کد خبر : 15950 / /
/

نتایج یک تحقیق جدید، اولین مورد احتمالی انتقال ویورس کرونا جدید از یک گوزن به فردی در کانادا را گزارش می‌کند.

حدود یک ماه پیش بود که ابتلای ۴ گوزن به سویه امیکرون در استان آیلندِ ایالت نیویورک آمریکا خبر ساز شده بود. در آن زمان دانشمندان اعلام کردند که  احتمالا گوزن‌ها ویروس را از انسان گرفته‌اند اما هنوز هیچ مدرکی مبنی بر اینکه گوزن‌های حامل ویروس, آن را به انسان منتقل می‌کنند وجود ندارد اما این نگرانی وجود دارد که گسترش مداوم ویروس در بین جمعیت‌های حیوانی,  فرصت‌های بیشتری را برای جهش ویروس کرونا فراهم کند.

نتایج آخرین تحقیق دانشمندان در خصوص انتقال ویروس کرونا از گوزن‌های دم سفید به انسان نشان می‌دهد که احتمالا سویه جدیدی از ویروس کرونا از گوزن دم سفید به فردی در کشور کانادا انتقال داده شده است. دانشمندان ژنوم‌های ویروسی موجود در گوزن را با ژنوم‌های موجود در افراد این منطقه مقایسه کردند و فردی را شناسایی کردند که به یک سویه از کرونا با ژنوم مشابه در گوزن آلوده شده بود. این فرد در جنوب غربی انتاریو زندگی می‌کرد و با یک گوزن ارتباط نزدیک داشت, بنابراین انتقال ویروس از حیوان به فرد در این مورد بسیار محتمل است.

لایو ساینس نوشت: با وجود تایید انتقال احتمالی سویه جدید کرونا از گوزن به این فرد، دانشمندان معتقدند که به دلیل محدود بودن داده‌ها, هنوز نمی‌توان ارتباط قطعی انتقال ویروس از گوزن به انسان را تایید کرد.

علاوه بر این مورد، متخصصان سویه‌های جهش‌یافته ژنوم ویروس کرونا را در گوزن دم سفید شناسایی کردند که این یافته، تاییدی بر ظرفیت این گونه به عنوان منبع حیوانی انتقال ویروس است.

دانشمندان ۳۰۰ نمونه جمع‌آوری‌شده از گوزن دم سفید در جنوب غربی و شرقی انتاریو را طی ماه‌های نوامبر و دسامبر سال گذشته میلادی تجزیه و تحلیل کردند و دریافتند که تست کرونا ۱۷ گوزن در جنوب غربی انتاریو مثبت شده است. زمانی که کارشناسان ژنوم‌های پنج نمونه ویروس را توالی یابی کردند، یک تبار جدید و متفاوت از کرونا را شناسایی کردند که این سویه در مقایسه با نسخه کرونا ووهان چین، ۷۶ جهش داشته است!/تسنیم

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.