کد خبر : 12922 / /
/

کار کردن با ماشین ظرفشویی قلق‌هایی دارد که اگر آن را رعایت کنید ماشینتان مدت بیشتری برایتان کار خواهد کرد، اما بسیاری از مواقع این کارها را انجام نمی‌دهید یا کارهایی می‌کنید که عمر آن را کوتاه می‌کند.

 به نقل از ریدرزدایجست، باید از این اشتباهات در نگهداری ماشین ظرفشویی اجتناب کنید، مگر این که از شستن ظرف‌ها با دست لذت می‌برید.

تمیز نکردن یا بیش از حد تمیز کردن ظرف‌ها قبل از گذاشتن در ماشین ظرفشویی

گول تبلیغاتی را که می‌گوید ماشین ظرفشویی تمام غذاها را از ظرف‌ها پاک می‌کند، نخورید. داگ راجرز مدیر موسسه Mr. Appliance می‌گوید ذرات غذا که روی بشقاب‌ها باقی مانده می‌تواند به قطعات محرک ماشین بچسبد و در شیارها گیر کند. آبکشی ظرف‌ها قبل از گذاشتن در ماشین می‌تواند به جلوگیری از این اتفاق کمک کند و دستگاه شما برای مدت طولانی‌تری کار کند. شرلی هود، کارشناس لوازم خانگی و نماینده فروش Abt Electronics، می‌گوید: با این حال، باقی ماندن مقداری باقیمانده روی ظروف کثیف برای اینکه مواد شوینده به درستی کار کند ضروری است.

بد استفاده کردن از در ماشین ظرفشویی

به بچه‌ها یا حیوانات خانگی‌تان اجازه ندهید روی در ماشین بنشینند. ممکن است که واضح به نظر برسد نباید این کار را بکنید، اما این چیزی است که هود با بیشتر از ۲۰ سال تجربه گاه با آن مواجه می‌شود. ضمن این که افراد به در ماشین ظرفشویی زیاد برخورد می‌کنند.

مقدار زیاد شوینده استفاده کردن

هود می‌گوید ریختن مقدار زیاد شوینده می‌تواند باعث تجمع آنها در پمپ‌های شست‌وشو شود.

گذاشتن تعداد کمی ظرف در ماشین ظرفشویی

راجرز توصیه می‌کند همیشه قبل از کار انداختن ماشین مطمئن باشید که دستگاه پر است. این کار نه تنها باعث صرفه‌جویی در مصرف آب و برق می‌شود، بلکه به معنای استفاده کم‌تر از ماشین و عمر بیشتر آن است.

عوض نکردن شلنگ‌ها

مارک مک کلیری، معاون رئیس بازاریابی بکو و بلومبرگ می‌گوید شلنگ‌های ورودی و خروجی ماشین را هر ۵ سال عوض کنید تا از تجمع کلسیم جلوگیری شود. می‌توانید این شلنگ‌ها را خودتان عوض کنید یا می‌توانید از تکنسین کمک بخواهید.

استفاده از آب سخت

کیفیت آب دست شما نیست و به محلی که در آن زندگی می‌کنید بستگی دارد. اما آب سخت می‌تواند باعث تجمع مواد معدنی در ماشین و لوله‌های آن شود. البته راه‌هایی وجود دارد تا بتوانیم آب را نرم کنیم. مثل استفاده از شوینده‌هایی که حاوی نرم‌کننده آب هستند، استفاده از فیلتر آب یا نرم‌کننده‌ها. همه این موارد یک هدف دارند: بالا بردن کارایی کلی ماشین، جلوگیری از خرابی اجزای آن و افزایش طول عمر ماشین.

اجتناب از سرویس و بازرسی منظم

استفانی اسمیت، از کارکنان بخش خدمات My Handyman Services می‌گوید اگر ماشین ظرفشویی مشکلی پیدا کرده، شک نکنید که باید با متخصص تماس بگیرید: «برای یک تعمیرکار باتجربه مهم است که دریچه‌های شل و آسیب‌دیده یا در را بررسی کند که ممکن است منجر به چکه، نشتی و حتی بدتر از آن، آسیب‌های قابل توجه آب شود. کمک حرفه‌ای باعث می‌شود ماشین با کارایی بهتری کار کند و شما را از هزینه تعمیرهای اساسی یا عوض کردن ماشین برای مدت طولانی بی‌نیاز کند.»

گذاشتن اشیای نوک تیز در طبقه‌های ماشین

راجرز توصیه می‌کند چاقوها را در قسمت ظروف نقره‌ای بگذارید. چون لبه‌های تیز چاقوها پوشش پلاستیکی فلز قفسه‌های ماشین را می‌خراشند. بدون محافظت این پوشش پلاستیکی فلز قفسه‌ها شروع به زنگ‌زدگی ‌می‌کند و ماشین را از کار می‌اندازد.

گذاشتن بیش از اندازه ظرف در ماشین ظرفشویی

مارک استولتزنبرگ، مدیر برنامه‌ها و مدرس در Midwest Technical Institute توضیح می‌دهد: «اگر تعداد زیادی ظرف در ماشین باشد، احتمال بالا رفتن دمای ماشین زیاد می‌شود. بسیاری از قطعات داخل ماشین ایمن‌سازی شده‌اند تا از آنها در برابر داغ شدن محافظت کند. ولی با پر کردن ماشین این قطعه‌های محافظ کار سخت‌تری دارند و احتمال خرابی اجزای ماشین بیشتر می‌شود.

خالی نکردن فیلتر باقیمانده‌های غذا

ذرات غذای اضافی که پس از شست‌وشوی اولیه از ظروف جدا نمی‌شوند، در فیلتر جمع می‌شوند. برای جلوگیری از گرفتگی وبسایت Family Handyman  توصیه می‌کند که هر هفته یک بار این فیلتر کاملا تخلیه شود.

استفاده نکردن از محصولات تمیزکننده ماشین ظرفشویی

حتما می‌دانید باید از صابون ماشین ظرفشویی استفاده کنید تا ظرف‌ها را بشویید، ولی این را هم می‌دانید که باید خود ماشین را هم بشویید؟ راجرز توصیه می‌کند هر ۳ یا ۶ ماه یک بار ماشین خالی را کار بیندازید تا رسوبات کلسیم شسته شوند: «این کار از گرفتگی بازوهای اسپری‌کننده ماشین جلوگیری می‌کند. بنابراین لازم نیست نگران تعمیر قبل از موعد ماشین باشید. همچنین کار انداختن ماشین با سرکه سفید به جای مواد شوینده یک بار در ماه ماشین کارایی ماشین را حفظ می‌کند و بوهای نامطبوع حبس شده در آن را از بین می‌برد.

استفاده از محصولات ارزان‌قیمت

اسمیت می‌گوید استفاده کردن از محصولات ارزان‌قیمت ماشین ظرفشویی، صرفه‌جویی در خرید صابون‌های ماشین ظرفشویی، شوینده‌ها یا محصولات چربی‌زدایی می‌تواند در بلندمدت برای شما هزینه داشته باشد: «بهترین کار این است که از محصولات درجه یک ماشین ظرفشویی استفاده کنید تا داخل آن را بشویید.» او می‌گوید از پودرهای شوینده برای شستن ماشین استفاده نکنید. چون اجزای پودرهای شوینده می‌تواند داخل ماشین را خراش دهد و به نشت یا گرفتگی ماشین منجر شود.»

انتخاب چرخه اشتباه برای کار کردن ماشین

ممکن است وسوسه‌انگیز باشد که ماشین را روی برنامه‌های سبک‌تر، سریع‌تر و اقتصادی‌تر تنظیم کنیم تا از مصرف آب و انرژی زیاد جلوگیری کنیم. اسمیت می‌گوید: «با این حال با این کار نه تنها کارایی ماشین را پایین می‌آورید، بلکه احتمال باقی ماندن مواد کثیف و گرفتگی روی قطعات مکانیکی نیز بیشتر می‌شود.»

چیدن نادرست ظروف در ماشین ظرفشویی

شاید به نظر بیشتر کارآمد باشد که ظرف‌ها را خیلی سریع داخل ماشین بچینید و گاهی حتی ظرف‌هایی را در قفسه‌های مختلف آن می‌چینید که اصلا نباید در آن قفسه باشند. مثلا لیوان‌ها را در قفسه‌های پایین می‌گذارید. نتیجه این کار شکسته شدن لیوان‌ها و گرفتنی اسپری‌کننده آب است.

بی‌توجهی به نصب محافظ فشار برق

احتمالا زیاده‌روی به نظر می‌رسد، اما اسمیت می‌گوید نصب محافظ برق می‌تواند از خرابی ماشین ظرفشویی در آینده با منحرف کردن ولتاژ شدید در صورت نوسان برق یا افزایش ناگهانی برق ناشی از طوفان یا رعد و برق جلوگیری کند.

 

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.