کد خبر : 16412 / /
/

نماینده کارگران در شورای عالی با تقدیر از موضع وزارت کار و همراهی گروه کارفرمایی در تعیین دستمزد ۱۴۰۱، گفت: تلاش گروه کارگری این بود که حداقل دستمزد کارگران به افزایش ۶۰ درصدی حقوق کارمندان دولت برسد که محقق شد و بازنشستگان تامین اجتماعی نیز از این افزایش بهره مند شدند.

هادی ابوی در ارزیابی برگزاری نشست دستمزد شورای عالی کار ضمن تاکید بر همراهی و همدلی گروه کارفرمایی و تقدیر از نقش موثر وزارت کار، اظهار کرد: امسال جلسات شورای عالی کار با توجه به تقویم شورا به طور منظم تشکیل شد و از قبل این پیش‌بینی وجود داشت که زودتر از پایان سال به نتیجه برسیم که درست از کار درآمد و ۱۰ روز قبل از عید و تا قبل از۲۱ اسفند که معاون وزیر اعلام کرده بود، دستمزد مشخص شد.

وی با بیان اینکه رقم خوبی برای دستمزد سال آینده کارگران تعیین شده است، اظهار کرد: با همراهی و گفت وگو توانستیم موافقت گروه کارفرمایی را به دست آوریم و افزایش حداقل دستمزد بیش‌ از نرخ تورم ۴۱ درصدی و ۵۷.۴ درصد تصویب شد.

ابوی ادامه داد: جلسه از ساعت ۱۸ روز گذشته آغاز شد و تا ساعت ۸ صبح امروز ادامه داشت. خدا را شکر با صبر و حوصله نمایندگان کارگری در فضایی آرام پیش رفتیم و در این ۱۵ ساعت نفس گیر، پلک روی هم‌ نگذاشتیم و با انرژی تمام پای کار بودیم تا به آنچه که شایسته جامعه کارگری است، دست پیدا کنیم و حق کارگران ادا شود.

نماینده کارگران در شورای عالی کار درباره موضع وزارت کار به عنوان نماینده دولت نیز، گفت: همراهی دولت و وزارت کار را در این جلسه ملموس دیدیم. موضع وزارت کار کمک بود ولی این کمک به گونه ای نبود که حاکمیتی و دستوری باشد بلکه در عین اینکه بی طرفانه برخورد کرد اما جلسات با صبر و حوصله مدیریت شد و معاون روابط کار آقای رعیتی فرد، به نمایندگان کارفرمایی و کارگری وقت داد تا با گفت و گو و تعامل به نتیجه برسند.

وی با اشاره به افزایش ۶۰ درصدی حداقل حقوق کارمندان در کمیسیون تلفیق خاطر نشان کرد: تلاش گروه کارگری این بود که حداقل مزد از نرخ تورم بالاتر تصویب شود و آن را به ۶۰ درصد برسانیم.

ابوی در مورد افزایش سایر سطوح مزدی هم، گفت: این رقم برای بازنشستگان عدد خوبی است و امیدواریم سازمان تامین اجتماعی آن را اعمال کند. با افزایش ۵۷.۴ درصدی حداقل دستمزد سال ۱۴۰۱، حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی نیز این میزان افزایش را تجربه خواهد کرد.

دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران در عین حال با بیان اینکه دریافتی شش میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تا سبد معیشت ۹ میلیون تومانی فاصله دارد، افزود: ما باید منصفانه به قضیه نگاه کنیم و توان کارفرمایان را هم ببینیم. هم به زندگی شرافتمندانه کارگران توجه کنیم هم شرایط کارفرمایان و جامعه کار و تولید را مدنظر قرار بدهیم. رقمی که برای دستمزد تصویب شده به گواهی کارشناسان رقم بسیار خوبی است و از ۳۹ درصد سال گذشته بیشتر است و ما خرسندیم که ۱۰ روز مانده به عید تصویب و اعلام شد تا از فشارها و استرس های آخر سال دور بمانیم و فرصت خوبی است که کارفرمایان و کارخانجات نیز برنامه ریزی کنند.

ابوی یادآور شد: تاکید رئیس جمهور نیز بی تاثیر نبود و آیت الله رئیسی اخیرا اعلام کرد که دستمزد باید از حالت چانه زنی خارج شود و در چارچوب عادلانه دنبال شود. ما استقبال می کنیم و امید داریم با قول مساعد معاونت روابط کار، جلسات ماهانه شورای عالی کار را به طور مستمر و منظم ادامه بدهیم و با همکاری دولت و کارفرمایان این موضوع را نهادینه کنیم و شکاف و خلأ مزدی کارگران در یک بازه زمانی مشخص و با برنامه ریزی پر شود.

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.