کد خبر : 17318 / /
/

حقوق بازنشستگان/حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی/حقوق بازنشستگان کشوری

خبر خوش درباره حقوق بازنشستگان/ میزان افزایش حقوق بازنشستگان مشخص شد

اولین جلسه سال ۱۴۰۱ میرهاشم موسوی، مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی، با رئیس و اعضای هیئت مدیره کانون عالی کارگران بازنشسته و مستمری بگیر، رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری و معاونان و مدیران ذی ربط سازمان تامین اجتماعی، برگزار شد تا تکلیف حقوق بازنشستگان در سال جاری هر چه زودتر مشخص شود.

خبر خوش درباره حقوق بازنشستگان/ میزان افزایش حقوق بازنشستگان مشخص شد

حقوق بازنشستگان مسئله بسیار مهم در یک جامعه می باشد. حقوق بازنشستگان به نسبت تورم همخوانی زیادی ندارد. حقوق بازنشستگان بارها مورد بررسی قرار گرفته است مجلس انقلابی یازدهم درباره حقوق بازنشستگان صحبت های جدیدی را مطرح کرد. در متن زیر آخرین اخبار درباره زمان واریز حقوق بازنشستگان را می خوانید.

موسوی از افزایش منصفانه مستمری بازنشستگان در سال ۱۴۰۱ خبر داده و جلسه مذکور هم در همین راستا برگزار شده است. طی این جلسه بحث و تبادل نظری میان نمایندگان بازنشستگان و مدیران سازمان تامین اجتماعی اتفاق افتاد. براساس مباحث مطرح شده، رئیس سازمان تامین اجتماعی مقرر کرد تا در هفته جاری جلسات کارشناسی و تخصصی برگزار و با در نظر گرفتن شرایط معیشتی بازنشستگان، تکلیف میزان پرداختی به این گروه مشخص و رضایت آن‌ها جلب شود.

هاشمی در خصوص نتیجه برگزاری جلسات برای مشخص شدن تکلیف میزان پرداختی به بازنشستگان و به طور کلی ایجاد عدالت در پرداخت‌ها ابراز امیدواری کرده است.

براساس آمارهای موجود، در حال حاضر حدود ۴ میلیون مستمری بگیر، تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی قرار دارند. اغلب بازنشستگان حقوق بگیر تامین اجتماعی هم از میزان دریافتی خود ناراضی هستند.

حقوق بازنشستگان

 اقدامات گذشته برای متناسب سازی حقوق بازنشستگان

دولت قبل اقداماتی را درباره متناسب سازی حقوق بازنشستگان و افزایش مستمری این گروه انجام داد. اولین اقدام دولت قبل درباره متناسب سازی حقوق بازنشستگان، در مردادماه سال ۱۳۹۹ اتفاق افتاد که براساس آن، مستمری بگیران این سازمان بین ۴۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان افزایش حقوق داشتند. دومین اقدام در راستای متناسب سازی حقوق بازنشستگان هم در فروردین ماه سال گذشته اتفاق افتاد. براساس این اقدام، بازنشستگان دارای ۳۰ سال سابقه کار، از فروردین ماه بین ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان تا ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان حقوق دریافت کردند./ اندیشه معاصر

نحوه دریافت مالیات از حقوق

در سال جاری نرخ مالیات بر درآمد حقوق کارکنان دولتی و غیردولتی از مجموع مندرج در احکام کارگزینی شامل حق شغل، حق شاغل، فوق العاده مدیریت و فوق العاده مستمر و غیر مستمر و سایر پرداختی‌ها و کارانه به اسثتنای عیدی پایان سال به این ترتیب است که نسبت به مازاد ۶۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان تا ۱۸۰ میلیون تومان ۱۰ درصد، نسبت به مازاد ۱۸۰ میلیون تا ۳۰۰ میلیون تومان ۱۵ درصد، نسبت به مازاد ۳۰۰ میلیون تا ۴۲۰ میلیون تومان ۲۰ درصد و نسبت به مازاد ۴۲۰ میلیون به بالا ۳۰ درصد مشمول دریافت مالیات خواهند شد.

حقوق بازنشستگان

حقوق پارسال  بازنشستگان چطور بود؟

این در حالی است که بر اساس قانون بودجه سال گذشته ضریب حقوق گروه‌های مختلف حقوق بگیر ۲۵ درصد بر اساس آخرین حکم کارگزینی در سال ۱۳۹۹ تعیین شد، مشروط به اینکه میزان افزایش حقوق هیچ فردی نباید کمتر از دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان شود.

همچنین حداقل حقوق کارکنان و بازنشستگان سه میلیون و ۵۰۰ هزار تعیین شد و معافیت مالیاتی سالانه ۴۸ میلیون تومان بود که برای هر ماه به چهار میلیون تومان می رسید./ایسنا

حقوق بازنشستگان چقدر باید افزایش یابد؟

حسن صادقی (رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری) با تأکید بر اینکه افزایش حقوق بازنشستگان باید متأثر از نحوه محاسبه و افزایش حقوق شاغلین باشد، گفت: حقوق بازنشستگان باید به استناد ماده ۴۱قانون کار و بند ۲ آن، ماده ۱۱۱ قانون تأمین اجتماعی که از مصوبه‌ی شورایعالی کا تبعیت می‌کند و همچنین ماده ۹۶ قانون تأمین اجتماعی که به بحث هزینه‌های خانوار اشاره می‌کند، تعیین شود.

وی ادامه داد: براین اساس به حقوق حداقل‌بگیرانِ سازمان تامین اجتماعی باید ۵۷.۴ درصد و به حقوق متوسط بگیران نیز ۳۸درصد به علاوه‌ی ۳۸درصد افزایش مزد پایه به علاوه‌ی ۵۱۵هزار تومان اضافه شود.

رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری تأکید کرد: غیر از این هرآنچه اتفاق بیفتد قطعا مورد اعتراض بازنشستگان قرار خواهد گرفت به هیچ وجه قابل قبول نیست.

افزایش ۲۵درصدِ معوقه‌ی متناسب‌سازیِ سال ۱۴۰۰ به حقوق بازنشستگان

وی افزود: به غیر از درخواست ما برای اجرای ماده ۱۱۱ و ۹۶ قانون تامین اجتماعی، پرداخت ۲۵درصد معوقه‌ی مربوط به متناسب‌سازیِ سال ۱۴۰۰ نیز از مطالباتِ جدیِ بازنشستگان است. نحوه‌ی محاسبه‌ی این ۲۵درصد نیز باید براساس حداقل حقوق سال ۱۴۰۰ باشد؛ یعنی ۲۵درصد حداقل حقوق سال ۱۴۰۰هم باید محاسبه شود و به حقوق همه‌ی بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی تعمیم داده شود.

صادقی تصریح کرد: اینکه برخی می‌گویند کف بگیر حق دریافت این ۲۵درصد را ندارد درست نیست و همه‌ی سطوح تأمین اجتماعی باید از این ۲۵درصدِ معوقه‌ی متناسب‌سازیِ ۱۴۰۰ بر مبنای محاسباتِ کف حقوق ۱۴۰۰ بهره‌مند شوند.

رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه‌ی کارگری با بیان اینکه افزودنِ این ۲۵درصد به حقوق بازنشستگانِ فشاری بر سازمان تأمین اجتماعی وارد نمی‌کند، گفت: ۵درصد ۲میلیون و ششصد و پنجاه هزار تومان که پایه حقوق سال گذشته است، تقریبا ششصد هزار تومان می‌شود که این رقم به اضافه‌ی مزدِ مصوب شورایعالی کار باید بدون استثناء به حقوق بازنشستگان اضافه شود.

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.
آخرین اخبار