کد خبر : 14541 / /
/

یارانه معیشتی| یارانه نقدی در دولت رئیسی

نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس:در بودجه سال ۱۴۰۱ نظر دولت دادن یارانه کالایی پس از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی به مردم بود که باید در صحن علنی مجلس درباره آن تصمیم گیری شود.

یارانه نقدی برای کمک به اقشار کم درآمد جامعه مطرح شد. یارانه نقدی در سال های بعد از سبد خانوارهای پولدار حذف شد. با قول هایی که رئیسی داده است یارانه نقدی در دولت جدید با تغییراتی همراه خواهد شد. یارانه نقدی ابتدا در دولت احمدی نژاد ایجاد شد. خبرهای جدید پیرامون یارانه نقدی را اینجا بخوانید.

نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس:در بودجه سال ۱۴۰۱ نظر دولت دادن یارانه کالایی پس از حذف ارز ۴۲۰۰  تومانی به مردم بود که باید در صحن علنی مجلس درباره آن تصمیم گیری شود.

پیشنهادی که دولت ارائه کرده بود این بود که یارانه قبلی ۴۵ هزار تومانی و معیشتی محفوظ بماند و یارانه‌ کالایی پس از حذف ارز ترجیحی به دهک‌های مختلف پرداخت شود.

یارانه ۴۵ هزار و پانصد تومانی در سال آینده بدون افزایش پرداخت می‌شود، همچنین یارانه معیشتی هم مانند گذشته به خانوارهای که دریافت می کردند پرداخت خواهد شد./خبرفوری

یارانه نقدی

تغییر یارانه‌ها در سال آینده

در مجموع به نظر می‌رسد برای تغییر یارانه‌ها باید منتظر تصمیم دولت در سال آینده بود.

اولین تغییر به مبلغ یارانه مربوط می‌شود. دولت طرح حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی را به مجلس ارائه کرده و نمایندگان مجلس باید تا پایان سال درباره این موضوع تصمیم‌گیری کنند. اگر تصمیم مجلس و دولت بر حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی باشد، دولت باید از منابعی که آزاد می‌شود مبلغ یارانه را افزایش دهد.

نمایندگان مجلس می‌گویند که در سال آینده مبلغ ۱۱۰ هزار تومان یارانه جدید پرداخت می‌شود. آنطور که گفته می‌شود قرار است یارانه جدید به ۶۰ میلیون نفری پرداخت می‌شود که یارانه معیشتی دریافت می‌کنند.

دومین تغییر یارانه‌ها در سال آینده، حذف یارانه‌بگیران است. براساس لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ نیز وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مکلف است که، سه دهک از یارانه‌بگیران را برای حذف شناسایی کند.

بنابراین این که مجلسی‌ها می‌گویند یارانه جدید به ۶۰ میلیون نفر می‌رسد، منظور حذف یارانه‌بگیران است.

مبلغ ۳ یارانه واریزی

در واقع برنامه واریز یارانه‌ در سال آینده این است که فقط ۶۰ میلیون نفر یارانه‌بگیر باقی بمانند و حدود ۲۰ میلیون نفری که تنها یارانه نقدی دریافت می‌کنند در سال آینده هیچ یارانه‌ای نگیرند.

مبلغ یارانه‌ها نیز به شرح زیر است:

نقدی: ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان به ازای هر نفر

معیشتی بنزین: ۵۵ تا ۲۰۵ هزار تومان برای هر خانوار

جدید: ۱۱۰ هزار تومان برای هر نفر (براساس جدیدترین اظهارنظر نمایندگان مجلس)

یارانه نقدی

ادغام دو یارانه نقدی و معیشتی

در حال حاضر یک خانواده چهار نفره ۱۸۲ هزار تومان یارانه نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ دریافت می‌کند و ۱۷۳ هزار تومان نیز یارانه معیشتی بنزین می‌گیرد که در مجموع حدود ۳۵۰ هزاز تومان است.

در بودجه یارانه نقدی دو نکته وجود دارد که نشان می‌دهد دولت به دنیال ایجاد تغییر در برنامه پرداخت یارانه‌هاست. از یک طرف بودجه دو یارانه ادغام شده و از سوی دیگر دولت فوریت سه ماهه برای حذف سه دهک از یارانه‌بگیران در نظر گرفته است.

دولت در لایحه بودجه سال آینده بودجه یارانه‌های نقدی و معیشتی به صورت تفکیک شده نیاورده و در مجموع ۷۳ هزار میلیارد تومان منابع برای پرداخت یارانه‌های نقدی درنظر گرفته است

احتمالا قصد دولت این است که این دو یارانه را در هم ادغام کند. با پرداخت ماهانه ۳۵۰ هزار تومان یارانه نقدی و معیشتی به صورت یکجا، حدود ۴۵۰ هزار تومان از کل یارانه‌ای که معاون اقتصادی رئیس جمهور گفته باقی می‌ماند که به گفته او به صورت بن خرید کالا در اختیار خانوارها قرار می‌گیرد.

مبلغ کوپن خرید کالا کمتر از قیمت۱۰ کیلو برنج ایرانی است، احتمالا یک خانوار چهار نفره با کوپن ۴۵۰ هزار تومانی بتواند چند کیلو مرغ و چند کیلو برنج بخرد.

یارانه معیشتی چیست؟

یارانه نقدی برای کمک به اقشار کم درآمد جامعه مطرح شد. یارانه نقدی در سال های بعد از سبد خانوارهای پولدار حذف شد. با قول هایی که رئیسی داده است یارانه نقدی در دولت جدید با تغییراتی همراه خواهد شد.

آنطور که رئیس‌جمهور توضیح داده این یارانه نوعی وام قرض الحسنه است که با کارمزد دو درصد پرداخت می‌شود؛ بنابراین نمی‌توان گفت که این یارانه بلاعوض است، اما نکته اصلی اینجاست که ابراهیم رئیسی گفته دولت به خانوار‌هایی که توان پرداخت ندارند کمک می‌کند.

​در این وعده رئیسی پیش‌بینی شده که به خانوار‌هایی که توانایی بازپرداخت اقساط را نداشته باشند یارانه بازپرداخت اقساط تعلق می‌گیرد. معمولا حمایت‌های دولتی به گروه‌هایی مثل افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی و افراد با درآمد کم تعلق می‌گیرد. براساس برآورد‌ها این پنج دهک شامل افرادی می‌شوند که هر دو یارانه نقدی و معیشتی را دریافت می‌کنند.

 

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.