کد خبر : 17073 / /
/

لس آنجلس تایمز در گزارشی نوشت: برگزارکنندگان یک برنامه نوروزی در آمریکا گزارش دادند علیرضا قربانی، خواننده مشهور ایرانی، پس از بازداشت توسط ماموران آمریکایی در فرودگاهی در تورنتو موفق به ورود به ایالات متحده نشد.

به نقل از لس‌آنجلس تایمز نوشت: خواننده ایرانی و مهمان جشن نوروزی سگرستروم بازجویی و از ورود به آمریکا منع شد.

برنامه‌ای نوروزی با عنوان جشن سال نوی ایرانی که بلیت‌هایش به طور کامل فروخته شده بود، در مرکز هنرهای سگرستروم کاستا مسا با حضور برخی از مشهورترین خوانندگان ایرانی همراه بود اما یک ستاره به‌طور محسوسی غایب بود.

برگزارکنندگان این برنامه گزارش دادند که روز جمعه علیرضا قربانی، خواننده مشهور ایرانی، دو تابعیتی ایران و کانادا، پس از بازداشت توسط ماموران در فرودگاهی در تورنتو، از ورود به ایالات متحده منع شد.

گزارش لس آنجلس تایمز از بازداشت و بازجویی خواننده مشهور ایران | جزئیات اقدام ماموران آمریکایی

علیرضا اردکانی، مدیر اجرایی بنیاد غیرانتفاعی فرهنگ در منطقه لس آنجلس که برای میزبانی رویدادی نوروزی با ارکستر سمفونیک پاسیفیک همکاری کرد گفت: قربانی سوار هواپیما شد، روی صندلی خود نشست، اما تعدادی از ماموران اداره مهاجرت آمریکا وارد هواپیما شدند و او را بیرون آوردند.

اردکانی گفت: نزدیک به چهار ساعت از او بازجویی کردند و در نهایت به او گفتند که روادیدش لغو می‌شود و دیگر نمی‌تواند به آمریکا سفر کند.

وی افزود: من فقط یک پیامک دریافت کردم که او اجازه ندارد بیاید - فکر کردم این یک شوخی است. 

اردکانی بعداً متوجه شد که بازداشت موقت قربانی و محرومیت از سفر احتمالاً به خاطر خدمت سربازی او که ۴۹ ساله است، در دهه‌های قبل در سپاه بوده است.

لس‌آنجلس تایمز در ادامه نوشت: سپاه در سال ۲۰۱۹ توسط دولت ترامپ در لیست سازمان‌های تروریستی خارجی قرار گرفت. در حالی که ده‌ها سازمان در آن زمان در فهرست FTO (فهرست سازمانهای تروریستی) قرار گرفتند، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تنها نهاد دولتی بود که توسط ترامپ در این فهرست قرار گرفت.

از آنجایی که ایران برای شهروندان مرد ۱۹ ساله و بالاتر که تحصیلات خود را به پایان رسانده‌اند تا دو سال خدمت سربازی داوطلبانه یا اجباری نیاز دارد، بسیاری از شهروندان اساساً برای خدمت - از جمله در سپاه پاسداران - فراخوانده می شوند و آنها را مشمول محدودیت های سفر به ایالات متحده می‌کند که برای افراد در نظر گرفته شده است.

مسیح فولادی، معاون بخش لس‌آنجلس شورای روابط اسلامی-آمریکایی گفت: این اقدام ترامپ از آن زمان برای اتباع ایرانی که مایل به سفر یا مهاجرت به ایالات متحده هستند، دردسرهای متعددی را ایجاد کرده است.

در حالی که برخی از سفر به ایالات متحده منع می‌شوند، برخی دیگر ممکن است با مشکلاتی در دریافت گرین کارت مواجه شوند، حتی زمانی که بستگان، همسران و فرزندانی دارند که از قبل در آمریکا زندگی می‌کنند.

فولادی که در ایران متولد شده است، می‌گوید: «خیلی‌ها ممکن است ۲۰، ۲۵ یا ۳۰ سال پیش خدمت کرده باشند، و بسیاری از آنها ممکن است در لباس روحانی خدمت کرده باشند و هیچ ربطی به رزم و نظامی‌گری هم نداشته باشند و اکنون آنها برای وضعیت اقامت با موانعی روبرو هستند.

من فکر می‌کنم هدف این اقدام (ترامپ) برای به حاشیه راندن دولت ایران بود، اما حقیقت این است که آمریکایی‌های ایرانی تبار را که در اینجا هستند را تحت تأثیر قرار داده است.»

علیرضا قربانی زادهٔ ۱۵ بهمن ۱۳۵۱ خوانندهٔ موسیقی ایرانی است. او از سال ۱۳۷۸ به عنوان خواننده ارکستر ملی ایران به رهبری فرهاد فخرالدینی برنامه‌های متعدد در داخل و خارج از ایران اجرا کرده‌ است./فارس

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.