کد خبر : 17877 / /
/

سقف وام مسکن جوانان افزایش پیدا کرد و به دو میلیارد تومان رسید. اما شرایط دریافت وام مسکن جوانان چیست، سقف وام در هر شهر چقدر است و با چه میران سپرده‌گذاری می‌توان وام مسکن را گرفت؟

سقف وام مسکن جوانان سال گذشته افزایش قابل توجهی داشت و به یک میلیارد تومان رسید. اما امسال مبلغ وام مسکن جوانان دوباره افزایش پیدا کرد و دو برابر شد.

بر اساس اطلاعاتی که بانک مرکزی منتشر کرده است، دمبلغ وام مسکن جوانان سال ۱۴۰۱ در تهران به دو میلیارد تومان رسیده است. مبلغ این وام در مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان و در سایر مناطق یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان است.

این در حالی است که سال گذشته مبلغ وام مسکن جوانان بین ۷۰۰ میلیون تومان تا یک میلیارد تومان بود. اما حالا سقف وام مسکن جوانان به دو میلیارد تومان رسیده و کف این وام یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان است.

دریافت وام مسکن ۵ ساله!

اما نکته‌ای که سال گذشته هم حاشیه‌ساز شد این است که ۱۵ سال آینده با این مبلغ وام، چند متر خانه می‌توان خرید.

چون بسیاری از متقاضیان وام مسکن جوانان اعلام می‌کنند که در دهه ۸۰ برای فرزندان خود حساب سپرده مسکن باز کرده‌اند و حالا در سررسید این وام، بانک تنها به آنها ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان وام می‌دهد؛ وامی که با آن نمی‌توان دو متر خانه در شهری مانند تهران خرید.

نکته‌ای که در واریز وام مسکن جوانان ۱۴۰۱ بر آن تاکید شده این است که مدت زمان انتظار برای دریافت وام مسکن جوانان، بین ۵ تا ۱۵ سال است. یعنی لازم نیست خانوارها ۱۵ سال برای دریافت وام مسکن جوانان صبر کنند.

خانوارها می‌توانند بعد از ۵ سال سپرده‌‌گذاری، از تسهیلات ۸۰۰ میلیون تومانی بهره‌مند شوند. البته مبلغ این وام هم وابسته به مبلغی است که ماهانه واریز می‌کنند.

حداقل سپرده برای وام مسکن

خانواده‌ها برای دریافت وام مسکن جوانان باید پنج تا ۱۵ سال سرمایه‌گذاری کنند تا بتوانند وام خرید مسکن بگیرند. به گفته رئیس گروه بانک‌های تخصصی اداره اعتبارات بانک مرکزی، حداقل مبلغ سپرده‌گذاری ماهانه ۲۰۰ هزار تومان است. اگر خانوارها ماهانه ۴۰۰ هزار تومان سپرده‌گذاری کنند، بعد از ۱۵ سال می‌توانند سقف وام مسکن جوانان را دریافت کنند.

نرخ سود تسهیلات مسکن جوانان بین ۶ تا ۹ درصد است و مدت بازپرداخت اقساط هم حداکثر ۲۰ سال است. اما مبلغ و اقساط وام مسکن جوانان هنوز مشخص نیست و گفته شده که جدول اقساط وام مسکن به زودی منتشر می‌شود.

منبع:تجارت نیوز

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.