کد خبر : 15120 / /
/

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با اشاره به اینکه واشنگتن درباره مذاکرات وین محتاط است ادعا کرد که زمان رسیدن به توافق هسته‌ای ایران رو به پایان است.

باشگاه خبرنگاران جوان – سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا ،در کنفرانس مطبوعاتی روزانه خود در جمع خبرنگاران درباره آخرین تحولات مذاکرات وین برای احیای برجام ادعا کرد که زمان برای دستیابی به توافق هسته‌ای رو به پایان است.

به گزارش پایگاه وزارت خارجه آمریکا، ند پرایس در اظهارات خود گفت: «نماینده و تیم مذاکره کننده ما در وین حضور خواهند داشت و  به این دلیل که ما اکنون در مراحل نهایی مذاکرات پیچیده خود با طرف‌های اصلی توافق هستیم، باید از نظر پیشرفت‌هایی که ممکن است در وین به آن دست یابیم، کمی محتاط‌تر باشیم.»

این مقام آمریکایی در ادامه به ارائه ضرب الاجل دروغین برای مذاکرات پرداخت و با تاکید بر این که این آخرین دور از مذاکرات است که تعیین می‌کند آیا بازگشت متقابل به برجام اتفاق می‌افتد یا خیر، مدعی شد که شرکای اروپایی واشنگتن از جمله چین و روسیه همه به دنبال دستیابی هرچه سریعتر به یک تفاهم هستند.

او در ادامه به پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران پرداخت و ادعا کرد که زمان دستیابی به توافق رو به اتمام است و با توجه به پیشرفت هسته‌ای ایران زمان کمی برای رسیدن به توافق باقی مانده است و خیلی زود پیشرفت‌های هسته‌ای ایران باعث می‌شود تا مزایای برجام که در سال ۲۰۱۵ توافق شد، از بین برود.

ند پرایس در انتها به ادامه مذاکرات غیر مستقیم با ایران اشاره کرد و اظهار داشت که همه طرف‌های مذاکرات متفق القول بر اهمیت پایان دادن به مذاکرات در اسرع وقت و به هر صورت معتقد هستند.

این اظهارات در حالی بیان می‌شود که دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا علی رغم پایبندی ایران به تمام تعهدات خود، در سال ۲۰۱۸ به صورت یکجانبه  از توافق هسته‌ای ایران خارج شد. همچنین سخنان ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا مبنی بر پیشرفت برنامه هسته ایران در حالی انجام می شود که پیش از این جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید در زمان ترامپ بارها گفته بود آمریکا از مسیر فشار حداکثری خود علیه ایران تزلزل نخواهد کرد و کمپین فشار حداکثری رئیس جمهور ترامپ علیه ایران کارساز است.!

قابل ذکر است که روز گذشته جوزپ بورل، هماهنگ کننده ارشد مذاکرات وین در تماسی تلفنی با حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان گفت که مذاکرات وین به مرحله حساسی رسیده است و لازم است همه طرف‌ها با انعطاف و در نظرداشت مقدورات و محدودیت‌های یکدیگر به پیشرفت مذاکرات کمک کنند.

امیرعبداللهیان و هماهنگ کننده ارشد مذاکرات وین در این تماس توافق کردند تا رایزنی و مشورت‌های نزدیک بین طرفین برای پیشبرد روند مذاکرات ادامه یابد.

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.