کد خبر : 14693 / /
/

امیکرون، هر چند علائم شدیدی بروز نمی دهد ولی اصطلاحاً آب زیرکاه است؛ یعنی اگر بی توجهی کنید، ممکن است زمانی به خود بیایید که ویروس پیشرفت کرده و کار درمان سخت تر شده است. پس همان اول کار، دارو بگیرید و به ویروس حمله و کارش را یکسره کنید.

 این هشدار را جدی بگیرید که با شیوع امیکرون در کشور، میزان فوتی ها نسبت به چند هفته قبل ۴ برابر شده و می رود که دوباره سه رقمی شود. پس امیکرون هم مرگبار است...کیت های موجود، بین ۵۰ تا ۶۵ درصد قدرت تشخیص امیکرون را دارند؛ یعنی اندازه شیر یا خط یا حداکثر ۱۵ درصد بهتر از آن!

"امیکرون" سویه غالب کرونا شده و اکثر خانواده های ایرانی درگیر این بیماری شده اند. بنابراین علاوه بر تاکید مکرر بر استفاده از ماسک در فضاهای عمومی و رعایت فاصله اجتماعی چند نکته مهم و حیاتی را با هم مرور می کنیم تا انشاء الله از این پیک نیز به سلامت رد شویم:

۱ - طبق پیش بینی سازمان بهداشت جهانی، حداقل نیمی از مردم کره زمین، درگیر ویروس امیکرون خواهند بود.

بنابراین هرگونه علائم سرماخوردگی را حتی با" تست منفی کرونا" به حساب امیکرون بگذارید.

در جریان باشید که کیت های موجود قادر به تشخیص کامل امیکرون نیستند. بنابراین سرخود تست ندهید و بی خود هزینه نکنید. به احتمال قوی جواب تست تان منفی خواهد شد و این در حالی است که ویروس در بدن شماست.

کیت های موجود، بین ۵۰ تا ۶۵ درصد قدرت تشخیص امیکرون را دارند؛ یعنی اندازه شیر یا خط یا حداکثر ۱۵ درصد بهتر از آن!

لذا بدون نیاز به تست و اسکن ریه، به پزشک مراجعه کنید و داروهای تجویزی را درست و دقیق مصرف کنید.

امیکرون، هر چند علائم شدیدی بروز نمی دهد ولی اصطلاحاً آب زیرکاه است؛ یعنی اگر بی توجهی کنید، ممکن است زمانی به خود بیایید که ویروس پیشرفت کرده و کار درمان سخت تر شده است. پس همان اول کار، دارو بگیرید و به ویروس حمله و کارش را یکسره کنید.

این هشدار را جدی بگیرید که با شیوع امیکرون در کشور، میزان فوتی ها نسبت به چند هفته قبل ۴ برابر شده و می رود که دوباره سه رقمی شود. پس امیکرون هم مرگبار است.

۲ - مدام با آب نمک رقیق (۹ گرم نمک+یک لیتر آب) غرغره کنید و داخل بینی را بشویید (تا آب از درون بینی به حلق برسد).

این کار هم برای جلوگیری مفید است و هم برای تسریع درمان.

می توانید یک پارچ یا بطری آب نمک تهیه کنید و همه اعضای خانواده را موظف کنید هر روز یک بار بینی و گلوی خود را با آن شست و شو دهند. (به ویژه بعد از این که از بیرون خانه آمدند).

۳ - دمنوش زنجبیل و آویشن، هل، پونه، دارچین و... بخورید ولی زیاده روی نکنید.

۴ - ویتامین C و D از داروخانه تهیه کنید و طبق دستور و به میزان مجاز مصرف کنید. (از سایر داروهای مجاز و مواد طبیعی حاوی ویتامین ها هم استفاده کنید و سیستم دفاعی بدن تان را تقویت کنید.

۵ - شربت لیمو (یک لیوان آب لیموترش+ نصف قاشق چایخوری پودر زنجبیل+یک قاشوق چایخوری نمک+عسل یا شکر سرخ) بخورید (اگر بیماری خاص یا مشکل فشار خون ندارید).

۶ - ماندگاری ویروس کرونای دلتا روی سطوح، چند ساعت ولی ماندگاری امیکرون چند روز است. ضدعفونی دست ها را جدی تر از قبل بگیرید.

۷ - اگه دوز سوم واکسن کرونا را نزدید و وقتش رسیده، حتما بزنید اگر هم دوزهای اول و دوم را نزده اید که بیشتر از بقیه در معرض خطر هستید؛ حتما دریافت کنید.

البته دریافت هر سه دوز هم ایمنی کامل ایجاد نمی کند ولی ریسک بیماری شدید و مرگ و میر را به طور ملموسی کاهش می دهد.

۸ - اگر دچار آبریزش بینی هستید، سرخود داروهایی مانند آنتی هیستامین نخورید. آبریزش بینی باعث خروج مواد بیماری زا از بینی می شود و به سلامتی تان کمک می کند.

۹ - بخور بگیرید، به ویژه بخور پیاز و بخور آویشن که بسیار مفیدند.

۱۰ - اگر یکی از شرایط زیر را دارید در خطر بیشتری هستید و بیشتر مراقب خودتان باشید:

- بالای ۶۰ سال

- کودک

- بالای ۱۰۰ کیلو وزن

- دارای بیماری زمینه ای و خاص

- عدم واکسیناسیون کامل

- دریافت داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی

البته این بدان معنا نیست که امیکرون برای بقیه خطرناک نیست. یادتان باشد که امیکرون سویه ای از همان کرونای وحشی است و معلوم نیست چه عوارض کوتاه مدت و دراز مدتی بر جای خواهد گذاشت. بنابراین امیکرون برای هر فردی می تواند کشنده باشد. جدی اش بگیرید.

۱۱ - دوره قرنطینه واقعی امیکرون، ۵ روز نیست، حدا اقل ۱۰ روز است. اگر امیکرون گرفتید، حتماً استراحت مطلق کنید و  حداقل ۱۰ روز بعد به دیدن افراد دیگر و مخصوصا افراد در معرض خطر بروید.

۱۲ - این توصیه ها را ولو بدون ذکر منبع به همه بفرستید تا شاید در نجات جانی یا التیام دردی سهیم باشید. به امید سلامتی همه انسان ها.

 بهداشت نیوز
copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.