کد خبر : 17912 / /
/

یکی از بزرگ‌ترین چالش های روزانه مدیران صنایع مختلف، مبحث تامین انرژی مورد نیاز جهت تولیدات صنایع است. اگر فرض کنیم که این انرژی مصرفی، سهمی در حدود ۶۰ درصد از هزینه‌های صرف شده جهت تولید محصول نهایی را بر‌عهده داشته باشد، کاهش اتلاف این انرژی‌ها، و همچنین استفاده حداکثری از ان‌ها، موجب افزایش نرخ سود‌اوری و رشد کارخانه می‌شود. در این مطلب قصد داریم تا شما عزیزان را با کاربرد انواع عایق در صنعت آشنا کنیم، با ما همراه باشید.

چرا باید از عایق استفاده کرد؟

بسیاری از صنایع، مستلزم تامین انرژی هستند و با انرژی فعالیت می‌کنند. تامین این انرژی از طریق منابع انرژی صورت پذیر است. این منابع محدود هستند و استفاده از آن‌ها در برخی موارد غیر ممکن است. برخی از این موارد عوامل سیاسی، نظامی، بحران جهانی و اتمام منابع انرژی هستند.

11

در صورت اتمام منابع انرژی، هزینه تبدیل و یا بازیابی انرژی بسیار سنگین خواهد بود به همین سبب، راه‌هایی جهت مصرف بهینه انرژی پیشنهاد شده است. یکی از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین راه‌کارهای تامین انرژی، استفاده از عایق‌هاست. عایق‌ها انواع و اقسامی دارند که بر حسب نوع عایق و کاربری آن تقسیم بندی می شوند.

برخی از نمونه‌ها چند منظوره هستند، یعنی چند ویژگی را در بر دارند و برخی اختصاصی عمل می‌کنند. محبوب‌ترین نوع عایق‌ها در مصارف صنعتی، عایق‌های حرارتی و پس از آن، عایق‌های صوتی هستند. عایق‌های حرارتی مانع از اتلاف انرژی و یا ورود انرژی به محیط داخلی می‌شوند.

در برخی صنایع نیاز است تا انرژی از محیط خارج نشود، چرا که هزینه‌های سنگینی بابت تامین انرژی لحاظ می‌شود. همچنین در برخی از صنایع مانند سردخانه‌ها و محیط‌های سرمایشی، نیاز است تا انرژی به داخل محیط وارد نشود و بایستی از عایق‌ها استفاده شود.

به طور کلی عایق‌ها تاثیر زیادی در کاهش هزینه‌های تلف شده مصارف صنعتی ایفا می‌کنند. به عنوان مثال، در کوره‌های پخت و پذ مواد خام، انرژی زیادی جهت پخت مواد خرج می‌شود. همچنین انرژی زیادی با محیط خارج از کوره بر اثر هوا، تبادل می‌شود.

در صورت نگه داشتن این انرژی‌های مصرف شده در محیط ساخت و ساز، هزینه تمام شده جهت تولیدات بسیار کاهش یافته و سود حاصله، افزایش می‌یابد.

عایق بندی یعنی چه ؟

عایق بندی فرآیندی است که طی آن، دو محیط که با یکدیگر در تعامل و تبادل داده است را، از یکدیگر جدا کنیم. اما چه چیز هایی در محیط داخلی با محیط خارجی در حال تبادل است؟ مواد یا انرژی همواره از محیط کم‌تراکم به محیط پر‌تراکم در حال گردش است.

این یعنی در کارخانه‌ای که میزان مصرف انرژی جهت تولید محصول نهایی زیاد است، انرژی‌های صرف شده جهت تولید، هواره در حال تبادل در محیط آزاد هستند. اگر این انرژی تبادل پیدا نکند، به احتمال زیاد نیاز به مصرف بیشتر انرژی بشدت کاهش می‌یابد.

فرض کنید برای ذوب مقاطع آهنی و تبدیل آن‌ها به مقاطع فولادی، در دیگ های ذوب مواد چقدر انرژی مصرف می‌شود. اگر قرار باشد برای پخت هر مقطع جدید دیگ را مجددا داغ کنند این کار از نظر عقلانی منطقی است؟ مسلما خیر و در چنین شرایطی بایست تا حد امکان انرژی را در درگ نگه داشته تا در پخت‌های بعدی از آن مجددا استفاده شود.

این مشکل در ۹۰ درصد صنایع وجود دارد و جهت افزایش سطح ایمنی کارکنان و کاهش ریسک‌های ناشی از آتش سوزی و موارد امنیتی نیز، استفاده از عایق‌ها امری مفید به حساب می‌آید. حال که با عایق بندی و خواص آن آشنا شدیم، بهتر است تا به بررسی انواع عایق در صنعت بپردازیم، با ما همراه باشید.

انواع عایق

عایق‌ها در سه دسته بندی کلی از نظر مواد تشکیل دهنده، تقسیم می‌شوند. انواع عایق صنعتی بر اساس کاربرد، عبارتند از.

 • عایق‌ حرارتی
 • عایق صوتی
 • عایق رطوبتی

عایق مناسب جهت جلوگیری از اتلاف انرژی گرمایی

عایق‌های حرارتی وظیفه حفظ گرمای موجود در محیط داخلی را بر عهده دارند. انواع عایق حرارتی بر اساس مواد تشکیل دهنده عبارتند از:

 • سرامیکی
 • سلولزی
 • فایبر گلاس
 • پشم سنگ
 • الاستومری
 • پلی استایرن

همچنین در ادامه مطلب به مبحث خرید عایق حرارتی ،خواهیم پرداخت.

عایق‌های سرامیکی

عایق سرامیکی از جنس اکسید آلومینیوم و سیلیس ساخته می‌شود. از این رو تا دمای ۱۴۰۰ درجه سلسیوس دما را تحمل می‌کنند.

 

12

 

عایق سرامیکی قیمت مناسب و کیفیت بالایی دارند که به صورت پتو تخته و پنبه در صنایع زیر به کار برده می‌شود:

 • عایق کاری کوره‌های مواد مذاب و الکتریکی
 • داکت‌های پتروشیمی
 • کوره پخت زغال، آجر و موارد مشابه

عایق‌های سلولزی

این عایق‌ها از جنس کاغذ، چوب و مواد سلولزی تشکیل شده‌اند و توسط چسب مایع بسیار قوی، در کنار‌هم قرار می‌گیرند. این عایق مقاوم به آتش سوزی است، و در طیف گسترده‌ای از صنایع مختلف کاربرد دارد.

عایق‌های فایبرگلاس

این نوع از عایق‌ها یک نوع پوشش کامپوزیتی است و از الیاف‌های پشم شیشه و مواد پلیمری ساخته می‌شود. عایق‌های فایبرگلاس، طول عمر کوتاهی دارند اما به دلیل مقاومت بسیار بالا در برابر آتش مستقیم و حرارت بالا، محبوبیت زیادی در صنایع مختلف دارند. برخی از مزایای عایق فایبرگلاس عبارتند از:

 • ضد آب
 • عایق حرارت
 • مقاومت فیزیکی بالا (مقاومت در برابر اشیاء تیز و برنده(
 • عایق صوتی

پشم سنگ

پشم سنگ به وفور در بازار کشور یافت می‌شود. به سبب مقاومت زیاد و انتقال حرارت ناچیز، از آن‌ها در ساخت عایق‌های حرارتی استفاده می‌شود. پشم سنگ به صورت تخته، پتو و لحاف در بازار موجود است. از مهم‌ترین کاربرد‌های پشم سنگ در صنعت می‌توان به موارد موجود در فهرست زیر اشاره کرد:

 • لوله‌های انتقال سیالات مختلف مانند نفت و گاز
 • پتروشیمی و پالایشگتاه‌ها
 • کارخانجات صنایع غذایی
 • گلخانه‌های هیدروپونیک و موارد مشابه آن

عایق‌های الاستومری

برای ساخت عایق الاستومری از نیتریل فوم استفاده می‌شود. به همین دلیل قابلیت انعطاف پذیری بالایی داند و به وسیله چسب به سطوح مختلف می‌چسبند. عایق الاستومری، عایق به صوت نیز هست و می‌توان از آن به عنوان عایق صوتی نیز استفاده کرد. از این عایق جهت پوشش تاسیسات مختلف نظیر بویلر‌ها، سوله‌ها و مخازن استفاده می‌گردد.

13

 

عایق الاستومری از پشم سنگ گران‌تر است اما کیفیت بیشتری داشته و وزن کمی دارد.

عایق پلی استایرن

این عایق وزن بسیار کمی دارد و از آن برای عایق سازی دیوار دوجداره، سردخانه‌ها و فونداسیون استفاده می‌شود. عایق پلی استایرن دارای سطحی صاف و قابل برش است که به سبب نداشتن الرژی و بازیافت خوب، دوستدار محیط زیست است.

عایق مناسب جهت جلوگیری از آلودگی صوتی

عایق‌های صوتی به دسته‌ای از عایق‌ها گفته می‌شود که مانع از عبور امواج صوتی به داخل و یا خارج از محیط می‌شوند. این عایق‌ها به وسیله مواد فشرده تولید و بر روی مقاطع مختلف قابل نصب هستند. برای مثال در کارگاه‌های تراشکاری ، صدای زیادی تولید شده و در نهایت سبب آلودگی صوتی می‌شود.

14

 

در چنین شرایطی از عایق‌های صوتی استفاده می‌شود که نقش مهمی در جلوگیری از ورود و خروج امواج صوتی را برعهده دارند. جهت اطلاع بیشتر از فرآیند نصب عایق‌های صوتی دریافت مشاوره رایگان بهترین گزینه پیشنهادی خرید عایق بر حسب نیاز و بودجه صنایع شما، به وب سایت آرام گستر پارس مراجعه کرده و ضمن دیدن نمونه کار‌های عملی در  ویدئو‌ها، جهت نصب عایق مورد نیاز خود، اقدام کنید.

 

اگر علاقه مند هستید می‌توانید در مورد راهکار افزایش بازدهی کار در منزل نیز مطالعه نمائید.

 

منبع : https://aram-gostar.com/

 

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.