی از گرفتن آن جا می‌مانند. «نرخ باروری شهر محل تولد» شرطی است که برخی از متقاضیان می‌گویند مانع آن می‌شود که این وام‌ ۲۰ تا ۱۰۰ میلیون تومانی را بگیرند.

به گزارش تجارت‌نیوز، متقاضیان وام فرزندآوری می‌توانند به ازاری هر فرزند ۲۰ میلیون تومان وام قرض‌الحسنه بگیرند. به عبارتی برای فرزند اول، دوم، سوم و چهارم به ترتیب ۲۰، ۴۰، ۶۰ و ۸۰ میلیون تومان وام قرض‌الحسنه پرداخت می‌شود. در این میان خانواده‌هایی که پنج فرزند یا بیشتر دارند هم مشمول وام ۱۰۰ میلیون تومانی می‌شوند.

بر اساس مصوبه مجلس، بانک‌ها باید اعتبار فرد متقاضی دریافت وام را بررسی کنند. در صورتی که اعتبار فرد تایید شد، بانک با اخذ یک سفته یا یک ضامن معتبر مکلف به پرداخت وام فرزندآوری است.

به عبارتی یعنی متقاضیان تنها با یک سفته یا یک ضامن می‌توانند تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان هم وام بگیرند. البته مشروط به داشتن پنج فرزند و بیشتر و البته تائید اعتبار فرد از سوی بانک.

اما برخی از کابران تجارت‌نیوز از شرط عجیب برای دریافت این وام خبر دادند. برخی از متقاضیان می‌گویند هنگام ثبت‌نام با این پیام مواجه می‌شوند: «بر اساس اعلام مرکز آمار، نرخ باروری شهر محل تولد پدر ۲٫۶۱ و نرخ باروری شهر محل تولد فرزند ۲٫۶۱ است. مطابق قانون مصوب مجلس، تسهیلات قرض‌الحسنه فرزندآوری فقط به فرزندانی تعلق می‌گیرد که نرخ باروری شهر محل تولد پدر و فرزند هر دو کمتر از ۲٫۵ باشد.» مسئله‌ای که به نظر بسیاری از کاربران تنها بهانه‌ای برای پرداخت نشدن وام به خانواده‌هاست.

وام فرزندآوری ابلاغ نشد؟

تجارت‌نیوز در گزارشی به این شرط وام فرزندآوری پرداخت. در ادامه نظر برخی از مخاطبان را در این مورد می‌خوانید.

«من ثبت نام کردم تو سایت کد پیگیری هم امد نوشته ۱۲ روز کاری مراجعه کنید به بانک رفتم رئیس بانک و کارمندانش میخندن میگن کدوم وام؟ همچنین ابلاغیه‌ای ما نداریم.»

«من ثبت‌نام کردم، میگه به متولدین سال ۱۳۹۹تعلق نمیگیرد.»

«اگر دنبال افزایش جمعیت هستین و این طرحها رو میزارین پس چرا سیستان بلوچستان تعلق نمی‌گیره؟»

«من ثبت‌نام کردم. موقع ثبت‌نام نزد نرخ باروری شما بالای ۲.۵ هست مشمول دریافت وام نمی‌باشید. اما تو برگه که چاپ کردم نرخ باروری زده ۲.۸ یا ما مشمول می‌شیم»

«آخه اونیکه این طرح ریخته چه فکری کرده  که به قم نمیدن. به تهران نمیدن. من مسکن ملی ثبت‌نام کردم. مستاجر هستم. ۳۰ تومن پول رهن خونه دادم با ۳ تا بچه خونه گیرم نمیاد.»

«اگه دقت کنید نرخ فرزندآوری معمولا تو شهرهای محروم بالاست. اینم یه رانته که میخوان به مردم شهرهای مرفه برسه نه دست مناطق محروم. اگه قرار به تشویق باشه که باید واسه همه جامعه باشه نه شهرهای خاص.»

«سلام اینم مثل معافیت سربازان متاهل بالای ۳۰ سال است. اول تصویب میکنن به مردم‌ امید میدن. بعدش هم میزنن زیرش مردم را نا امید می‌کنند.»/تجارن نیوز

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.